metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nová aplikace ví, jakou má váš šatník uhlíkovou stopu. Kalkulačku vyzkoušel i deník Metro

  6:15
Zahraniční stránka ThredUP přichází s originální kalkulačkou. Ta vypočítá uhlíkovou stopu módy jednotlivého šatníku. Za deník Metro jsem se ji proto rozhodla vyzkoušet na vlastní kůži. Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidstva na životní prostředí a zejména na klimatické změny.

Aplikace se mě proto nejdříve zeptala na deset otázek ohledně udržitelných návyků. Na základě odpovědí vyhodnotila, jak si v otázce životního prostředí vedu. Jde například o dotazy, jak často nakupuji oblečení a jestli ho vybírám on-line, nebo v kamenných obchodech. Dále řeší, kolik košů s prádlem vyperu za měsíc, zda v teplé, nebo studené vodě. Také je zásadní, kolik procent oblečení tvoří kousky z druhé ruky, a mimo jiné také hraje roli to, jak s nenošeným oblečením nakládám dále – zda ho vyhodím, nebo daruji někomu dalšímu.

Jedinou nevýhodou aplikace je, že funguje pouze v angličtině. Doprovodné obrázky ale naznačují, kam dotazy směřují, odpovědi proto zvládne vyplnit téměř každý.

Každý by měl začít u sebe
Po zodpovězení všech těchto dotazů mi kalkulačka vyhodnotila, o kolik procent si vedu lépe než ostatní. V závěru je moje uhlíková stopa o 57 procent nižší než ta ostatních lidí. Aplikace mi zároveň pro porovnání ukázala, že by jedno auto muselo ujet 764 mil, aby vyprodukovalo stejné množství emisí, jakým zatěžuje planetu můj šatník. Tvůrci aplikace chtějí kalkulačkou lidi přimět, aby v otázce životního prostředí každý začal u sebe.

Podle Janka Žežuly, marketingového ředitele českého výrobce triček Cityzen, má smysl přemýšlet nad tím, jaké má lidské jednání v tomto směru dopad na přírodu. „Velice sympatizuji s těmi, kteří se snaží dopady snižovat. Podobnou kalkulačku plánujeme zrealizovat i pro naše zákazníky. Intenzivně na tom pracujeme,“ vysvětlil Žežula. Jako dobrý nápad se aplikace zdá i zakladateli firmy Vasky Václavu Staňkovi. „Je důležité, aby měl zákazník představu, jaký dopad na životní prostředí výroba daného produktu má. Důležité ale je, aby se pomocí této kalkulačky nepodporoval greenwashing,“ říká Staněk. Greenwashing znamená, že firmy lživě referují o své ekologické pověsti.

Raději sekáče než nové
Kalkulačka po výpočtu dokonce nabízí několik rad, jak lze uhlíkovou stopu zmenšit. Jedním z tipů je třeba nakupování v obchodech s oblečením z druhé ruky či opětovné nošení oblíbených kousků. To může pomoci snížit uhlíkovou stopu módy v průměru o 25 procent. Velká většina emisí totiž pochází z výroby samotného oblečení.

Podle Petry Jačkové z Lavrs Market je kalkulačka dobrým podnětem pro české firmy a odborníky. „Aplikace určitě smysl má. Zároveň není úplně od věci přemýšlet o tom, zda to není jedno z dalších témat, nad kterým bychom se měli pozastavit a promyslet ho s odborníky, kteří se zajímají o slow fashion,“ svěřila se Jačková.

Další aplikace

  • Uhlíková stopa je ukazatel, který udává množství emisí CO2 vyprodukovaných během jednotlivých aktivit. Existují také české webové stránky, které dokáží uhlíkovou stopu vypočítat.
  • Uhlikovastopa.cz – tato kalkulačka umožní odhadnout osobní uhlíkovou stopu spojenou s bydlením, dopravou a spotřebou. Uživatel si vybere, zda chce vypočítat uhlíkovou stopu jednotlivce za rok, uhlíkovou stopu lidských činností, společenské akce nebo eventu.
  • Carbonfootprint.com – jednoduchý návod na výpočet uhlíkové stopy zdarma. Uživatel si zde může nastavit období, za které chce stopu vypočítat. Navíc si vybere sekci, která ho zajímá nejvíce. Například lety, auto, motocykl, autobus, domácnost a podobně.
  • Green0meter.com – aplikace kromě výpočtu také nabídne možná řešení, jak stopu snížit. V tom jí navíc pomáhá umělá inteligence. Je třeba se zde zaregistrovat a je zdarma na sedm dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek