metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře. | foto: NETFLIX

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

  18:00
Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.

Průměrný věk pacientek reprodukčních klinik v Česku se za posledních pět až deset let rapidně zvýšil. Věk žen, které přicházejí, aby otěhotněly s vlastními vajíčky, se pohybuje mezi 39 a téměř 42 lety. Výrazně omezené cestování z ciziny má alespoň pro Češky a české páry jedno pozitivum. Nejsou čekají lhůty. 

České reprokrálovství

  • V České republice je v současnosti kolem padesáti klinik nabízejících umělé oplodnění.
  • Poslední údaje o umělém oplodnění, které jsou z roku 2019, říkají, že jich bylo na českých reprodukčních klinikách provedeno 39 tisíc.

Embryolog versus počítač Přechod do virtuálního pracovního světa během epidemie mnoho procesů urychluje. To se kladně projevuje v oblasti umělého oplodnění. Do něj stále více vstupuje umělá inteligence (AI – artificial intelligence). Začíná nahrazovat lékaře-embryology. Jde o to, že lékaři kvalitu embryí hodnotí podle vzhledu nebo rychlosti růstu a porovnávají je s jakousi ideální představou, jak by měla vypadat.

„Lékaři naší kliniky by měli už letos využívat vedle vlastních zkušeností i podklady počítačových zjištění. Umělá inteligence dokáže lidský faktor odclonit a posoudí parametry tak jako doposud žádná laboratorní metoda nebo člověk,“ říká vedoucí lékař kliniky Reprofit Pavel Otevřel. 

Odborníci předpokládají, že úspěšnost výběru díky umělé inteligence by se mohla zvýšit z šedesáti až na osmdesát procent. V praxi to znamená, že technologie se podle snímků naučí, jak vypadal vývoj tisíců jednotlivých embryí, a především jejich „úspěšnost“, zda oplodnění skončilo porodem, potratem, nebo se embryo vůbec neuchytilo. Podle těchto vzorů pak analyzuje další. Na výhodách použití umělé inteligence se shodují i další experti z oboru. 

Češky střídají cizinky

  • V „normálních“ časech pochází přibližně polovina klientů klinik nabízejících umělé oplodnění ze zahraničí.
  • Už loni na jaře kvůli uzavření země spadl zájem zahraničních zájemců až o sedmdesát až osmdesát procent.
  • Některé kliniky nyní zaznamenávají až o 50 procent vyšší zájem domácí klientely. Výrazně se zvyšuje průměrný věk zájemkyň.

„To, co dokáže vyhodnotit zkušený embryolog během hodiny, zvládne umělá inteligence v řádu minut,“ dokládá pro deník Metro Walter Pavliš ze společnosti Cogniware, která se zabývá vývojem systémů umělé inteligence. 

„Ta sleduje přes čtyři stovky různých parametrů s pomocí kamery přímo v inkubátoru, která pravidelně pořizuje snímky,“ říká Pavliš. Vybírají, až přeberou Sami odborníci na „děti ze zkumavky“ však varují před všemocností i těch nejdokonalejších technologií i umělé inteligence. Problémem je věk lidí. „Například páry, kde je ženě 43 let a více, mají bohužel šanci na úspěch pouze v pěti procentech,“ říká reprodukční lékař Tomáš Bagócsi. Jen v Česku v posledních deseti letech vzrostl průměrný věk neplodných párů usilujících o léčbu z 33,6 na 36 let. „Průměrný věk párů je nyní dokonce 39 let,“ doplňuje Bagócsi. 

Mezi faktory, které ovlivňují odsouvání rodičovství do pozdního věku, patří to, že ženy i muži se pro potomky rozhodují až ve svém třetím nebo čtvrtém vážném vztahu nebo po rozvodu v dalším manželství. A to už může být pozdě. „Je to právě mezi 35. a 40. rokem života. Bohužel pak mnohdy zjišťují, že otěhotnět v tomto věku není tak snadné. Ženy čelí klesajícímu počtu a kvalitě vajíček a muži snižujícímu se množství oplodnění schopných spermií,“ říká Štěpán Machač z olomoucké IVF Clinic. Přitom ideální věk prvorodičky se je do 25 let. „Každým rokem se přitom zvyšuje přibližně o půl roku věk pacientek,“ které přicházejí na reprodukční kliniky se žádostí o otěhotnění,“ doplňuje současný stav předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti David Rumpík. 

Virus zastavil přirozený výběr partnerů Problémy s plodností má v Česku zhruba každý šestý pár. Nyní potíž zvyšuje i epidemie. Nepotvrdilo se, že díky hlavně jarní vlně přijde baby boom. Více dětí než v běžných obdobích se nenarodilo, spíše jich bylo méně. Může k tomu přispívat i „ekonomický“ stres párů, které se o dítě pokoušení. Zvýšený zájem o internetové seznamování také naznačuje, že je výrazně omezená možnost přirozeného navazování známosti. Tím pádem i šancí na potomka.

První české umělé

  • Ve čtvrtek 4. listopadu 1982 se v tehdejším Československu narodilo první dítě ze zkumavky. Muž, kterému bude příští rok čtyřicet, se narodil v brněnské porodnici na Obilním trhu.
  • Bylo to současně první umělé oplodnění v celém tehdejším východním bloku. Byly to pouze čtyři roky po tom, co se první „umělé dítě“ narodilo ve Velké Británii.
  • Momentálně sílí tlak na to, aby pojišťovny hradily čtyři cykly umělého oplodnění i ženám nad 40 let věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek