metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Chaos s logy českých ministerstev. Znaky resortů jsou ve stylu „každý pes jiná ves“

  6:27
Poznáte na první pohled, že jste na stránkách ministerstva? Státní správa nemá sjednocené značení. Některé znaky připomínají řeznictví, jiné prodejce květin.

Další 1 fotografie v galerii
Jeden úřad vlády a 14 ministerstev. Co úřad, to jiné logo. Vojáci dokonce přepůlili lva. | foto: Metro.cz

Nezaměnitelnost. Na první pohled podle reklamního ukazatele víte, že se blížíte k mekáči. Že v obchodě, kolem kterého jdete, prodávají „ajfouny“. Nebo že tady prodává traktory a sekačky Béďa Trávníček. Úspěšné firmy si dávají pozor, aby jejich značení bylo nezaměnitelné a jasné na první dobrou.

Loga se střídají jako jarní počasí
Zatímco okolní státy nabízejí již dlouhé roky svým občanům sjednocenou grafiku ministerstev, aby bylo občanům jasno, že úřad, kam míří, je opravdu státní úřad, a ne fitko nebo hudební klub, Česko i třicet let po vzniku samostatného státu není schopno sladit vnější podobu log, tiskopisů, označení. Každý resort jede ve vlastním grafickém zobrazování.

Nedávno na to upozornil dokumentární cyklus Identita. „Každé ministerstvo, nejlépe s nástupem každého ministra, si udělá své vlastní logo, a komunikace je roztříštěná,“ upozornil grafický a informační designér Tomáš Machek, který se podílel i na vývoji známých bublin, které provázely propagační aktivity státu především v zahraničí. „Stát by měl mít jednu jedinou identitu, jednotně sestavený systém, který převezmou všechny instituce,“ říká v cyklu Identita další grafický designér Jiří Karásek.

Už se něco připravuje
A co jednotlivé resorty? Deník Metro je oslovil, zda se uvažuje o sjednocení základní grafiky, případně jak dlouho resorty své znaky používají? „Logo pochází z roku 2005. Do té doby se dle všeho používal státní znak,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Sjednocení se prý připravuje, víc ví Úřad vlády ČR.

ROK 2025?

  • Napřesrok se možná dočkáme jednotného stylu. Vyjádření Úřadu vlády ČR se vešlo do jedné věty.
  • Vláda schválila 20. prosince 2023 analýzu možností sjednocení vizuální prezentace ústředních orgánů státní správy a uložila ministru zahraničních věcí ve spolupráci s místopředsedou vlády pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj a ministrem průmyslu a obchodu zajistit vytvoření jednotného vizuálního stylu pro ústřední orgány státní správy, včetně systému jednotných log, znaků, logomanuálu, písma, barev a dalších vizuálních prvků. Jednotný vizuální styl by měl být dán vládě ke schválení do konce roku 2025. ÚV ČR

Konkrétnější byl resort zahraničí (MZV). „Ministerstvo zahraničních věcí vysoutěžilo logo v roce 2010 a stále ho používá. Původně logo MZV soutěžilo pro celou státní správu, tehdejší Topolánkova vláda jej vzala pouze na vědomí, ale nerozhodla o jeho implementaci pro všechny ústřední orgány státní správy. Na základě vládního usnesení z prosince 2023 dostalo MZV za úkol ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a ministerstvem místního rozvoje do konce roku 2025 vysoutěžit jednotné logo pro ústřední orgány státní správy,“ upozorňuje Daniel Drake, mluvčí resortu zahraničí.

„Společné“ logo by přivítalo i ministerstvo financí. „Ministerstvo vždy využívalo pouze velký státní znak, takže žádné výměny log jsme nerealizovali. Dodáváme, že resort podporuje vytvoření jednotného vizuálu státní správy, díky kterému se zásadně zvýší úroveň prezentace státu vůči veřejnosti i zahraničním partnerům,“ vzkazuje mluvčí financí Stefan Fous.

Každý úřad má specifika...
Ministerstvo vnitra používá současné modré logo od roku 2008. I tady se připravují na sjednocení podle vládního rozhodnutí z prosince 2023. Resort zemědělství je na sladění také připraven. „Ministerstvo zemědělství používá současné logo od roku 2003, kdy vzniklo. Myšlenku určitého sjednocení logotypů státních úřadů, jako je tomu v některých evropských zemích, podporujeme. Jsme si vědomi pozitiv, která to přináší, jako je jednotnost, srozumitelnost a zvýšení úrovně propagace státu. Nicméně současně chápeme, že každý úřad má své specifické potřeby a charakter, které by měly být zohledněny,“ vzkazuje veřejnosti mluvčí zemědělství Vojtěch Bílý.

Také ministerstvo dopravy usiluje o jednotnou vizualizaci všech resortů a na to, co pověřené resorty vymyslí, se těší. „Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě prosazuje jednotný vizuální styl České republiky. Od roku 1994 změnil resort logo pouze jednou,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového oddělení dopravy.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek