metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Neděle 5. května 2024. Svátek má Klaudie

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

  5:16
Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového fungování turbíny. Chtějí změřit, zda bude elektrický generátor po uzavření přívodu páry do turbíny schopen setrvačného doběhu. Test začal přesně v jednu hodinu 23 minut.

Další 1 fotografie v galerii
Černobylská jaderná elektrárna nedlouho po explozi | foto: Profimedia.cz

Odstartoval sled nešťastných přehmatů, které korunovala kardinální chyba operátorů – ti zablokovali havarijní signál, který by při uzavření přívodu páry na turbínu automaticky odstavil reaktor. Ten dál běžel, podstatně se však snížil průtok chladící vody, rostla její teplota i tlak. Výkon reaktoru začal prudce růst. Nevydržely to palivové články a praskly, jejich úlomky spadly do chladící vody, která se přeměnila v páru. Výbuch páry zvedl tisícitunové víko reaktoru, nastala první exploze. Z odhaleného reaktoru začala unikat radioaktivita, dovnitř pronikal vzduch, rychle se rozhořel grafit. Kov palivových trubek počal reagovat s vodou a vzniklý vodík neodvratně způsobil druhou explozi.

První byli Švédové
Zatímco byli do Černobylu povoláváni sporadicky chránění hasiči, vojáci a záchranáři, v Sovětském svazu i jinde ve světě bylo ticho po pěšině. Alarm byl spuštěn až o dva dny později, v pondělí 28. dubna, kdy u švédského Stockholmu naměřili abnormálně vysoké hodnoty radioaktivního Cesia 137. Poté už šlo jen o to dopátrat, že tu smrtonosnou snůšku přinesl mrak putující z území SSSR.

Měření z poloviny června 1986 nastiňuje naměřené kontaminace černobylským radioaktivním Cesiem 137.

Nyní se podívejme na to, jak o bezprecedentní situaci informovala Československá televize (ČST), závislá na sovětských informačních kanálech:

29. dubna – ČST odvysílala reportáž hlavní sovětské zpravodajské relace Vremja, kde teprve třetí den po havárii režim oznamuje, že se „něco stalo“. Hovoří se pouze o „jistém úniku radioaktivních látek“.

30. dubna – Večer na ČST běží reportáž Vremja, v níž bylo zveřejněno jedno černobílé foto elektrárny. „Radioaktivita v okolí elektrárny rapidně poklesla,“ přesvědčuje sovětská relace.

1. května – Režim o havárii v tento den absolutně neinformuje, všichni organizovaně v ulicích slaví Svátek práce. Třepotají mávátky.

2. května – V ČST běží reportáž o tom, jak Velká Británie mediálně zneužívá havárie v Černobylu.

3. května – V hlavní relaci ČST proběhla propagandistická reportáž ze sjezdu západoněmeckých komunistů, kde promluvil soudruh Boris Jelcin také o havárii v Černobylu.

4. května – Po čtené zprávě sovětské agentury TASS následuje reportáž z pořadu Vremja. Pohled na postiženou elektrárnu je zde natočen ze země – letecké záběry byly zcenzurovány a sovětská televize je nezveřejnila. Následovala neurčitá informace o měření radioaktivity v Československu.

5. května – Po krátké zprávě agentury TASS následuje propagandistická reportáž ČST o jaderných pokusech v USA. Další šot ukazuje normálně fungující život na Ukrajině. A nakonec přichází krátká zpráva o měření radioaktivity v Československu. „Není se čeho obávat,“ zazní.

Mrazivé vzpomínání
I ve dnech a týdnech následujících byly informace o tragédii bagatelizovány, zastírány. Kdyby totalitní režim nenastolil informační vakuum, občané země se mohli dozvědět, že nejvyšší koncentrace Cesia 137 nad naším územím byly zaznamenány 30. dubna. Právě tento a následující den korunovaný prvomájovými průvody bylo nejlepší zůstat doma. Bylo deštivo. Padaly smrtonosné kapky.

Jak vzpomínáte na prvomájový den roku 1986 vy? Svůj mail prosím pošlete na adresu david.halatka@metro.cz.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Konvoj svobody přilákal tisíce lidí, policie vyšetřuje předání nacistické vlajky

vydáno 5. května 2024  15:12,  aktualizováno  15:58

Plzní projel tradiční Convoy of Liberty, přehlídka historické vojenské techniky jako vrchol oslav osvobození města americkou armádou v květnu 1945....  celý článek

Policie obvinila řidiče kamionu za smrtelnou nehodu na D1, hrozí mu až šest let

vydáno 5. května 2024  15:52

Karvinští kriminalisté obvinili litevského řidiče kamionu, který v sobotu narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s tankem, z trestných činů...  celý článek

Dopravní podnik města Olomouce u příležitosti výročí otevře vozovnu veřejnosti

vydáno 5. května 2024  14:36

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) u příležitosti 125. výročí zahájení pravidelné tramvajové dopravy v tomto nyní stotisícovém městě zpřístupní příští...  celý článek

Benešov od září zavede svoz tříděného odpadu přímo od domů

vydáno 5. května 2024  14:20

Benešov od září zkušebně zavede svoz tříděného odpadu přímo od domů. Lidé dostanou barevně označené pytle o objemu 120 litrů na plasty a nápojové kartony...  celý článek