metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

  11:00
Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický obsah. Pod její záštitou jsou známé platformy, jako je Instagram, Facebook a nově profláknutá síť Threads. Nově se uživatelům přestane doporučovat obsah, který by se zabýval politickými tématy. Výjimkou je případ, kdy uživatel bude přímo takový profil sledovat.
Společnost Facebook se přejmenovala na Metu. Nové jméno odkazuje na internetový svět, který společnost buduje. | foto: Profimedia.cz

Cílem nového nastavení má být větší uživatelský komfort, a to právě díky omezení aktivního doporučování tohoto obsahu. To jde ruku v ruce s obecnou snahou společnosti distancovat se od zpráv a politiky, především v souvislosti s politickými událostmi, jako jsou prezidentské volby v Americe.

Změna přístupu
Vyjádření o změně podmínek sdílela i samotná Meta. „Chceme, aby naše sítě byly skvělým zážitkem pro každého. Pokud se rozhodnete sledovat účty, které zveřejňují politický obsah, nechceme se dostat mezi vás a jejich příspěvky, ale také nechceme proaktivně doporučovat politický obsah z účtů, které nesledujete. Rozšiřujeme tedy náš stávající přístup k tomu, jak zacházíme s politickým obsahem. Pokud si přesto přejete, aby vám byly tyto příspěvky doporučovány, budete mít možnost je zobrazit,“ vysvětluje společnost Meta ve svém prohlášení.

Podle odborníka na sociální sítě Víta Jandy z agentury ShortPro je rozhodnutí společnosti Meta motivováno pravděpodobně snahou o snížení polarizace a šíření dezinformací. „Tento krok může být také reakcí na kritiku, že sociální sítě přispívají k rozdělování společnosti tím, že podporují vytváření takzvaných echo komor, v nichž uživatelé vidí pouze obsah, který reflektuje jejich vlastní politické názory,“ komentuje Janda. Jak přesně bude Meta vyhodnocovat, co je politický obsah, není jisté, aktuální definice je totiž velmi široká. Tato novinka bude zavedena v řádu několika týdnů a bude se vztahovat na veřejné účty, kde algoritmy Mety doporučují různý politický obsah, jako jsou příspěvky či reels (krátká videa – pozn. redakce).

Je to správně, či špatně?
Zda je regulace politického obsahu správný krok, záleží podle Jandy na perspektivě. „Z pohledu snahy o snížení společenské polarizace a boje proti dezinformacím může být tento krok považován za pozitivní. Na druhou stranu může být také vnímán jako omezení schopnosti lidí objevovat a angažovat se v politických debatách, což je důležitý aspekt demokratické společnosti,“ dodává Janda.

Pokud jde o vliv na mladé lidi, tento krok by mohl mít podle něj smíšené důsledky. „Na jedné straně by mohl pomoci chránit mladé uživatele před polarizujícím nebo škodlivým obsahem a dezinformacemi. Na druhou stranu omezení přístupu k politickému obsahu by mohlo také ztížit jejich schopnost informovat se o politických otázkách, což je klíčové pro formování informovaných občanů a budoucích voličů,“ konstatuje Janda. Důležité bude, jak přesně Meta definuje politický obsah a jaké alternativní zdroje informací si mladí lidé najdou.

Na rukou krev
Meta se politického obsahu straní už delší dobu – například v roce 2022 tvořila politika na zdi lidí na Facebooku jen tři procenta všeho obsahu. Šéf Instagramu Adam Mosseri už v minulosti uvedl, že politický obsah nestojí za potíže a negativitu, které s ním souvisejí.

Nedávno navíc senátoři Spojených států zpovídali šéfy pěti největších sociálních sítí kvůli nedostatečné ochraně mladých uživatelů a uživatelek jejich aplikací. Mezi nimi byla i Meta. Jejímu šéfovi Marku Zuckerbergovi jeden ze senátorů údajně řekl, že i přestože to tak, stejně jako další lídři sítí, nemyslel, má na rukou krev. Řídí totiž produkt, který zabíjí lidi.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek