metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Kapající kohoutek se může prodražit. | foto: ProfimediaProfimedia.cz

Buďte pozorní. Rozbitým záchodem může ročně protéct až sto tisíc korun

  8:00
Máte-li myčku, nádobí před jejím zapnutím nepředmývejte. Přicházíte totiž o peníze.

Největší spotřeba vody vzniká v koupelně, hned poté v kuchyni. Loňské drastické zdražení energií vedlo spoustu domácností k šetření elektřiny a plynu, na vodu se však zapomíná, přitom patří ke zdrojům, kterými se nejvíce plýtvá. Jakými jednoduchými způsoby můžete vodou začít šetřit klidně hned?

Současná situace je jedna z nejlepších
Během let 2014 až 2020 čelila naše země velkému suchu, kvůli kterému chyběla vláha v půdě, klesaly průtoky v řekách a zásoby byly nižší než obvykle. Ani letošní sněhová nadílka situaci zlepšit nepomůže. „Zásoba vody ve sněhu je podobná jako loni, tedy podprůměrná, což může mít negativní dopad na jarní průtoky, které jsou v Česku dotovány právě táním z horských a podhorských oblastí,“ vysvětluje Adam Vizina, vedoucí oddělení hydrologie ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka v Praze.

„V čem se stav významně liší proti minulému roku nebo roku 2018, je zásoba podzemních vod, kdy mělké zvodně jsou nyní na normálních hodnotách, ve zmíněných letech byly významně podprůměrné,“ popisuje Vizina. I půda je podle něj mnohem více nasycená. „Současná situace je z pohledu vývoje sucha tedy dobrá a jedna z nejlepších za posledních deset let, tento stav se však může během dalších měsíců změnit, a to především pokud by nastalo dlouhodobé bezesrážkové období s nadprůměrnými teplotami,“ komentuje Vizina.

Zodpovědné nakládání především s pitnou vodou pomůže nejen vaší peněžence, ale také přírodě i budoucím generacím. Jen slabě kapající kohoutek vás podle statistik Pražských vodovodů a kanalizací může ročně přijít na tisícovku, silně protékající splachovač na toaletě až na 93 572 korun.

Sbírejte vodu, pomůže i kratší sprchování
„Největší spotřebu vody dělá splachování,“ uvádí Tereza Kovalčíková, majitelka pražského bezobalového obchodu Bout. „Ke zbytečnému plýtvání by mohlo docházet, pokud nemáme splachovací systém, který umožňuje menší nebo větší spláchnutí nebo jeho zastavení, případně je-li mechanismus rozbitý,“ objasňuje Kovalčíková. „Při čištění zubů už snad všichni vodu zastavují, dále je možné se zaměřit na její využití před vylitím. Neosolenou vodou po vaření těstovin můžete zalít květiny, stejně tak zbylou vodou ze skleničky,“ doporučuje Kovalčíková. „K záchodu si připravte kyblík, do kterého můžete sbírat vodu na splachování třeba z vaření vajec, brambor nebo při odpouštění studené před sprchováním,“ přidává tipy Kovalčíková.

Řeky jsou kratší

  • Délka hlavních toků v Česku se od roku 1800 podle ředitele Českého svazu ochránců přírody Petra Stýbla zkrátila z 12 500 kilometrů na 7900 kilometrů, tedy o 37 procent.
  • Délka Labe byla lidmi zkrácena o 120 km od pramenů k ústí do Severního moře, u nás to bylo o zhruba 52 kilometrů.

K šetření vám pomůže také myčka, jestliže ji budete používat správně. „Když nádobí umýváme ručně, musí protéct mnohem více vody,“ myslí si Lukáš Klimek, category manager společnosti Reckitt. „Každý kus nádobí musíme namočit, namydlit a opláchnout. Někdo ještě k tomu nezastaví vodu během mydlení a nechá ji téct, čímž je spotřeba ještě mnohem vyšší. Do myčky naskládáme najednou několik sad nádobí, na jejichž opláchnutí stačí menší množství vody. Některé myčky umí recyklovat již použitou vodu na oplach,“ říká Klimek. Chybou, kterou polovina Čechů dělá, je předmývání nádobí pod tekoucí vodou, čímž vyplýtvají až 57 litrů týdně. „Na jednom mycím cyklu v myčce tedy můžete ušetřit až 33 litrů vody v porovnání s běžným mytím pod tekoucí vodou,“ uvádí Klimek.

To, že se při koupání v plné vaně spotřebuje více vody než při sprchování, není překvapivé, ale i ti, kteří volí druhou variantu, mohou ještě více ušetřit. Zkrácením sprchování o jednu minutu lze u baterie bez úsporné hlavice ušetřit až 560 litrů vody měsíčně.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek