metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Jak je v době pandemie složité přivést na svět dítě? Matky podepisují revers

  11:37
Rodí se v rouškách a bez otců, kteří chtěli být oporou.
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nová nařízení vlády a ministerstva zdravotnictví pro ochranu zdravotníků zasahují těhotné ženy, které se připravovaly na porod. „Ženy se bojí, jak to zvládnou. Řeší i smutek z toho, že se těšily společně se svými muži na narození děťátka. Jestli budou moct mít u sebe děti po porodu, jestli budou muset rodit v rouškách a jestli to udýchají, také řeší riziko nákazy v porodnicích,“ obrací se matky na Jitku Čejkovou, dulu s téměř dvacetiletou praxí.

Nelehkou situaci ohledně porodů vnímá i dula Katka Vávrová: „Naštěstí je zde možnost bezplatných konzultací s dulami či komunitními porodními asistentkami (PA), které ženám mohou pomoci novou situaci zpracovat a ujistit je v jejich kompetencích.“

Ambulantní porody

Jak se na ně připravit?

  • V porodnici dělají screening zraku, sluchu, kyčlí, ledvin, srdečních vad, pulsu na stehenní tepně, syfilidy a metabolických vad – odběrem z patičky.
  • Na ten je třeba mít domluvenou specializovanou porodní asistentku. Odběr má odborník udělat mezi 48. až 72. hodinou po porodu.
  • Kompletní informace jsou na www.ambulantniporod.cz.
  • Poradit se můžete také na facebookových skupinách Povídání s dulami České asociace dul nebo Ambulantní porod a péče porodní asistentky. Nebo přímo s komunitními porodními asistentkami, které jsou k dispozici.

Podmínky v porodnicích se mění ze dne na den. Matky musí počítat s variantou, že téměř celý porod a čas strávený na šestinedělí budou mít na obličeji roušku.

Otcové mohli být u porodů posledních dvacet let. „Porodnický personál je víceméně zvyklý, že tam ti muži jsou,“ říká Alžběta Samková, porodní asistentka, která působí v Nemocnici Na Bulovce a má za sebou dlouholetou praxi v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Navíc je personál porodnic ve stresu ze samotného koronaviru.

Partneři a doprovody jsou často pro rodičky dobrou podporou, vytvářejí skvělý servis, bezpečí a leccos mohou i ohlídat. „Porodní asistentka nemocnice nemůže být u rodičky celou dobu a žena je na porodním pokoji v mezičase sama,“ doplnila Čejková. Podle ní partner zajistí jídlo, pití, masáže zad, pomůže do sprchy, žena se o něj může opřít, zavěsit, pomůže jí, aby nezpanikařila, aby dobře zvládala porodní kontrakce dechem, navádí ji na uvolnění a odpočinek. Otec pomáhá tedy svou přítomností vydatně i personálu.

Vstřícným krokem je povolení přítomnosti otců po porodu na porodním pokoji na Bulovce, v Nemocnici Ostrava a Vítkovice. „Díky jeho přítomnosti může proběhnout bonding a dobrý první kontakt dítěte s rodiči,“ řekla Čejková. Nedostatek personálu vede v některých porodnicích k tomu, že jsou děti odnášeny dříve.

Mluví se o tom, že by u bondingu (prvotní proces utváření vztahu mezi maminkou a miminkem – pozn. redakce) mohli asistovat studenti medicíny, což dokazuje zvláštnost zákazu komunitních PA a dul u porodu. „Mohly by pracovat na dohodu o provedení pracovní činnosti a na každé porodnici bude, které duly a PA tam pustí,“ uvedla Samková. Někde vypomáhají i studující porodní asistentky. „Myslím, že by měly sloužit dvanáctky a zapojit se do týmu. Tím by se ušetřil i počet lidí na sále,“ dodala Samková. Nedostatek sester se snaží řešit také organizace Sestryvzáloze.info.

Situace ale přihrává poptávce po porodech doma a ambulantních porodech, kdy matky podepisují revers a nečekají v porodnici tři až čtyři dny, ale odchází po několika hodinách či dnech. Potvrzuje to i Jana Duřtová, PA specializující se na předporodní a poporodní péči. „Ženy hledají domácí prostředí. Ale rodit doma je nebezpečné, pokud se na to nepřipravují několik měsíců a nemají odborný doprovod. Je to zbrklé rozhodnutí,“ řekla Duřtová.

U ambulantních porodů chybí automatická provázanost poporodní péče. Rodiče si ji musí dopředu zajistit. Bohužel nedostatek pediatrů a současný stav, kdy mají zkrácenou pracovní dobu, chybí jim ochranné pomůcky a nikdo neví, kdo kdy skončí v karanténě, situaci komplikují. „Pomoct se snaží Unie porodních asistentek, která vytváří seznam asistentek, které dělají poporodní péči u matek i dětí a zajišťují odběry z patiček,“ říká Duřtová.

Prvorodičky by se neměly bát požádat o pomoc laktační poradkyně, pokud by kojení nezvládly ze začátku samy. „Hlídat se musí úbytek na váze, hydratace či žloutenka a mezi další rizika ambulantního porodu může patřit rozvinutí infekce po porodu u miminka. Další rizika je lepší ohlídat s pediatrem,“ uzavírá Duřtová. 

Obavy a strach jsem zvládla. Nebyla jsem na to sama

Včera okolo šesté ráno jsme přijeli s mužem do porodnice v Podolí. Přišel den D a moje obavy sílily. Budu rodit zase 26 hodin? Jak to sama zvládnu?

V hlavě mi zněla rada mojí duly Katky Vávrové: „Ženy, vaše tělo ví, jak miminko porodit a vaše miminko ví, jak se narodit - i když je teď situace velmi náročná, nebudete v porodnici sama, po celou dobu s vámi bude vaše miminko - jste sehraný tým a společně to zvládnete!" 

Katku jsem ráno vzbudila a radila se s ni, jestli je ten správný čas vyjet. I když to byl můj druhý porod vše bylo jiné. Podmínky a plány se měnily každý týden.

V rouškách jsme vstoupili hlavním vchodem, stihli nám změřit teplotu. A koronavirový dotazník muž musel už vyplnit sám. Kontrakce sílily rychle, sestřičky mi pomohly vystoupat schody k výtahu, a pak i na porodní pokoj. Tam se mě ujala už porodní asistentka K. Jindrová, která mi při každé kontrakci masírovala bedra. Pomáhala mě polohovat, dýchat, tlačily jsme společně.

Její ochranitelské a radostné oči si budu pamatovat navždy. Ona asi spíš moje vytřeštěné oči vždy, když musela odskočit i k druhé rodičce. Roušku jsme měly skoro pořád, já ji sundala, až v závěru. Vyměnila jsem ji za kyslíkovou masku.

Myslím, že jsme vytvořily s asistentkou a miminkem skvělý tým. A o tom to dnes je. Musíme si všichni pomáhat!

Lucie Mottlová, redaktorka a matkou dvou dětí

Autor:

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek