metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Jak využít léto? Nejlepší čas na zateplování je teď. Zájem je také o solární panely

  13:55
Nestěžujte si na to, že se planeta zahřívá. Lze toho využít. Jednak se možná zkrátí topné sezony a nutnost vytápět. Navíc se teď na Čechy valí smršť možností, jak si vylepšit bydlení a jak ho především energeticky umravnit. Za své, ale především i za státní dotace. I když si Evropa poradila s ruskými energetickými rošádami, nebezpečí není zcela zažehnané.

Každý proto hledá cesty, jak se nenechat v příští zimě finančně zruinovat kvůli drahému plynu nebo elektřině. „Před deseti lety se návratnost investice do zateplení bez dotace pohybovala okolo dvaceti let, s dotací poté vycházela na necelých patnáct let. Momentálně se při využití dotace z programu Nová zelená úsporám investice běžně vrátí do deseti let, často i dříve. To je pětkrát kratší doba, než je běžná životnost opatření,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení pěnového polystyrénu.

Češi přiškrtili kohoutky
O tom, že Češi od loňska šetří, někde „jako diví“, svědčí i údaje energetických společností. V porovnání s rokem 2021 byla spotřeba zemního plynu asi o pětinu nižší. Zásluhu na tom mají především domácnosti, které se snaží například lépe zateplovat svá obydlí. Současně se výrazně zvedl zájem o fotovoltaiku, která v případě domácností i firem srazila spotřebu elektřiny přibližně o osm procent. K rekonstrukcím, které vedou k nižší energetické náročnosti bydlení, přispívá i stabilizace cen stavebních materiálů a prací a také stabilnější ceny energeticky úsporných technologií. Ty byly po konci covidu a po začátku ruské agrese na Ukrajině nejpalčivějším problémem stavební branže.

Pokles spotřeby energie až o sedmdesát procent
Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla. „Důvodem je jednak sezonnost, kdy lidé už tradičně začínají myslet na vytápění před nástupem zimního období, ale svou roli hraje i zvyšující se povědomí o tepelných čerpadlech,“ říká Jan Kadlec, country manažer Woltairu. Také podle jeho slov se návratnost energetické investice v případě čerpadla vrátí mnohem rychleji než v předcovidovém období.

„V závislosti na původním zdroji tepla v domě a spotřebě domácnosti se návratnost nyní pohybuje mezi třemi až deseti lety. Velmi rychle se může investice vrátit hlavně majitelům domů s elektrickým vytápěním, kde dokáže tepelné čerpadlo ušetřit až sedmdesát procent nákladů na elektřinu a vytápění,“ upřesňuje Kadlec.

Co a jak?

  • Struktura státních podpor na energetické úspory je sice spletitá, ale nabízí zajímavé částky. Na výměnu neekologického zdroje za tepelné čerpadlo lze získat dotaci až 50 procent z programu Nová zelená úsporám.
  • Na renovaci starších domů k bydlení dá vláda 40 miliard korun. Podmínkou je renovace, která splní optimální energetické parametry.
  • Vlastníci rodinných domů mohou žádat až o padesátiprocentní dotaci na zateplení obvodových stěn, střechy, stropu nebo podlahy. Maximálně ale 650 tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek