metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 21 °C

Neděle 12. května 2024. Svátek má Pankrác

Umělá inteligence mění přístup ve školství. Jaké změny to akademikům přinese?

  14:59
V souvislosti s rostoucím vývojem umělé inteligence (AI) v akademickém prostředí se otevírají nové možnosti i otázky ohledně psaní bakalářských prací a celkové role umělé inteligence v akademickém vzdělávání.
Umělá inteligence může efektivně podporovat výuku a poskytovat objektivní zpětnou vazbu. | foto: CODING BOOTCAMP

Umělá inteligence může efektivně podporovat výuku a poskytovat objektivní zpětnou vazbu, ale je důležité, aby sloužila jako nástroj, nikoli jako náhrada schopností studentů. V rozhovoru o rušení bakalářských prací a účinného využití AI se vyjádřila zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha Jana Večerková.

Má při možnosti využití umělé inteligence cenu psát bakalářské práce?
Mnoho bakalářských prací nemělo cenu psát už dávno před AI, protože jejich témata nevyžadovala žádný výzkum ani originální přístup. Ty z prací, které ale osobní přístup a výzkum vyžadovaly nebo vyžadují, tak určitě cenu psát mají, protože umožňují studentovi rozvíjet jeho dovednosti, kritické myšlení a schopnost komunikovat výsledky. I když pak při práci použije AI, jde o pouhé zvýšení efektivity a produktivity při psaní dané práce, což naopak studentovi může umožnit se více věnovat samotnému zkoumání a také rozvoji.

Co si myslíte o celkovém zrušení bakalářských prací?
V případech, kdy bakalářské práce byly spíše nudným odškrtnutím si dané položky místo toho, aby byly zajímavým tématem, které stojí za to zkoumat, se o žádnou škodu nejedná. Spíše by ale pak mělo dojít k zamyšlení mezi vysokoškolskými pedagogy, jestli by se neměla předefinovat témata či koncepce prací.

Může rušení bakalářských prací kvůli umělé inteligenci odrážet nedostatečné pochopení tématu ze strany studentů?
Pokrok v oblasti umělé inteligence může umožnit vytvoření nástrojů, které pomáhají studentům generovat obsah či provádět analýzy dat rychleji a efektivněji. Toto technologické zlepšení nemusí souviset s nedostatečným pochopením tématu ze strany studentů, ale s novými možnostmi v oblasti vzdělávání.

Myslíte, že existuje způsob, jak by mohly univerzity efektivně implementovat umělou inteligenci do procesu hodnocení studentských prací?
Umělá inteligence by do budoucna mohla být skvělým pomocníkem při výuce, například při automatickém hodnocení průběžných úkolů, kvízů a testů. Systémy AI mohou také provádět analýzu obsahu, identifikovat chybějící citace, kontrolovat gramatiku a pravopis a poskytovat návrhy na zlepšení struktury a obsahu. Tímto způsobem mohou univerzity urychlit a zjednodušit proces hodnocení, což umožní rychlejší zpětnou vazbu pro studenty. Tím, že umělá inteligence sice není perfektní, ale je v rámci svého modelu objektivní vůči všem, které by hodnotila, by se také mohlo jednat o objektivní doplňkový způsob hodnocení prací, které se nedají hodnotit na základě jasných metrik, jako jsou například humanitní předměty.

Napadá vás nějaký způsob, jak zajistit, aby umělá inteligence byla používána k podpoře, a ne k nahrazování schopností studentů?
Umělá inteligence by měla být používána jako nástroj, který podporuje výuku a rozvoj studentů. To znamená, že by měla být integrována do výuky tak, aby studenti mohli využívat její výhody, ale zároveň se učit a rozvíjet své dovednosti sami.

Myslíte si, že v budoucnosti může umělá inteligence hrát větší roli v akademickém prostředí?
Velkou příležitost spatřuji zejména v personalizované výuce, protože ta tradiční nevyhovuje všem profilům studentů a neumožňuje mnoha z nich objevit svůj potenciál. Často jednoduše proto, že není v kapacitě učitele pochopit nebo lépe poznat x lidí zároveň. Tím, že sbírá a analyzuje data o pokroku a preferencích studentů, může umělá inteligence navrhnout individualizované učební plány, doporučit relevantní materiály a úkoly a poskytovat zpětnou vazbu na míru.

Můžete předat pár tipů, jak AI využívat efektivně?
Shrnu zde body, které už jsem diskutovala výše: personalizovaná výuka, automatizace hodnocení a zpětné vazby, efektivnější výzkum a analýza dat.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Zkusím diváky inspirovat k domácímu chovu slepic, říká zahradník po ruce Tomáš Trejbal

vydáno 12. května 2024  16:53

Na pěstování nepotřebujete velkou zahradu, i balkon může být nejen okrasný, ale i jedlý. Stačí vyzkoušet pár fíglů a vypěstujete si suroviny bez chemie a...  celý článek

Kachny, samé kachny! Pardon, labutě, samé labutě aneb Když hospodské inspirují ptáci

vydáno 12. května 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Autobusy mají od léta zastavovat jen na znamení. Vše nyní závisí na posvěcení magistrátem

vydáno 12. května 2024  8:58

Zkrácení intervalů, nižší náklady na pohonné hmoty, ale také větší komfort pro projíždějící cestující. Zastavující a rozjíždějící se autobusy nebudou...  celý článek

Ve Štěchovicích si vychutnáte pravěk české turistiky. Vyrazíte po červené?

vydáno 11. května 2024  6:10

České turistické značení je fenomenální, chodí se podle něj také v Rumunsku, Brazílii a nově i v Mongolsku. Právě před 135 lety, 11. května 1889, to...  celý článek