metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Chlupatý gambler. Také pes se může naučit hrát skořápky. Kniha radí, jak na to

  13:09
Máte čtyřnohého přítele? Pak nejspíš řešíte, jak ho zabavit, když lítáte od čerta k ďáblu. Deník Metro poradí, jak si se psem hrát a ještě ho při tom cvičit.
Copak radí kniha? | foto: Metro.cz

Nedávno se mi dostala do ruky knížka Hry se psem na doma, ve které se autorka Anja Jakobová zabývá tím, jak zabavit psa. Sama se ve své psí škole specializuje na hry, sport a zábavní činnosti se psem: nácvik různých triků, aportovacích a vyhledávacích her nebo mentální gymnastiku. Klade důraz na odměnu, díky níž je pes motivovaný – přece jen, zadarmo ani kuře nehrabe, tak proč by měl pes.

Knížka vyšla v nakladatelství Mladá fronta celkem nedávno, právě v období celostátní karantény v důsledku koronaviru. Zdá se to jako celkem logický krok, i když na druhou stranu právě procházky nijak omezené nebyly a u nás doma se toho v tomto směru příliš nezměnilo. Naše šestiletá fenka Sita ale patří mezi hodně hravá stvoření, a tak jsme si s radostí některé hry vyzkoušeli, protože zábavy nikdy není dost.

Co jste možná nevěděli

  • U psů byl prokázán smysl pro čas. Ne tak přesný, jako je ten lidský, ale dokážou rozlišit, jestli něco trvá hodinu, nebo pět. 
  • Vodicí psi mohou být trénovaní i k tomu, aby vykonávali svoji potřebu na povel. 
  • Toulaví psi v Rusku se naučili jezdit metrem a poznat stanici, v níž chtějí vystoupit. 

Vybrali jsme celkem tři různé hry s rozdílnou obtížností. Ta je v knížce rozdělená do tří úrovní, stejně jako nároky na čas a prostor. Při spoustě her se také využívají různé propriety – a musím říct, že ne vždy jsou to zrovna věci, které má člověk běžně doma. Krátké plastové trubky nebo plata na sazenice sice není až tak těžké sehnat, my jsme každopádně vyzkoušeli aktivity s pomůckami, které se snad najdou v každé domácnosti.

Skořápky trochu jinak
Ke hře potřebujete nějaké pohárky, misky z umělé hmoty nebo třeba kelímky od jogurtů. Nám posloužily ty pivní, se kterými obrážíme zahrádky. Pod jeden z kelímků ukryjte pamlsek a pak je přesouvejte – pomalu, aby mohl pes vaše počínání užasle sledovat. Pak ho nechte, ať si sám poradí s obracením jednotlivých nádob, dokud pamlsek neobjeví. V jiné variantě hry vložte do jednoho kelímku pamlsek a druhý na něj položte šikmo napříč. Úkolem pesana bude horní kelímek sundat, aby si uvolnil cestu k dobrotě. Nás tohle bavilo hodně, protože různé hry na schovku Sita miluje a zde je princip podobný.

Otáčení lahví
Nejdřív se zabavíte vy sami, je totiž potřeba v PET lahvi udělat třeba nůžtičkami na nehty dva otvory dost velké, abyste jimi prostrčili vařečku nebo jinou hůlku, my použili tužku. Dírky dělejte do horní poloviny lahve blíž hrdlu, aby těžiště nádoby bylo dole a hrdlo mířilo nahoru. Dovnitř pak teatrálně vhoďte pamlsek a držte oba konce vařečky, aby se na ní lahev protáčela. Sita nejdřív flašku očichávala ze všech stran a pak ji chtěla kousat. Autorka v knize pro takový moment radí na chvíli lahví uhnout, aby pes pochopil, že silou to nepůjde. Úkolem samozřejmě je, aby zvíře přišlo na to, že musí čenichem nebo packou lahev otočit hrdlem dolů – a vypadne pamlsek. Sita umí dávat pac, proto jsme jí tlapu párkrát přiložili k hrdlu lahve, aby se otočila. Do pěti minut jí bylo vše jasné a roztáčela své kolo štěstí ostošest.

Hravé otáčení plastovou lahví

Schovej se
Musím říct, že přimět Situ, aby strkala hlavu do nějaké nádoby, tedy v našem případě látkového boxu, byl ten největší oříšek. Kniha radí nejprve do nádoby vložit pamlsek, a když v ní psí hlava zmizí, dát povel „schovej se“. Pak ještě znovu psa odměnit, až hlavu vytáhne. Postupně by pak měl váš čtyřnohý kámoš na povel „schovej se“ strkat hlavu do nádoby i bez pamlsku, protože ví, že ten bude následovat poté. No, my jsme zvládli nakonec aspoň po třetím vyslovení povelu a lákání na fiktivní pamlsek alespoň vteřinové zasunutí čenichu dovnitř – ale hlavní soustředění bylo stále na sáček s kostičkami za zády. Ne nadarmo se říká, že jaký pán, takový pes – když cítím jídlo, tak nevidím a neslyším. Na psech je ale skvělé to, že se dobře pobavíte a zasmějete i tehdy, když se úkol zrovna moc nedaří. 

Autor:
Témata: kelímek, Rusko

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek