metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nová aplikace ví, jakou má váš šatník uhlíkovou stopu. Kalkulačku vyzkoušel i deník Metro

  6:15
Zahraniční stránka ThredUP přichází s originální kalkulačkou. Ta vypočítá uhlíkovou stopu módy jednotlivého šatníku. Za deník Metro jsem se ji proto rozhodla vyzkoušet na vlastní kůži. Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidstva na životní prostředí a zejména na klimatické změny.

Aplikace se mě proto nejdříve zeptala na deset otázek ohledně udržitelných návyků. Na základě odpovědí vyhodnotila, jak si v otázce životního prostředí vedu. Jde například o dotazy, jak často nakupuji oblečení a jestli ho vybírám on-line, nebo v kamenných obchodech. Dále řeší, kolik košů s prádlem vyperu za měsíc, zda v teplé, nebo studené vodě. Také je zásadní, kolik procent oblečení tvoří kousky z druhé ruky, a mimo jiné také hraje roli to, jak s nenošeným oblečením nakládám dále – zda ho vyhodím, nebo daruji někomu dalšímu.

Jedinou nevýhodou aplikace je, že funguje pouze v angličtině. Doprovodné obrázky ale naznačují, kam dotazy směřují, odpovědi proto zvládne vyplnit téměř každý.

Každý by měl začít u sebe
Po zodpovězení všech těchto dotazů mi kalkulačka vyhodnotila, o kolik procent si vedu lépe než ostatní. V závěru je moje uhlíková stopa o 57 procent nižší než ta ostatních lidí. Aplikace mi zároveň pro porovnání ukázala, že by jedno auto muselo ujet 764 mil, aby vyprodukovalo stejné množství emisí, jakým zatěžuje planetu můj šatník. Tvůrci aplikace chtějí kalkulačkou lidi přimět, aby v otázce životního prostředí každý začal u sebe.

Podle Janka Žežuly, marketingového ředitele českého výrobce triček Cityzen, má smysl přemýšlet nad tím, jaké má lidské jednání v tomto směru dopad na přírodu. „Velice sympatizuji s těmi, kteří se snaží dopady snižovat. Podobnou kalkulačku plánujeme zrealizovat i pro naše zákazníky. Intenzivně na tom pracujeme,“ vysvětlil Žežula. Jako dobrý nápad se aplikace zdá i zakladateli firmy Vasky Václavu Staňkovi. „Je důležité, aby měl zákazník představu, jaký dopad na životní prostředí výroba daného produktu má. Důležité ale je, aby se pomocí této kalkulačky nepodporoval greenwashing,“ říká Staněk. Greenwashing znamená, že firmy lživě referují o své ekologické pověsti.

Raději sekáče než nové
Kalkulačka po výpočtu dokonce nabízí několik rad, jak lze uhlíkovou stopu zmenšit. Jedním z tipů je třeba nakupování v obchodech s oblečením z druhé ruky či opětovné nošení oblíbených kousků. To může pomoci snížit uhlíkovou stopu módy v průměru o 25 procent. Velká většina emisí totiž pochází z výroby samotného oblečení.

Podle Petry Jačkové z Lavrs Market je kalkulačka dobrým podnětem pro české firmy a odborníky. „Aplikace určitě smysl má. Zároveň není úplně od věci přemýšlet o tom, zda to není jedno z dalších témat, nad kterým bychom se měli pozastavit a promyslet ho s odborníky, kteří se zajímají o slow fashion,“ svěřila se Jačková.

Další aplikace

  • Uhlíková stopa je ukazatel, který udává množství emisí CO2 vyprodukovaných během jednotlivých aktivit. Existují také české webové stránky, které dokáží uhlíkovou stopu vypočítat.
  • Uhlikovastopa.cz – tato kalkulačka umožní odhadnout osobní uhlíkovou stopu spojenou s bydlením, dopravou a spotřebou. Uživatel si vybere, zda chce vypočítat uhlíkovou stopu jednotlivce za rok, uhlíkovou stopu lidských činností, společenské akce nebo eventu.
  • Carbonfootprint.com – jednoduchý návod na výpočet uhlíkové stopy zdarma. Uživatel si zde může nastavit období, za které chce stopu vypočítat. Navíc si vybere sekci, která ho zajímá nejvíce. Například lety, auto, motocykl, autobus, domácnost a podobně.
  • Green0meter.com – aplikace kromě výpočtu také nabídne možná řešení, jak stopu snížit. V tom jí navíc pomáhá umělá inteligence. Je třeba se zde zaregistrovat a je zdarma na sedm dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek