metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 3 fotografie v galerii
Přímo z ruky můžete krmit sysly na Muráňské planině. | foto: Lucie Mottlová

Zažijte Slovensko očima malých cestovatelů

  12:20
Pohladili jsme si medvěda a krmili sysly. S dvouletou dcerou jsme otestovali turistické atrakce, odkud nebudete chtít odejít. Ačkoli dovolenou s malými dětmi nenaplánujete úplně detailně, je dobré mít pár záchytných bodů.

Unikátní zoo
Hladili jste si někdy medvěda, tygra nebo lva? V Zoo Kontakt můžete přímo vstoupit do výběhů. Teenagery a dospělé pustí k šelmám jen za doprovodu chovatelů. Menší děti si užijí mezi králíky nebo ovcemi. U vchodu si můžete koupit krmení. Ale jeden kelímek mi nestačil, musela jsem brzy pro druhý. Protože ten první mi ukořistila lama. S celodenním páskem na ruce můžete přicházet a odcházet do areálu, jak potřebujete. 

Tisíce křídel
Vezměte si pestrobarevné oblečení a vydejte se do Motýlí zahrady, kde vás obsype více než tři tisíce motýlů patnácti druhů. Odvážnější mohou vyzkoušet tunel, kde poletují netopýři.  

Hurá k vodě!
Díky teplým bazénům v Tatralandii dlouho vydrží i ty největší zmrzlíci. Můžete se rozmazlovat ve vnitřních bazénech se sladkou i slanou vodou o teplotě 34–36 °C. Nechybí ani skluzavky a vodní atrakce pro nejmenší. Dovnitř vás pustí i s kočárkem. V sobotu 18. července ožije akvapark koncerty a jídlem v rámci Liptov Open Air Fest – Tatralandia.  

Tatralandia

Vodní park Bešeňová s celoročními tobogany bude bavit i milovníky adrenalinu. Navíc tu mají v létě otevřené neokoukané atrakce, jako je Bublina, Vodní sopka, rafting a zvířecí koutek. 

Jako Gulliver
Víte, jak velkou má obr žínku nebo postel? Ve sportovním a zážitkovém parku Obrovo se ocitnete ve světě obra Čutka. Prošmejdit tak můžete celý jeho příbytek a okolí, kde najdete hlavolamy, různé prolézačky, zipline a mnoho dalšího. 

Pozor na tkaničky
Přímo z ruky můžete krmit sysly na Muráňské planině. „Na jaře se na louce nedá normálně projít, kolik syslů tu pobíhá. Očuchají vám tkaničky u bot,“ smál se turista, který pro sysly nesl jablka a slunečnicová semínka. Syslí louku najdete mezi Muráněm a Muráňskou Hutou, lze zaparkovat nedaleko na neoznačeném parkovišti. V září už zalézají syslíci do nor a ukládají se k zimnímu spánku.  

Pro malé i velké
Donovaly leží ve středu námi testovaných cílů, můžete tak odtud hvězdicově vyjíždět za dobrodružstvím. Baby friendly ubytování najdete v hotelu Residence Club & Hotel Donovaly. U hotelu se pase oslík a ve výběhu mají i králíky. Pro děti mají animační programy a mohou vám je i na pokoji pohlídat, pokud budete po dlouhém dni relaxovat třeba v sauně nebo na masáži. Speciální program si připravili na Velikonoce, aktivity budou plnit děti se zajíčkem Hopem, v sobotu se tu koná velká veselice. Dítě do 12 let má pobyt zdarma při ubytování nad čtyři noci. 

Pro kluky i holky
Jako byste se ocitli ve zmenšeném světě. Donovalkovo je městečko, kde se jezdí v autíčkách na baterky. Domečky jsou zmenšené tak, aby i malí cestovatelé viděli do oken. Holky mohou navštívit Sněhurku nebo Popelku a upéct si s nimi koláč nebo vypít čaj. Kluci zase prozkoumat hasičskou zbrojnici nebo benzinku. Pod kopcem mají fun arénu, kde je adrenalinová bobovka. 

Do pohádky!
Habakuky vás přenesou do říše pohádek. Navrch budou mít děti, které trochu rozumí slovenštině a znají některé slovenské pohádky. Připraveny mají interaktivní divadla a ukázky lidových řemesel. Otevřeno mají od června do srpna, ale v červnu je potřeba si udělat rezervaci. 

Malá a hezká
Výhodou Národní zoo Bojnice je to, že není tak rozlehlá. Malé děti ocení menší výběhy, ve kterých mohou pozorovat zvířata z bezprostřední blízkosti. Snadno ji tak projdete za dopoledne. Mezi největší lákadla patří sloni, medvědi a lvi. Menší děti se tu v sezoně mohou povozit na malých pouťových atrakcích. 

Pro milovníky filmových pohádek
Zámek Bojnice, kde se natáčela Šíleně smutná princezna i Princezna Fantaghiro, se opět ponoří do světa pohádek. Divadelní festival Rozprávkový zámok proběhne od 10. do 14. června a od 17. do 21. června. Večerní prohlídky se Světlonošem mezi svítícími vydlabanými dýněmi se konají 30. a 31. října. 

Zámek Bojnice

Pozor na ještěry!
Milovníci pravěku se mohou vypravit do Dino adventure parku v Bojnicích. Denně mají otevřeno během letních prázdnin, o víkendech a svátcích pak vždy v květnu, červnu, září a říjnu. 

Výhled
S kočárkem můžete vystoupat na vyhlídkovou věž Čajka v oblakách. Dolů můžete sjet toboganem. Pod ní se choulí šmoulí vesnička ve tvaru hub.  

Užitečné rady

  • Nejlepší termín pro dovolenou jsou letní prázdniny. Řada atrakcí má mimo sezonu zkrácenou otevírací dobu, například jen víkendy. 
  • Tradiční pokrmy za slušné ceny najdete v kolibách a salaších. U Koliby Bešeňovka se malé děti vyřádí na obrovském venkovním hřišti. Na salaši Zbojská si vylezte na vyhlídkovou věž Zbojná, v mezipatrech mají vycpaná zvířata. Okolo se pasou krávy, koně a na louce kvetou krokusy. 
  • Na vstupenkách můžete ušetřit, když využijete Liptov Region Card (visitliptov.sk).  Akvaparky a lanovky mají levnější vstupy přes www.gopass.sk. P
  • POdkazodrobné cestovatelské tipy najdete na http://slovakia.travel. 
  • Slovenskou dálniční známku koupíte on-line na eznamka.sk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek