Každý proto hledá cesty, jak se nenechat v příští zimě finančně zruinovat kvůli drahému plynu nebo elektřině. „Před deseti lety se návratnost investice do zateplení bez dotace pohybovala okolo dvaceti let, s dotací poté vycházela na necelých patnáct let. Momentálně se při využití dotace z programu Nová zelená úsporám investice běžně vrátí do deseti let, často i dříve. To je pětkrát kratší doba, než je běžná životnost opatření,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení pěnového polystyrénu.
Češi přiškrtili kohoutky
O tom, že Češi od loňska šetří, někde „jako diví“, svědčí i údaje energetických společností. V porovnání s rokem 2021 byla spotřeba zemního plynu asi o pětinu nižší. Zásluhu na tom mají především domácnosti, které se snaží například lépe zateplovat svá obydlí. Současně se výrazně zvedl zájem o fotovoltaiku, která v případě domácností i firem srazila spotřebu elektřiny přibližně o osm procent. K rekonstrukcím, které vedou k nižší energetické náročnosti bydlení, přispívá i stabilizace cen stavebních materiálů a prací a také stabilnější ceny energeticky úsporných technologií. Ty byly po konci covidu a po začátku ruské agrese na Ukrajině nejpalčivějším problémem stavební branže.
Pokles spotřeby energie až o sedmdesát procent
Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla. „Důvodem je jednak sezonnost, kdy lidé už tradičně začínají myslet na vytápění před nástupem zimního období, ale svou roli hraje i zvyšující se povědomí o tepelných čerpadlech,“ říká Jan Kadlec, country manažer Woltairu. Také podle jeho slov se návratnost energetické investice v případě čerpadla vrátí mnohem rychleji než v předcovidovém období.
„V závislosti na původním zdroji tepla v domě a spotřebě domácnosti se návratnost nyní pohybuje mezi třemi až deseti lety. Velmi rychle se může investice vrátit hlavně majitelům domů s elektrickým vytápěním, kde dokáže tepelné čerpadlo ušetřit až sedmdesát procent nákladů na elektřinu a vytápění,“ upřesňuje Kadlec.
Co a jak?
|