Otcové na sebe podle něj berou častěji zodpovědnost za digitální bezpečnost dětí. Deset procent z nich se dokonce snaží zcela zamezit jejich on-line kontaktu s neznámými lidmi. Naopak matky jsou rodičem, který obvykle řeší záležitosti týkající se bezpečí dětí mimo internet.
„Starost o on-line bezpečí dětí přitom narůstá s jejich věkem. Na jednu stranu mají rodiče pravdu, že on-line rizika stoupají s tím, jak stoupá aktivita dětí na síti. Na druhou stranu jsou ale i mladší děti vystaveny hrozbám při pohybu na internetu, i když ještě nepoužívají sociální sítě,“ říká David Šmahel z výzkumného týmu na Masarykově univerzitě v Brně.
Matky více dohlížejí na to, s kým se jejich děti kamarádí, kde tráví čas po škole, co podnikají ve volném čase a jak smysluplně utrácejí peníze. Naopak otcové spíše hlídají, aby děti nenavštěvovaly nevhodné stránky a snaží se je chránit před kyberšikanou.
„S rostoucím vlivem digitálního světa na všechny aspekty našich životů je důležitější než kdy jindy zvýšit povědomí o jeho rizicích a zavést patřičná opatření nejen ve fyzickém, ale i on-line světě. Rodiče by si měli více uvědomit nebezpečí, kterým děti mohou na internetu čelit,“ varuje Jan Sekera z firmy Kaspersky Lab.
Mezi největšími obavami rodičů stále vede fyzická újma dítěte. Strach, že se dítě zraní, má dle průzkumu sedmdesát pět procent českých matek a padesát osm procent českých otců. Sedm z deseti dotázaných matek, šedesát devět procent, si pak dělá starosti o to, jak se dětem daří ve škole. U otců je to šedesát tři procent.
Třetí největší obavou českých rodičů je pak to, že jejich dětem jakkoliv ubližují ostatní děti. Matky se přitom o své děti celkově strachují více.