Patnáctihektarový anglický park se vzácnými dřevinami, který se rozkládá severovýchodně od hlavního města kolem zámku Měšice. Ne nadarmo se proto areálu u bývalého sídla stavitelů Stavovského divadla – rodu Nosticů – přezdívá České Versailles. Podle místního starosty Martina Čackého se zde však majitel pozemků před časem pustil do kácení stromů na území bývalých bažantnic. K zemi tak podle něj zcela zbytečně šly až 250 let staré zdravé duby.
„Ministerstvo kultury přitom v rozporu se svým původním vyjádřením těžbu povolilo a na žádosti o zastavení těžby již nereaguje. A tak majitel bažantnice plošným kácením stromů dál likviduje tento historický, architektonický a přírodní skvost,“ stěžuje si starosta Čacký.
K likvidaci dřevin dochází v lesoparku opakovaně i navzdory tomu, že probíhá řízení na prohlášení bažantnic za kulturní památku. Území by tedy mělo podle zástupců obce být dle zákona předběžně chráněno až do ukončení tohoto řízení. S tím souhlasí také ředitel Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Richard Biegel, podle kterého jsou místní pozemky naprostým unikátem. „Měšické bažantnice podtrhují význam zámeckého areálu a je třeba je vnímat jako nedílnou součást areálu a jednoznačně zasluhují i památkovou ochranu,“ vysvětluje Biegel.
Ačkoliv má obec o zachování areálu dlouhodobě zájem a v minulosti zde dalo dohromady část historických budov, podle ministerstva kultury nemají její zástupci do kácení příliš co mluvit.
„Území, na kterém nyní probíhá kácení, jsou pozemky plnící funkci lesa. Jeho vlastník postupuje podle schválených lesních hospodářských osnov a podle vydaných správních rozhodnutí. Má tedy práva nabytá v dobré víře a své pozemky užívá v souladu s platnými zákony,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Petra Hrušová a dodává, že pozemky funkci bažantnic dlouhodobě neplní.
Jediné, co by nyní mohlo měšické stromy zachránit, je přezkoumání funkce zmíněných pozemků. Pokud by se z nich opět staly chovné plochy pro bažanty, mohlo by je ministerstvo zaštítit ochranou. Dle zjištění deníku Metro se Národní památkový ústav pro ministerstvo vyjádřil v tom smyslu, že rozšíření památkové ochrany na bažantnice také podporuje.
S tímto plánem souhlasí také dendrolog Aleš Rudl. „Těžba, při níž vznikají rozsáhlé holé plochy, je v rozporu se zájmem na udržení hodnoty a celkového obrazu bažantnice pro další generace,“ doplňuje pro deník Metro Rudl.