metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Jak využít léto? Nejlepší čas na zateplování je teď. Zájem je také o solární panely

  13:55
Nestěžujte si na to, že se planeta zahřívá. Lze toho využít. Jednak se možná zkrátí topné sezony a nutnost vytápět. Navíc se teď na Čechy valí smršť možností, jak si vylepšit bydlení a jak ho především energeticky umravnit. Za své, ale především i za státní dotace. I když si Evropa poradila s ruskými energetickými rošádami, nebezpečí není zcela zažehnané.

Každý proto hledá cesty, jak se nenechat v příští zimě finančně zruinovat kvůli drahému plynu nebo elektřině. „Před deseti lety se návratnost investice do zateplení bez dotace pohybovala okolo dvaceti let, s dotací poté vycházela na necelých patnáct let. Momentálně se při využití dotace z programu Nová zelená úsporám investice běžně vrátí do deseti let, často i dříve. To je pětkrát kratší doba, než je běžná životnost opatření,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení pěnového polystyrénu.

Češi přiškrtili kohoutky
O tom, že Češi od loňska šetří, někde „jako diví“, svědčí i údaje energetických společností. V porovnání s rokem 2021 byla spotřeba zemního plynu asi o pětinu nižší. Zásluhu na tom mají především domácnosti, které se snaží například lépe zateplovat svá obydlí. Současně se výrazně zvedl zájem o fotovoltaiku, která v případě domácností i firem srazila spotřebu elektřiny přibližně o osm procent. K rekonstrukcím, které vedou k nižší energetické náročnosti bydlení, přispívá i stabilizace cen stavebních materiálů a prací a také stabilnější ceny energeticky úsporných technologií. Ty byly po konci covidu a po začátku ruské agrese na Ukrajině nejpalčivějším problémem stavební branže.

Pokles spotřeby energie až o sedmdesát procent
Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla. „Důvodem je jednak sezonnost, kdy lidé už tradičně začínají myslet na vytápění před nástupem zimního období, ale svou roli hraje i zvyšující se povědomí o tepelných čerpadlech,“ říká Jan Kadlec, country manažer Woltairu. Také podle jeho slov se návratnost energetické investice v případě čerpadla vrátí mnohem rychleji než v předcovidovém období.

„V závislosti na původním zdroji tepla v domě a spotřebě domácnosti se návratnost nyní pohybuje mezi třemi až deseti lety. Velmi rychle se může investice vrátit hlavně majitelům domů s elektrickým vytápěním, kde dokáže tepelné čerpadlo ušetřit až sedmdesát procent nákladů na elektřinu a vytápění,“ upřesňuje Kadlec.

Co a jak?

  • Struktura státních podpor na energetické úspory je sice spletitá, ale nabízí zajímavé částky. Na výměnu neekologického zdroje za tepelné čerpadlo lze získat dotaci až 50 procent z programu Nová zelená úsporám.
  • Na renovaci starších domů k bydlení dá vláda 40 miliard korun. Podmínkou je renovace, která splní optimální energetické parametry.
  • Vlastníci rodinných domů mohou žádat až o padesátiprocentní dotaci na zateplení obvodových stěn, střechy, stropu nebo podlahy. Maximálně ale 650 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek