metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
ilustrační snímek | foto: Reuters

Češi se těší na cesty do tepla. Testy na covid nás nevzrušují

  5:08
Chceme jezdit za hranice. Letadel je naštěstí dost, hlásí cestovky.

Obrat od ledna do října 850 milionů korun? Slušný výsledek, řekne si asi leckdo. Jenže v případě firmy, jakou je třeba cestovní kancelář, to ve skutečnosti znamená jen dvacet procent toho, co vydělala v minulé, necovidové, turistické sezoně.

Naděje, že by se to přesto mohlo zlepšovat, tu ale přece jenom je. Ukazuje se totiž, že většina těch, kteří si loni či ještě letos v lednu nebo únoru pořídili dovolenou u moře a nakonec kvůli epidemii neodjeli, nehodlají vouchery vracet a požadovat zpět své peníze. „Dokonce zjišťujeme, že nám teď přibylo víc než třicet procent zákazníků, kteří s námi předtím nikdy necestovali,“ konstatuje obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Jiné cestování

  • Žádané jsou nyní Spojené arabské emiráty a Zanzibar.
  • Podle Student Agency zájem o letenky na Zanzibar a Maledivy vzrostl o více než 200 procent. Tyto destinace nahrazují oblíbené Thajsko, Bali nebo Vietnam, které jsou kvůli koronavirové pandemii pro turisty uzavřené.

Lyže asi nebudou, Češi chtějí letět na pláže
Cestovky i cestovní agentury konstatují, že největší poptávka je nyní o vánoční nebo silvestrovské pláže. V Evropě panuje nejistota se zahájením lyžařské sezony, lidé zamíří proto spíš do tepla. „Zájem sice není takový jako v minulých letech, ale už teď jsme prodali stovky zájezdů na poslední svátky tohoto roku,“ uvádí Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia. Do Egypta zamíří podle ní více než čtyřicet procent klientů Invie. „Od návštěvy je neodradila ani nutnost předkládat negativní test při odletu i příletu,“ dodává Andrea Řezníčková.

Egypt je na prvním místě mezi objednávkami na Vánoce a konec roku také v Blue Style. „U nás tvoří bezmála polovinu všech nových objednávek,“ říká obchodní ředitelka cestovky. V Egyptě zavedly hotely přísná hygienická pravidla, smí využít maximálně padesát procent celkové kapacity ubytování. „Z ohlasů víme, že lidé ani neplánují žádné výlety v místě, třeba plavbu po Nilu, počítají s tím, že Vánoce nebo Silvestr prožijí v klidu přímo v hotelu a na pláži,“ doplňuje Lenka Pátek.

Ušetříte

  • O tolik korun jsou letos v průměru levnější zájezdy na osobu u některých cestovek. Současně došlo u velkých kanceláří k výraznému snížení záloh buď na osobu, nebo na celý rodinný zájezd, zálohy jsou navíc vratné. Pohybují se od 900 do 1500 korun.

Negativní test také při přestupování na letišti
Dobrou zprávou pro cestovatele je, že i když ekonomická situace donutila téměř dvacet leteckých společností ukončit letos činnost, české cestovky mají v případě potřeby dostatečné „zásoby“ volných letadel u spolupracujících leteckých firem. „Na nebe se vrací dlouho uzemněný Boeing typu MAX. Smartwings, se kterými létáme, mají letounů dost,“ uklidňuje provozní ředitel Blue Style Ondřej Rušikvas.

S čím se ale cestovky potýkají, to jsou různě nastavená protiepidemická pravidla v leteckých firmách. Některé společnosti vyžadují negativní testy třeba i při přestupování. I proto se i v této branži čeká na očkování proti covidu-19. „Je to jedna z možností, lidé cestující do zahraničí by nemuseli absolvovat testování, stačilo by potvrzení o očkování,“ uvedl pro Českou televizi exministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Upozornil však, že záleží na tom, jak si pravidla nastaví jednotlivé země.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek