metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

  5:30
Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice obsadili bezdomovci. Když je zima, udělají si uvnitř oheň. Většinou to ale dopadne tak, že sem musejí hasiči.

Další 3 fotografie v galerii
Požáry bývalých stavebnin devastují i své okolí. Stav včerejšího rána. | foto: Metro.cz

Naposledy neopatrní bezdomovci zaměstnali Integrovaný záchranný systém teď v neděli. S ohněm bojovalo hned pět hasičských aut. Nekonečný seriál výjezdů ale nejspíš brzy skončí.

Ohořelé ruiny půjdou v dohledné době k zemi. „Konečně se po více než třech letech úsilí podařil koncem ledna převod pozemků pod budovami bývalých stavebnin ze státu na magistrát,“ popsal na Facebooku situaci Tomáš Hrdinka, radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Prahy 4. „Na podzim by mohl být pozemek Prahy 4, která si teprve tehdy bude moci dát do rozpočtu na rok 2025 revitalizaci dotyčných pozemků v park,“ dodal radní.

Branické náměstí získá nový kabát ještě letos.

Změn je ve čtvrti ale víc. Na dohled od místa, kde v neděli zasahovali hasiči, momentálně probíhá revitalizace Branického náměstí. Úprav je hned několik. V místě vznikne vodní fontána, renovací projde socha Jana Husa a vysazena tu bude nová stromová a keřová vegetace včetně trvalkových záhonů. Náměstí dostane kromě kompletně nového mobiliáře i nové kombinované osvětlení s dvojí barvou světla a elektrickou přípojku pro pořádání kulturních a komunitních akcí. Hotovo by mělo být do poloviny letních prázdnin.

Deset minut pěšky od náměstí vznikl už loni nový biotop. Ten sice není určený ke koupání, přesto je tu docela živo. „Již po několika týdnech od napuštění se stal podle předpokladů domovem několika druhů vodních živočichů, včetně vážek, šídel, skokanů a dokonce i ryb – několika plotic, které do biotopu byly pravděpodobně zavlečeny vodním ptactvem,“ chválila si už loni Praha 4 biotop. Na břehu jezera byla vybudována naučná ministezka, která návštěvníky seznámí se změnou klimatu, s tepelným ostrovem města, adaptačními opatřeními Prahy 4 a také s technickými informacemi o jezeře a jeho květeně. Letos navíc u biotopu vznikly nové herní prvky.

Biotop najdete v ulici Za Mlýnem.

Vodní plochu „hlídá“ i rodinka tučňáků. Stejné dřevěné figurky jsou v Praze 4 hned na několika místech. Městská část totiž vydává měsíčník s názvem Tučňák. Ten je pojmenovaný podle maskota první porevoluční Obvodní rady městské části Praha 4, kterým byl plyšový tučňák. Zdejší zastupitelstvo také dlouhodobě sponzoruje tučňáky Humboldtovy v pražské zoo.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek