metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

  4:42
Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí zacházet a využívají ji při práci. Aby se AI mohla vyvíjet a zdokonalovat, musí se učit a trénovat – podobně jako člověk.

Další 1 fotografie v galerii
Od posledního alba Billie Eilish Happier Than Ever uběhly tři roky. Držitelka Grammy a Oscarů chystá v pořadí třetí studiové album. | foto: PROFIMEDIAProfimedia.cz

Autoři hudby, na které se AI trénovala, se začínají bouřit. Vnímají to totiž jako útok na lidskou kreativitu, který může poškodit tvůrce i zničit hudební ekosystém. Rozhodli se proto jednat – sepsali petici.

Seznam těch, kteří se otevřeně postavili proti využívání svých děl pro trénink umělé inteligence, zveřejnila Organizace Artists Rights Alliance (ARA) na zahraničním webu Medium. Současně byl s peticí publikován dopis s názvem Přestaňte znehodnocovat hudbu, v němž organizace apeluje na technologické firmy, aby ukončily své útoky na lidskou kreativitu. Už dříve se totiž řešily spory sociální sítě TikTok s Universal Music, a na konci ledna ze sítě zmizely asi tři miliony skladeb. Obě společnosti se totiž nedohodly na nových licenčních smlouvách, obsahujících zvýšení poplatků za autorská práva a finanční kompenzace pro umělce a umělkyně, jejichž hudba se na sociální síti objevuje.

„Umělci se sotva uživí“
Ale zpět k petici proti AI. Celkem se proti neoprávněnému používání své práce vyslovilo přibližně 250 umělců a textařů. Mezi nimi nechyběla jména jako Billie Eilish, Nicki Minaj, Katy Perry, Billy Porter, Sam Smith či Jon Bon Jovi. Organizace upozornila především na dva nebezpečné trendy. Jedním z nich je neautorizované používání hudebních skladeb k výcviku AI klonů, tím druhým je využívání umělého zvuku k vyhnutí se povinnosti vyplácet autorské honoráře.

Z petice navíc vyplývají jasné výzvy. Píše se v ní například o tom, že podepsaní umělci žádají vývojáře AI, technologické společnosti a digitální hudební služby, aby okamžitě přestali s využíváním umělé inteligence k narušování a snižování hodnoty práce lidských umělců. „Věříme, že AI může, je-li používána odpovědně, posunout lidskou kreativitu. Některé platformy a vývojáři ji však využívají k sabotáži kreativity a poškozování umělců, textařů, hudebníků a držitelů práv,“ stojí v petici.

Podle zainteresovaných umělců v petici údajně společnosti bez jejich svolení používají díla k tréninku modelů AI. „Tyto kroky mají za cíl nahradit tvorbu lidských umělců AI generovaným obsahem, což vede k výraznému snížení odměn vyplácených umělcům. Pro mnohé hudebníky a textaře by to znamenalo katastrofu,“ stojí dále v petici. Za ARA se k situaci vyjádřil její výkonný ředitel Jen Jacobsen. „Umělci se v dnešní době streamováním hudby už tak sotva uživí a nyní čelí nové výzvě v podobě konkurence generované umělou inteligencí,“ uvedl s tím, že neetické využívání generativní AI k nahrazení lidských umělců snižuje hodnotu celého hudebního ekosystému, a to jak pro umělce, tak pro fanoušky.

Odpověď zní ne
Podle Lukáše Benzla, ředitele České asociace pro umělou inteligenci ale situace není tak horká, jak se zdá. „Jsem přesvědčen o tom, že AI skladby nenahradí lidské umělce. Stejně jako můžeme velmi jednoduše vytvářet fotografie, můžeme nyní velmi jednoduše začít vytvářet skladby. Dělá to z nás všech fotografy a muzikanty? Odpověď zní ne,“ vysvětluje Benz a dodává, že je přesvědčen o tom, že AI aplikace na generování skladeb mohou roli umělců z masa a kostí posílit. „To však nic nemění na tom, že by AI generovaná hudba neměla porušovat autorská práva hudebníků,“ komentuje pro Metro Benzl.

Je to jen začátek?
Je možné, že toto nebude poslední iniciativa tohoto typu. Každý měsíc se objevují nová řešení pro klonování hlasu a převod textu na hudbu s AI, a mnohá z nich neuvádějí zdroje dat pro trénink svých modelů.

Petice přichází rok po zveřejnění virální skladby, v níž se umělé inteligenci podařilo napodobit hlasy rapera Drakea a zpěváka The Weeknda. Kanadský raper následně vyjádřil svůj nesouhlas s umělou tvorbou a skladba byla stažena z hudebních streamovacích platforem Spotify i Apple Music. O svém znepokojení po tomto incidentu veřejně promluvil i britský zpěvák Sting pro BBC. Podle něj muzikanti čelí boji o obranu své práce. Ne všichni ale vidí ve vývoji a používání umělé inteligence problém. Za AI se postavili DJ David Guetta nebo hudebnice Grimes.

Někteří umělci se kvůli své účasti na petici setkali s kritikou. Například Katy Perry byla nedávno na večírku vyfocena, jak sedí v jednom křesle se Samem Altmanem, tvůrcem ChatGPT, nástroje pro chatování s AI.

Petice za peticí: Zastavte AI

    • Loni stovky expertů a podnikatelů zapojených do vývoje AI, včetně miliardáře a sponzora firmy OpenAI Elona Muska, v prohlášení volaly po pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na hluboká rizika pro společnost a lidstvo.
    • Navrhovali, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.
    • „Výzva k okamžitému přerušení vývoje se vztahovala na trénink systémů AI silnějších než GPT-4, což je nová generace textového modelu, kterou loni představila společnost OpenAI.
 • Toto přerušení by mělo být veřejné a ověřitelné… Nelze-li jej učinit rychle, měly by zakročit vlády a ustanovit moratorium,“ stojí v petici.
 • Kromě Muska je na seznamu i spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak, šéf společnosti Stability AI Emad Mostaque, filozof Yuval Noah Harari, expert na umělé inteligence Max Tegmark a další.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek