metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Copak radí kniha? | foto: Metro.cz

Chlupatý gambler. Také pes se může naučit hrát skořápky. Kniha radí, jak na to

  13:09
Máte čtyřnohého přítele? Pak nejspíš řešíte, jak ho zabavit, když lítáte od čerta k ďáblu. Deník Metro poradí, jak si se psem hrát a ještě ho při tom cvičit.

Nedávno se mi dostala do ruky knížka Hry se psem na doma, ve které se autorka Anja Jakobová zabývá tím, jak zabavit psa. Sama se ve své psí škole specializuje na hry, sport a zábavní činnosti se psem: nácvik různých triků, aportovacích a vyhledávacích her nebo mentální gymnastiku. Klade důraz na odměnu, díky níž je pes motivovaný – přece jen, zadarmo ani kuře nehrabe, tak proč by měl pes.

Knížka vyšla v nakladatelství Mladá fronta celkem nedávno, právě v období celostátní karantény v důsledku koronaviru. Zdá se to jako celkem logický krok, i když na druhou stranu právě procházky nijak omezené nebyly a u nás doma se toho v tomto směru příliš nezměnilo. Naše šestiletá fenka Sita ale patří mezi hodně hravá stvoření, a tak jsme si s radostí některé hry vyzkoušeli, protože zábavy nikdy není dost.

Co jste možná nevěděli

  • U psů byl prokázán smysl pro čas. Ne tak přesný, jako je ten lidský, ale dokážou rozlišit, jestli něco trvá hodinu, nebo pět. 
  • Vodicí psi mohou být trénovaní i k tomu, aby vykonávali svoji potřebu na povel. 
  • Toulaví psi v Rusku se naučili jezdit metrem a poznat stanici, v níž chtějí vystoupit. 

Vybrali jsme celkem tři různé hry s rozdílnou obtížností. Ta je v knížce rozdělená do tří úrovní, stejně jako nároky na čas a prostor. Při spoustě her se také využívají různé propriety – a musím říct, že ne vždy jsou to zrovna věci, které má člověk běžně doma. Krátké plastové trubky nebo plata na sazenice sice není až tak těžké sehnat, my jsme každopádně vyzkoušeli aktivity s pomůckami, které se snad najdou v každé domácnosti.

Skořápky trochu jinak
Ke hře potřebujete nějaké pohárky, misky z umělé hmoty nebo třeba kelímky od jogurtů. Nám posloužily ty pivní, se kterými obrážíme zahrádky. Pod jeden z kelímků ukryjte pamlsek a pak je přesouvejte – pomalu, aby mohl pes vaše počínání užasle sledovat. Pak ho nechte, ať si sám poradí s obracením jednotlivých nádob, dokud pamlsek neobjeví. V jiné variantě hry vložte do jednoho kelímku pamlsek a druhý na něj položte šikmo napříč. Úkolem pesana bude horní kelímek sundat, aby si uvolnil cestu k dobrotě. Nás tohle bavilo hodně, protože různé hry na schovku Sita miluje a zde je princip podobný.

Otáčení lahví
Nejdřív se zabavíte vy sami, je totiž potřeba v PET lahvi udělat třeba nůžtičkami na nehty dva otvory dost velké, abyste jimi prostrčili vařečku nebo jinou hůlku, my použili tužku. Dírky dělejte do horní poloviny lahve blíž hrdlu, aby těžiště nádoby bylo dole a hrdlo mířilo nahoru. Dovnitř pak teatrálně vhoďte pamlsek a držte oba konce vařečky, aby se na ní lahev protáčela. Sita nejdřív flašku očichávala ze všech stran a pak ji chtěla kousat. Autorka v knize pro takový moment radí na chvíli lahví uhnout, aby pes pochopil, že silou to nepůjde. Úkolem samozřejmě je, aby zvíře přišlo na to, že musí čenichem nebo packou lahev otočit hrdlem dolů – a vypadne pamlsek. Sita umí dávat pac, proto jsme jí tlapu párkrát přiložili k hrdlu lahve, aby se otočila. Do pěti minut jí bylo vše jasné a roztáčela své kolo štěstí ostošest.

Hravé otáčení plastovou lahví

Schovej se
Musím říct, že přimět Situ, aby strkala hlavu do nějaké nádoby, tedy v našem případě látkového boxu, byl ten největší oříšek. Kniha radí nejprve do nádoby vložit pamlsek, a když v ní psí hlava zmizí, dát povel „schovej se“. Pak ještě znovu psa odměnit, až hlavu vytáhne. Postupně by pak měl váš čtyřnohý kámoš na povel „schovej se“ strkat hlavu do nádoby i bez pamlsku, protože ví, že ten bude následovat poté. No, my jsme zvládli nakonec aspoň po třetím vyslovení povelu a lákání na fiktivní pamlsek alespoň vteřinové zasunutí čenichu dovnitř – ale hlavní soustředění bylo stále na sáček s kostičkami za zády. Ne nadarmo se říká, že jaký pán, takový pes – když cítím jídlo, tak nevidím a neslyším. Na psech je ale skvělé to, že se dobře pobavíte a zasmějete i tehdy, když se úkol zrovna moc nedaří. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek