metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

  5:16
Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového fungování turbíny. Chtějí změřit, zda bude elektrický generátor po uzavření přívodu páry do turbíny schopen setrvačného doběhu. Test začal přesně v jednu hodinu 23 minut.

Další 1 fotografie v galerii
Černobylská jaderná elektrárna nedlouho po explozi | foto: Profimedia.cz

Odstartoval sled nešťastných přehmatů, které korunovala kardinální chyba operátorů – ti zablokovali havarijní signál, který by při uzavření přívodu páry na turbínu automaticky odstavil reaktor. Ten dál běžel, podstatně se však snížil průtok chladící vody, rostla její teplota i tlak. Výkon reaktoru začal prudce růst. Nevydržely to palivové články a praskly, jejich úlomky spadly do chladící vody, která se přeměnila v páru. Výbuch páry zvedl tisícitunové víko reaktoru, nastala první exploze. Z odhaleného reaktoru začala unikat radioaktivita, dovnitř pronikal vzduch, rychle se rozhořel grafit. Kov palivových trubek počal reagovat s vodou a vzniklý vodík neodvratně způsobil druhou explozi.

První byli Švédové
Zatímco byli do Černobylu povoláváni sporadicky chránění hasiči, vojáci a záchranáři, v Sovětském svazu i jinde ve světě bylo ticho po pěšině. Alarm byl spuštěn až o dva dny později, v pondělí 28. dubna, kdy u švédského Stockholmu naměřili abnormálně vysoké hodnoty radioaktivního Cesia 137. Poté už šlo jen o to dopátrat, že tu smrtonosnou snůšku přinesl mrak putující z území SSSR.

Měření z poloviny června 1986 nastiňuje naměřené kontaminace černobylským radioaktivním Cesiem 137.

Nyní se podívejme na to, jak o bezprecedentní situaci informovala Československá televize (ČST), závislá na sovětských informačních kanálech:

29. dubna – ČST odvysílala reportáž hlavní sovětské zpravodajské relace Vremja, kde teprve třetí den po havárii režim oznamuje, že se „něco stalo“. Hovoří se pouze o „jistém úniku radioaktivních látek“.

30. dubna – Večer na ČST běží reportáž Vremja, v níž bylo zveřejněno jedno černobílé foto elektrárny. „Radioaktivita v okolí elektrárny rapidně poklesla,“ přesvědčuje sovětská relace.

1. května – Režim o havárii v tento den absolutně neinformuje, všichni organizovaně v ulicích slaví Svátek práce. Třepotají mávátky.

2. května – V ČST běží reportáž o tom, jak Velká Británie mediálně zneužívá havárie v Černobylu.

3. května – V hlavní relaci ČST proběhla propagandistická reportáž ze sjezdu západoněmeckých komunistů, kde promluvil soudruh Boris Jelcin také o havárii v Černobylu.

4. května – Po čtené zprávě sovětské agentury TASS následuje reportáž z pořadu Vremja. Pohled na postiženou elektrárnu je zde natočen ze země – letecké záběry byly zcenzurovány a sovětská televize je nezveřejnila. Následovala neurčitá informace o měření radioaktivity v Československu.

5. května – Po krátké zprávě agentury TASS následuje propagandistická reportáž ČST o jaderných pokusech v USA. Další šot ukazuje normálně fungující život na Ukrajině. A nakonec přichází krátká zpráva o měření radioaktivity v Československu. „Není se čeho obávat,“ zazní.

Mrazivé vzpomínání
I ve dnech a týdnech následujících byly informace o tragédii bagatelizovány, zastírány. Kdyby totalitní režim nenastolil informační vakuum, občané země se mohli dozvědět, že nejvyšší koncentrace Cesia 137 nad naším územím byly zaznamenány 30. dubna. Právě tento a následující den korunovaný prvomájovými průvody bylo nejlepší zůstat doma. Bylo deštivo. Padaly smrtonosné kapky.

Jak vzpomínáte na prvomájový den roku 1986 vy? Svůj mail prosím pošlete na adresu david.halatka@metro.cz.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek