metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Šotoušův sen? Dvacítka tříčlánkových trolejbusů na jedné letištní ranveji

  6:00
Trolejbusová linka 59 začala pravidelně pendlovat mezi Nádražím Veleslavín a letištěm. Dopravní podnik při této příležitosti uspořádal mecheche na bývalé přistávací dráze.
Trolejbusy Škoda-Solaris 24m nahrazují autobusy SOR NB18

Trolejbusy Škoda-Solaris 24m nahrazují autobusy SOR NB18 | foto: Metro.cz

Už jste někdy viděli dvacítku tříčlánkových trolejbusů seřazených na letištní ranveji? Pokud ne, nejste sami. I proto se včera na Letišti Václava Havla sešlo několik desítek, možná dokonce stovek fandů hromadné dopravy, takzvaných šotoušů. A deník Metro u toho také nesměl chybět.

„Slavnostně zahajujeme provoz nové trolejbusové linky číslo 59, která nahrazuje autobusovou linku číslo 119. Dopravní podnik se tímto stává prvním provozovatelem vysokokapacitního trolejbusu v České republice,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Vyrazil před třetí
Historicky první spoj s cestujícími se vydal z Terminálu 1 směrem na Nádraží Veleslavín ve 14.41, v opačném směru pak ve 14.46 hodin. Velký trolejbus jezdí po Praze od loňského roku, přičemž před uvedením do provozu musel nejdříve najezdit tisíce kilometrů zkušebně.

„Celkem dvacet velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů Škoda-Solaris 24m dodalo sdružení společností Škoda Electric, Solaris Bus & Coach a Solaris Czech. Trolejbusy v délce 24,7 metru nabízejí cestujícím pětici dveří pro nástup a výstup a disponují kapacitou 180 míst. Vozidlo je vybaveno klimatizací, čtyřmi informačními LED panely a úpravou pro přepravu zavazadel,“ vyjmenovává Řehková. Trolejbusy budou takzvaně parciální, tedy schopné ujet část trasy na baterii bez síťového vedení. Trasa linky 119 měřila skoro devatenáct kilometrů a pod trolejovým vedením bude zhruba jedenáct. Zbytek pojede trolejbus na baterie. Dojezd vozu je při plném zatížení 12 kilometrů.

Malý Veleslavín?
Infrastruktura pro nabíjení byla vybudována i v garáži Řepy, odkud jsou trolejbusy vypravovány. Během včerejška došlo postupně k tomu, že se na Nádraží Veleslavín autobusy 119 po nahrazení trolejbusem postupně proměňovaly na takzvanou manipulační jízdu. Odtud pak pokračovaly do řepských garáží, odkud budou ode dneška vyrážet opatřeny čísly jiné linky. Terminál na Veleslavíně se nám na místě jevil pro skoro pětadvacetimetrové trolejbusy přece jen trochu maličký. Vše si musí nejspíš ještě sednout. Později odpoledne jsme byli svědky krátké situace, kdy z nádraží směrem na letiště trolejbus nemohl několik minut vyjet. Zablokoval jej zde totiž nešťastně stojící řidič linkového autobusu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

O osudu Liberty stále není jasno, komplikuje se i jednání o kolektivní smlouvě

vydáno 27. května 2024  13:52,  aktualizováno  14:24

Pět měsíců po přerušení provozu ve společnosti Liberty Ostrava stále není jasno o jejím dalším osudu. Firma sice připravila restrukturalizační plán, ale...  celý článek

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

vydáno 27. května 2024  14:22

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy 47letého Mariána G. Oběť s ním bydlela na ubytovně s ve...  celý článek