metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Umělá inteligence mění přístup ve školství. Jaké změny to akademikům přinese?

  14:59
V souvislosti s rostoucím vývojem umělé inteligence (AI) v akademickém prostředí se otevírají nové možnosti i otázky ohledně psaní bakalářských prací a celkové role umělé inteligence v akademickém vzdělávání.
Umělá inteligence může efektivně podporovat výuku a poskytovat objektivní zpětnou vazbu. | foto: CODING BOOTCAMP

Umělá inteligence může efektivně podporovat výuku a poskytovat objektivní zpětnou vazbu, ale je důležité, aby sloužila jako nástroj, nikoli jako náhrada schopností studentů. V rozhovoru o rušení bakalářských prací a účinného využití AI se vyjádřila zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha Jana Večerková.

Má při možnosti využití umělé inteligence cenu psát bakalářské práce?
Mnoho bakalářských prací nemělo cenu psát už dávno před AI, protože jejich témata nevyžadovala žádný výzkum ani originální přístup. Ty z prací, které ale osobní přístup a výzkum vyžadovaly nebo vyžadují, tak určitě cenu psát mají, protože umožňují studentovi rozvíjet jeho dovednosti, kritické myšlení a schopnost komunikovat výsledky. I když pak při práci použije AI, jde o pouhé zvýšení efektivity a produktivity při psaní dané práce, což naopak studentovi může umožnit se více věnovat samotnému zkoumání a také rozvoji.

Co si myslíte o celkovém zrušení bakalářských prací?
V případech, kdy bakalářské práce byly spíše nudným odškrtnutím si dané položky místo toho, aby byly zajímavým tématem, které stojí za to zkoumat, se o žádnou škodu nejedná. Spíše by ale pak mělo dojít k zamyšlení mezi vysokoškolskými pedagogy, jestli by se neměla předefinovat témata či koncepce prací.

Může rušení bakalářských prací kvůli umělé inteligenci odrážet nedostatečné pochopení tématu ze strany studentů?
Pokrok v oblasti umělé inteligence může umožnit vytvoření nástrojů, které pomáhají studentům generovat obsah či provádět analýzy dat rychleji a efektivněji. Toto technologické zlepšení nemusí souviset s nedostatečným pochopením tématu ze strany studentů, ale s novými možnostmi v oblasti vzdělávání.

Myslíte, že existuje způsob, jak by mohly univerzity efektivně implementovat umělou inteligenci do procesu hodnocení studentských prací?
Umělá inteligence by do budoucna mohla být skvělým pomocníkem při výuce, například při automatickém hodnocení průběžných úkolů, kvízů a testů. Systémy AI mohou také provádět analýzu obsahu, identifikovat chybějící citace, kontrolovat gramatiku a pravopis a poskytovat návrhy na zlepšení struktury a obsahu. Tímto způsobem mohou univerzity urychlit a zjednodušit proces hodnocení, což umožní rychlejší zpětnou vazbu pro studenty. Tím, že umělá inteligence sice není perfektní, ale je v rámci svého modelu objektivní vůči všem, které by hodnotila, by se také mohlo jednat o objektivní doplňkový způsob hodnocení prací, které se nedají hodnotit na základě jasných metrik, jako jsou například humanitní předměty.

Napadá vás nějaký způsob, jak zajistit, aby umělá inteligence byla používána k podpoře, a ne k nahrazování schopností studentů?
Umělá inteligence by měla být používána jako nástroj, který podporuje výuku a rozvoj studentů. To znamená, že by měla být integrována do výuky tak, aby studenti mohli využívat její výhody, ale zároveň se učit a rozvíjet své dovednosti sami.

Myslíte si, že v budoucnosti může umělá inteligence hrát větší roli v akademickém prostředí?
Velkou příležitost spatřuji zejména v personalizované výuce, protože ta tradiční nevyhovuje všem profilům studentů a neumožňuje mnoha z nich objevit svůj potenciál. Často jednoduše proto, že není v kapacitě učitele pochopit nebo lépe poznat x lidí zároveň. Tím, že sbírá a analyzuje data o pokroku a preferencích studentů, může umělá inteligence navrhnout individualizované učební plány, doporučit relevantní materiály a úkoly a poskytovat zpětnou vazbu na míru.

Můžete předat pár tipů, jak AI využívat efektivně?
Shrnu zde body, které už jsem diskutovala výše: personalizovaná výuka, automatizace hodnocení a zpětné vazby, efektivnější výzkum a analýza dat.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek