Ptačí chřipka zabíjí. Česko ale může být klidnéPoprvé byla ptačí chřipka pod jménem ptačí mor identifikována už v roce 1878 v Itálii. Do Česka ale poprvé dorazila až v roce 2006. Nemoc měla mrtvá labuť nalezená u jihočeské Hluboké nad Vltavou. Lidé tehdy ze strachu začali likvidovat hnízda volně žijících ptáků. Panika kolem ptačí chřipky vznikla také proto, že v roce 2006 byla potvrzena první lidská oběť, kterou měla chřipka na svědomí. Jednalo se o patnáctiletou iráckou dívku. Na české farmě ptačí chřipka poprvé udeřila v červnu 2007. Tehdy se nemoc objevila vůbec poprvé u velkochovu drůbeže. Předtím byl v Česku zaznamenán výskyt chřipky jen u volně žijících ptáků. Kvůli třem ohniskům chřipky bylo tehdy vybito přes 170 tisíc kusů drůbeže. V roce 2008 byl poprvé oficiálně potvrzen přenos viru ptačí chřipky s označením H5N1 z člověka na člověka. Začátkem dubna to oznámila Světová zdravotnická organizace. Sledovaný případ se stal v Pákistánu v jedné rodině. Typ ptačí chřipky, který se nyní objevil v Jihomoravském kraji, se na lidi nepřenáší. Hygienici přesto kontrolují ty, kteří byli v kontaktu s nakaženou drůbeží. Veterináři také pro jistotu zřídili krizovou linku 720 995 213, kam lidé mohou hlásit nálezy uhynulých volně žijících ptáků. |
V obou případech byl podle veterinární správy potvrzen vysoce patogenní typ H5, který ale není nebezpečný pro lidi. „Státní veterinární správa přijala opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků,“ komentoval situaci ministr zemědělství Marian Jurečka.
Labutě hynuly častěji
V Ivančicích si v posledních dnech všimli častějších úhynů labutí. Šlo zhruba o deset kusů. Lidé se domnívali, že jde o důsledek překrmení po Vánocích. Chřipka se ale pak přenesla na domácí drůbež. Ta bude teď pobita.
„V případě výskytu nákazy je základním opatřením utracení ptáků v ohnisku a zabránění dalšího šíření prostřednictvím kontaminované podestýlky, krmiva, hnoje a podobně. Živočišné produkty z ohniska jsou neškodně likvidovány a z vymezených uzavřených pásem mohou být na trh produkty uvolněny až po prohlídce úředním veterinárním lékařem,“ říká ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Ministr zemědělství také vyzval tuzemské chovatele k obezřetnosti. „Chci apelovat na všechny chovatele, aby v okamžiku, kdy zaznamenají jakýkoliv úhyn ve svém chovu, neotáleli, aby neměli ambici tyto informace tutlat či skrývat, ale naopak kontaktovali Státní veterinární správu nebo alespoň svého veterináře,“ uvedl Jurečka.
Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové byl virus ptačí chřipky v nedávné době prokázán u divokých ptáků a domácí drůbeže v několika evropských zemích včetně všech zemí, s nimiž Česko sousedí.
Na konci loňského roku ohlásilo první výskyt ptačí chřipky i Slovensko.
Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka. Má však potom vysokou úmrtnost – nepřežije ji přes polovinu nakažených.
Ohrožení ptáci
Stopadesát tisíc kusů drůbeže žije v okruhu deseti kilometrů, kde se nyní objevila ptačí chřipka. Kolem dvou postižených malochovů v Jihomoravském kraji vznikne ochranné pásmo. V obou případech jde o izolované malochovy.