Sedmadvacet vzrostlých stromů tu mělo padnout, podobně jako v minulosti již několik údajně přestárlých a nebezpečných dřevin, na popud radnice městské části. Díky upozornění místních a únorovému článku v deníku Metro však kácení zamítl jak pražský magistrát, tak Česká inspekce životního prostředí.
„Z toho vyplývá, že se rozhodnutí o povolení kácení, vydané v rozporu s právními předpisy, vrací zpět do Koloděj. Nyní bude nejspíš zahájeno nové správní řízení, do kterého již budou muset vyzvat přihlášené spolky k účasti. Děkujeme deníku Metro, že tímto způsobem napomohl situaci okolo stromů posunout dál,“ říká předsedkyně místního spolku Zažít SPOLU Darina Vlčková.
Kolodějské levandule
|
Dendrolog Aleš Rudl místním před pár měsíci poradil, aby se na Českou inspekci životního prostředí obrátili co nejdříve. Ke kácení totiž musí být vždy závažný důvod.
„Stromu se nelze zbavit jen proto, že vypadá, jako by někomu mohl spadnout na hlavu. Je nutné vždy správně vyhodnotit funkční a estetický význam dřeviny. Kolodějské topoly jsou zde výrazným liniovým prvkem v krajině a jejich odstraněním by se setřela malebnost hřiště rámovaného touto zelenou stěnou. Takto mohutné topoly totiž fungují i jako větrolam, který tlumí poryvy větru směrem k obci,“ vysvětluje Rudl.
Místní spolky měly doposud problém s tím, že nebyly o dění kolem kácení v Kolodějích dostatečně informovány. Kanadské topoly s obvodem kmene od sto šedesáti do tři sta třiceti centimetrů teď ale budou na kolodějské radnici opět tématem číslo jedna.
Podle starostky Koloděj Angely Morávkové měla radnice na kácení ještě v únoru v ruce platné povolení, a tedy plné právo kácet. Stromy jsou podle ní ve špatném zdravotním stavu, takže i velmi nebezpečné.