metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

  12:00
V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.

Další 1 fotografie v galerii
Někteří vědci věří, že pokud AI získá schopnost přestavovat sebe samu větší rychlostí, mohlo by to vést k lidskému vyhynutí. | foto: Profimedia.cz

Vědci z Dánska a Ameriky navíc přišli na způsob, jak AI využít netradičním způsobem. Vyvinuli kalkulačku, která by mohla lidem předpovídat jejich smrt. Podle vědců dokáže vypočítat délku života muže nebo ženy tak, že důkladně prozkoumá jejich minulost.

„Používáme technologii ChatGPT, abychom analyzovali lidské životy tím, že každého člověka představujeme jako sled událostí, které se v jeho životě dějí,“ řekl pro deník New York Post Sune Lehmann, hlavní autor studie. „Využíváme skutečnosti, že lidské životy mají v určitém smyslu podobnost s jazykem. Tak jako slova následují za sebou ve větách, i události v lidských životech následují po sobě,“ dodal.

Data už z roku 2008
Na začátku bylo potřeba nashromáždit co největší množství dat, aby s nimi mohla AI poté nakládat. Vědci proto použili informace z let 2008 až 2015 o šesti milionech lidí z Dánska. Soustředili se na skupinu lidí ve věku 35–65 let. V úvahu brali kompletní anamnézu, povolání, příjem, pracovní dobu, místo bydliště či jejich rodinný stav.

Autoři studie použili AI ke zjištění, kdo bude pravděpodobně žít alespoň čtyři roky po 1. lednu 2016. Kdo do roku 2020 zemřel, se kalkulačka trefila ve více než třech čtvrtinách případů.

„Model nezohledňuje faktory, jako jsou stravovací návyky nebo každodenní fyzické aktivity, které také mohou ovlivňovat předčasné úmrtí,“ přiblížil Germans Savcisens, hlavní autor studie a výzkumník na katedře aplikované matematiky a informatiky Dánské technické univerzity.

OpenAI je nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence, jejímž produktem...

Speciální kódy
Informace o lidech autoři studie o umělé inteligenci předávali skrze speciální kódy. Každému údaji přiřadili různé značky, aby byly všechny specificky kategorizovány. Například zlomenina předloktí je označena jako S52, práce v trafice je kódována jako IND4726 a poporodní krvácení je O72.

Lehmann podle svých slov nechce u lidí vyvolávat strach. Kalkulačka proto momentálně není dostupná široké veřejnosti.

Pomáhá pouze vědcům zkoumat souvislosti mezi úmrtností a pracovními podmínkami či zdravotní historií lidí. Kalkulačka se tak pravděpodobně nebude používat k informování konkrétních jednotlivců.

Motivace k lepšímu životu?
Podle odborníka na sociální sítě a AI Víta Jandy ze společnosti ShortPro existence kalkulačky smrti vyvolává značné etické, psychologické a společenské otázky.

„Přestože může kalkulačka motivovat ke zlepšení životního stylu, existuje riziko zneužití, zvýšení úzkosti mezi lidmi a prohloubení sociálních rozdílů. Je důležité kriticky posoudit, jak probíhá sběr dat o daném člověku, jenž kalkulačku použije – zda tam údaje vyplňuje člověk sám podle svého ‚uvážení‘, či systémy pracují s konkrétními daty například od vašich lékařů. Pokud tam dotyčný napíše, že se stresuje, v principu to nejsou vůbec konkrétní data, na jejichž základě by něco mělo předpovídat úmrtí či vůbec zdravotní stav,“ konstatuje Janda.

Kalkulačka smrti jako kouč
Podle Lehmanna se předpovědi nepoužívají k nějakým dalším závěrům. „Smyslem je pochopit, co je možné předvídat a co už ne,“ uzavřel pro deník New York Post. Zda předpověď kalkulačky dokáže některé motivovat k lepšímu životnímu stylu, zůstává otázkou. Podle Lehmanna se společnost může od této nové vymoženosti minimálně přiučit, jaké faktory jí případně mohou pomoci žít lépe.

Pomůže s esejí i s tím, co si vzít na sebe

  • Kalkulačka smrti využívá fungování systému ChatGPT. Co to vlastně je ChatGPT je počítačový program, který umí číst a psát texty podobně jako lidé.
  • Lze si ho představit jako virtuálního společníka, se kterým můžete komunikovat prostřednictvím psaného textu. Můžete mu klást otázky, dávat pokyny nebo prostě s ním konverzovat. Pomoci vám může i s tím, co si obléknout na sebe, či se sepsáním eseje na libovolné téma nebo třeba s e-mailem pro firemní zákazníky. On potom odpovídá na základě toho, co se naučil během tréninku na textech z internetu.
  • Autor dánsko-americké studie Sune Lehmann zdůraznil, že kalkulačka byla vyškolena na čistě dánských datech. Kvůli tomu by prý mohla být méně přesná pro jiné země. Dále také varoval před zneužitím různými korporáty a zdůraznil, že kalkulačka by neměla nikdy najít cestu do rukou pojišťoven. Stejně se však obává, že tyto společnosti nějaké podobné nástroje využívají.
  • „Je jasné, že náš model by neměla využívat žádná pojišťovací společnost, neboť celá myšlenka pojištění spočívá v tom, že nikdo přesně neví, kdo bude tím nešťastníkem, kterého postihne nějaká nehoda či smrt,“ dodal Lehmann.
Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek