Ceny nových bytů za poslední rok totiž vzrostly v některých regionech o desítky procent. Nejhůř jsou na tom ti, kteří se rozhodli investovat do bydlení v Olomouci. Tam za jediný rok, bez ohledu na stáří nemovitosti, stoupla průměrná cena středního bytu o závratných 700 tisíc korun.
Nejvíc ale zaplatí Pražané. Pokud se chce začínající rodina přestěhovat do vlastního, potřebuje na průměrný nový byt v hlavním městě asi šest milionů korun. „Musí mít minimálně 1,2 milionu korun z vlastní kapsy, banky dnes půjčí maximálně na 80 procent nemovitosti. Jestliže se klient s námi dohodne, musí při třicetileté hypotéce splácet měsíčně přes 21 tisíc korun.“ říká mluvčí Moneta Money Bank Jakub Švestka.
U jiných hypotečních ústavů to je podobné. Při kratším splácení na 15 let se měsíční částka zvyšuje na více než 32 tisíc korun. Přitom na průměrnou českou mzdu 30 tisíc korun hrubého nedosáhnou dvě třetiny Čechů.
Důvodem rostoucích cen bytů je výrazné zpomalení výstavby. V hlavním městě je k mání přes 3600 nových bytů, před třemi lety jich bylo dvakrát tolik. V Praze nyní pořídíte metr čtvereční v průměru za 85 tisíc korun. Za rok to je o dvacet procent víc. Současně mizí byty, kde za metr zaplatíte jen 60 tisíc korun.
„Ještě přede dvěma lety tvořily takové nové byty polovinu nabídky,“ říká majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský. Dnes to jsou jen dvě procenta. K dispozici jsou hlavně byty, kde cena přesahuje devadesát tisíc korun za metr. Problém nedostatku spočívá i v tom, že asi třetina prodaných bytů v Praze není určena k vlastnímu bydlení, ale dalšímu pronájmu.
Lidé, kteří chtějí opravdu bydlet, si proto půjčují hlavně na starší byty v blízkém dosahu hlavního města, kdy nemusejí mít tolik našetřeno. „Průměrná hypotéka u nás dosahuje 1,8 milionu korun,“ připomíná mluvčí Moneta Money Bank Švestka. „Při splatnosti 23 let odvede zákazník měsíčně 8555 korun,“ říká. S pojistkou proti nesplácení se dostane na 9133 korun měsíčně.
Což je ještě částka, kterou je rodina schopna dlouhodobě splácet. Musejí mít ale záruku, že je nepotká ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá pracovní neschopnost. I tak musí vykázat bance dostatečné příjmy. Po odečtení všech hypotečních nákladů i dalších rodinných výdajů, které musí při sepisování smlouvy uvést, musí zájemci o hypotéku zbýt životní minimum přes osm tisíc korun. Pokud tento zůstatek bance nezaručí, ta mu požadovanou půjčku nedá.
Pražané si půjčují na bydlení téměř tři miliony korun
|