Malé zařízení implantované do lidského těla, které může pomoct zachránit život svého nositele. Ne, to není výjev z nového sci-fi filmu, ale začátek reportáže o nejmenších kardiostimulátorech na světě. Sedím v showroomu firmy CertiCon v Dejvicích a právě se mě chystají zasvětit do vývoje kardiostimulátoru a všech ostatních náležitostí včetně softwarových, které tu programují pro svého klienta. Jejich produkty denně využívají desítky tisíc pacientů po celém světě. Kardiostimulátory mi tu ukazují ve třech velikostech. Ten nejvýkonnější dokáže srdce při jeho zástavě nahodit. Do pár centimetrů je vměstnáno vše, co vidíte na obrázku níže.
Jak to probíhá? Jedna z krabiček se implantuje do těla pacienta. Lékař vše nastaví a zkontroluje ještě před operací, poté ještě jednou po ní. Údaje, které přístroj zaznamenává, si může zkontrolovat jednak lékař ve specializovaném programu, v němž má databázi všech svých pacientů, a také do jisté míry i sám pacient jakousi čtečkou, v pokročilejší verzi i aplikací. „Je třeba zdůraznit, že přístroje jsou z uživatelského hlediska velmi jednoduché, a to z toho důvodu, aby nemohly být hacknuty. V žádném případě se nemůže stát, že by se k tomu někdo zvenčí připojil a mohl něco přenastavit a pacienta ohrozit,“ vyvrací mi hned zdejší odborníci riziko, které mě v této době napadlo mezi prvními. Po úvodní přednášce si mohu vyzkoušet simulaci zobrazení z pohledu lékaře.
Jak to funguje?
Všemu předchází stovky hodin testování a simulování situací na přístrojích. Potenciálního pacienta, kterému nakonfiguruji kardiostimulátor, mohu zkontrolovat, jestli dělá vše, co má, a poté „zažiju“ jeho srdeční příhodu, kterou budu posuzovat coby lékař. Můj pacient může mít jednu z mnoha srdečních chorob. „Často se stává, že v daných nemocničních zařízeních je specializovaný člověk jen na tento software,“ zní při předávání detailního návodu, co mě při zkoušce čeká.
Pod odborným dohledem jedu podle plánu, soustředím se na všechny technické náležitosti a přemýšlím o lidech, kteří tento zázrak pomáhali vyvíjet. „Přemýšlíte někdy o tom, že jste pomohli zachránit tisíce životů?“ ptám se. Odpovědí mi je jenom skromný úsměv. Jsem opravdu fascinovaná. Nejen tím, jaké usnadnění to přináší lékařům a pacientům, ale i lidskou šikovností. Jasně, zatím se nejedná o nejlevnější řešení, v Česku je zatím pro vybrané pacienty mají specializovaná pracoviště. Jenže co není teď, může jednou být pro všechny. Kdo by si před dvaceti lety pomyslel, že takový mobil bude cenově dostupný všem?
Jak se Češi dostali do srdcí lidí po celém světe
|