metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Přivítejte jaro trochu jinak. Inspirujte se v Zemi vycházejícího slunce

  15:30
Japonsko je zemí bohatou na tradiční svátky a události, které propojují člověka s přírodou a slaví krásu každé roční doby. Jednou z těch vůbec nejoblíbenějších oslav je hanami, což v překladu znamená „ pozorování květů“. Přivítat jaro japonským způsobem můžete také v českých alejích.

Další 1 fotografie v galerii
Může být cesta do školy krásná? Může! Takhle to na jaře vypadá před Univerzitou Hradec Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hanami je oslavou rozkvetlých sakur a je považováno za symbol jara, nového začátku a krásy kvetoucí přírody. Jeho historie sahá až do starověkého Japonska, kdy se císaři, šlechtici a obyčejní lidé scházeli pod rozkvetlými sakurami, aby slavili jaro a užívali si pikniky a společenské setkání. Tento zvyk se postupem času rozšířil do celého Japonska a dodnes je jednou z nejočekávanějších a nejradostnějších událostí jarního období. „Dokonce existuje předpověď rozkvětu sakur v dané oblasti Japonska. Lidé vyčkávají, a jakmile se květy otevřou a vše je růžové, vyrazí do parku či jen tak na parkoviště, rozloží typické modré plachty a piknikové deky a s přáteli, kolegy z práce, rodinou a podobně si pod sakurami užívají dobroty, dospělí i saké či pivo,“ popisuje zvyky Sabina Lukášová, výkonná ředitelka Česko-japonské společnosti. „Na nejoblíbenější místa dokonce v rámci pracovního kolektivu vysílají služebně nejmladší, aby přes noc místo hlídali a skupina tak měla opravdu ten nejlepší zážitek,“ dodává perličku Lukášová.

Hanami se slaví v době rozkvětu ovocných stromů, zejména pak sakur. V tomto období se Japonsko promění v moře růžových a bílých květů, které zdobí ulice, parky, zahrady a chrámy. Kromě pikniků se konají také speciální akce a festivaly. Slaví se tancem, hudbou či ohňostroji.

Hanami není pouze oslavou krásy přírody, ale také symbolem pomíjivosti a krátkého trvání života. Sakura kvete pouze krátce, obvykle jen několik dní, což připomíná lidem, aby si vážili každého okamžiku a užívali si krásu kolem sebe.

„U nás v Česku samozřejmě musíme oslavy lehce pozměnit, lépe řečeno, každý samozřejmě může sám zajít například na Petřín a udělat si vlastní hanami jako v Japonsku. To naše, které organizujeme jako akci pro milovníky Japonska a japonské kultury, jde však trochu dál,“ zve na netradiční festival Lukášová.

„Na místě zajistíme stánky, především s jídlem a nápoji. Návštěvníci se mohou těšit i na prodejní stánky s různým zbožím. Dětský koutek zase přiblíží hry japonských dětí. V neposlední řadě čekají na zájemce výtvarné dílny, kde si každý může vyzkoušet různé japonské disciplíny, tematicky zaměřené na sakury a jaro. Připraveny budou origami, kaligrafie či například tvorba panenek,“ přibližuje akci Lukášová.

Rozkvetlé sakury

Oslava pořádaná Česko-japonskou společností se koná 24. dubna v parku Hanspaulka. „Místo jsme pro konání oslavy vybrali díky krásným sakurám, zároveň se nejedná o vyloženě exponovaný park, proto je pro konání ideální,“ dodává Lukášová.

Pokud nejste z hlavního města a chcete si letos užít svou vlastní malou oslavu hanami, máme pro vás pár tipů. S dekou a piknikovým košem můžete pozorovat kvetoucí stromy například v Komenského sadech v Ostravě. Každoroční pastvou pro oči je i alej na třídě 17. listopadu v Karviné. Růžová hraje na jaře prim i v Tyršových sadech v Pardubicích. Nedaleko, v Hradci Králové, jsou skvělým místem pro piknik Jiráskovy sady. Mimochodem, vydáte-li se do parku na soutoku Labe a Orlice, udělejte si ještě malou procházku k nedaleké univerzitě. Chodník k hlavnímu vchodu zdobí sakurová alej. Růžově kvetoucí stromy najdete také například na lázeňské kolonádě v Poděbradech nebo na Lannově třídě v Českých Budějovicích.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek