metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Bez pohybu není zdravý vývoj. Když se dítě hýbe, každou vteřinu se učí

  17:00
Manželé Jana a David Mašátovi přenesli už před lety do Česka koncept The Little Gym, který funguje v mnoha zemích světa. Třídimenzionální učení rozvíjí děti jak v oblasti tělesné, tak rozumové, emoční a sociální. David Mašát vše vysvětlil v rozhovoru pro deník Metro.

Další 1 fotografie v galerii
David Mašát objevil s rodinou projekt v Nizozemsku. | foto: ARCHIV D. M.

Kdy a proč jste se rozhodli přivést koncept do ČR?
Ve světě funguje již více než 45 let. Pochází z USA a pobočky jsou po celém světě. Delší dobu jsme žili celá rodina v Nizozemsku, kde se nám koncept tak líbil, že jsme se rozhodli ho přinést domů. Už je to téměř patnáct let, co jej v Praze provozujeme. Kromě dvou vlastních poboček máme právo udělovat licence i do dalších měst, v tuto chvíli má naše síť pět poboček, kromě dvou pražských ještě v Brně, Ostravě a Bratislavě.

V čem spočívá třídimenzionální proces učení?
Zmíněný koncept je primárně pohybový kroužek, který má propracované osnovy pro každý jednotlivý kurz celého školního roku. Jednotlivé lekce na sebe navazují, a to pomáhá systematicky děti učit. Kvalita pohybu dítěte ale úzce souvisí i s jeho smyslovým a rozumovým vývojem i fungováním dítěte ve skupině. Kromě pohybu jsou rozvoj myšlení a sociálních dovedností další dvě dimenze celého komplexu rozvoje. Pro každou věkovou kategorii jsou elementy těchto aspektů definovány různě. Například pro dvouleté děti je skok snožmo součástí motorického rozvoje, v rámci rozumové dimenze kombinujeme identifikaci barev a sociální dimenzi reprezentuje odolání pokušení a čekání, až na mě přijde řada, a schopnost podělit se o pomůcku.

Co se díky tomuto procesu děti naučí?
Především milovat pohyb, cítit se v něm dobře a získají zdravou sebedůvěru. Během programu se děti neporovnávají, každý má nárok se zlepšovat svým tempem. Když náš program, mnohdy po několika letech, děti opouštějí, jsou osvalené, koordinované s lepší posturou, instruktoři jiných sportů si je často velmi chválí. Jsou schopny naslouchat pokynům, pochopit je a sebeovládání v rámci pravidel je další užitečná dovednost. Díky dobrému všestrannému základu jsou lépe připravené na život. A je jedno, jestli se pak rozhodnou pro soutěžní, či rekreační sport.

Nabízíte cvičení pro opravdu široký věkový rozptyl, máte přesně vyzkoušené a ověřené, co v jakém věku by děti už měly zvládat, a podle toho stupňujete náročnosti?
Ano, toto je nedílnou součástí našich osnov. Dlouholeté zkušenosti dávají našemu programu jasná rozmezí pro obtížnosti. Ale k dětem přistupujeme individuálně, někdo zvládne cvik rychleji, někomu to trvá déle. Pro některého rodiče bývá například výmyk malým traumatem z dávných hodin tělocviku. Když je dítě z našich kurzů seznámeno s hrazdou a na hrazdě se houpe a točí za naučené dopomoci rodiče již od jednoho roku věku, často není problém výmyk udělat ve třech letech s dopomocí a v pěti samostatně.

Všiml jsem si, že máte na lekci tři instruktory. Je to proto, že se pak dětem můžou lépe a více individuálně věnovat a sledovat tak jejich pokroky?
Pravidlo našich kurzů je všude ve světě stejné. Kapacita lekce v tělocvičně veliké dvě stě metrů čtverečních je osmnáct dětí, které vedou tři instruktoři. To nám dává možnost se věnovat dětem dostatečně individuálně a zároveň rozvíjíme sociální stránku cvičení ve skupině. Pro cvičení rodičů s dětmi vede lekci jeden instruktor, má tam na pomoc ke každému dítěti jeho rodiče.

Ke konci hodiny jeden z instruktorů shrnul pro rodiče, co nového se děti učily. Je to také osvědčený model, že i rodiče pak můžou s dětmi o tom mluvit?
Toto je také naším standardem. Vedoucí instruktor lekce každý týden pro rodiče zhodnotí právě proběhlou lekci, informuje je, co bylo cílem jednotlivých cviků, a nastíní, jak si děti vedly. Zároveň představí tipy, jak i doma rozvíjet dovednosti, hravou formou posilovat či trénovat koordinaci.

Můžou k vám jakékoliv děti, jakkoliv pohybově nadané?
K dětem přistupujeme individuálně, nehodnotíme dokonalost provedení, ale snahu, progres a zlepšení. Takže každé dítě se může do našich kurzů zapojit. To, že se vlastním úsilím zlepší, prospěje jeho sebedůvěře, odolnosti a připravenosti na další život.

Barevně a hravě

S místy pro děti, kde se cvičí, se roztrhl pytel. Jak si správně vybrat?

  • „Cvičení s dětmi musí být postaveno na odborné metodice a odehrávat se v prostředí, které je pro ně připravené a správně vybavené. Hravější a barevnější prostory děti víc baví a rodiče ocení bezpečnost,“ říká Kristýna Přibylová z tělocvičen Monkey’s Gym.

Jak moc je v dnešní době důležité, aby se děti hýbaly v konkurenci mobilů, tabletů a dalších lákadel?
V současnosti, více než kdykoli dříve, je pohyb důležitý. Bez pohybu není zdravý vývoj. Když se dítě hýbe, každou vteřinu se učí – vnímá své tělo, tříbí smyslové vnímání, učí se vnímat prostor, vlastnosti předmětů, souvislosti – na tom všem je pak postaveno veškeré učení ve škole i sociální dovednosti dítěte. Rádi jsme tomu nápomocni, ale těžiště stále stojí na rodičích. Na všech dětech bez výjimky vidíme nadšení z pohybu. Když je pohyb zábavou, děti mu dají přednost před mobilem nebo tabletem. Vidíme to při každé lekci, kdy děti odhodí elektroniku a s radostí se vrhnou do tělocvičny. Rodiče nám často říkají, že se děti nemohou dočkat, až zase půjdou cvičit za námi.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek