metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Ceny stoupají, ale naštěstí o něco pomaleji než inflace. Pražské rodiny jdou proto za levnějšími nájmy do Středočeského kraje. | foto: FYI PRAGUEMetro.cz

Pražané se mění ve Středočechy. Celorepubliková poptávka po nájemním bydlení se zřejmě ustálila

  5:07
Ceny tuzemských nájmů na konci jara opět vzrostly. Největší procentuální nárůst zaznamenala Plzeň, nejvyšší cenou kromě Prahy a Brna nepřekvapil Středočeský kraj, kde se ceny přiblížily 250 korunám za metr čtvereční. Brněnské nájemné je navíc po kvartálním poklesu opět na vzestupu. Poptávka po nájmech se z hlavního města přesouvá do prstence měst kolem Prahy.

Ceny nájmů od posledního kvartálu opět mírně stouply a průměrné nájemné v Česku vzrostlo o jedno procento. To je podle odborníků výrazně menší nárůst oproti druhému a třetímu kvartálu roku 2022. Spíše se tak tempo růstu cen nájemného vrací k trendu z období před začátkem války na Ukrajině.

„Důvodem pro růst cen jsou přetrvávající nepříznivé úrokové míry hypoték a s nimi související poptávka po nájemním bydlení. Ta již neroste tak dramaticky jako loni koncem léta – dle dat Bezrealitky bylo v tomto období průměrně padesát čtyři zájemců o jednu nabídku, v Praze dokonce dvojnásobek. Poptávka ovšem násobně přesahuje nabídku a bude tomu tak i v následujících letech,“ uvádí analytický tým služby Bezrealitky.cz.

Co se týče rozdílů v jednotlivých krajích, ve výši nájemného vítězí tradičně Praha. Cena za metr čtvereční se pohybuje okolo 342 korun za metr čtvereční. Hned za hlavním městem se umístil Středočeský kraj – tamější nájem vzrostl oproti minulému čtvrtletí o 3,24 procenta, tedy na 248 korun za metr čtvereční. Jihomoravský kraj, kde ceny nájmů v minulém čtvrtletí nečekaně klesly, nyní zájemcům nabízí metr čtvereční za 275 korun.

„Ceny brněnských nájmů se podle našich dat odrazily ode dna. Je zajímavé, že se to stalo dříve než v srpnu, kdy obvykle vzroste poptávka kvůli studentům, kteří hledají bydlení na nový školní rok,“ dodává šéf realitní skupiny European Housing Services Hendrik Meyer a upřesňuje, že největší růst zaznamenal Plzeňský kraj. „Nájmy zde vzrostly o sedm procent. Vliv může mít i to, že rodilí Plzeňáci se začínají i kvůli životním nákladům vracet z hlavního města, zejména pokud jim jejich zaměstnání umožňuje pracovat na dálku.“

Naopak průměrný počet zájemců o nájem dle statistik klesá. Celorepublikově bylo ke konci května zájemců o jednu nabídku nájemního bytu 21, v Praze potom 32. Nicméně to vypadá, že dramaticky se již snižovat nebude. Zatímco za období od srpna do prosince 2023 klesl průměrný počet zájemců z 54 na 25, tedy o více než polovinu, od ledna do května 2023 už počet zájemců klesl z 25 na 21 zájemců, tedy ani ne o pětinu.

Pražané nehledají jen v Praze
Zejména z Prahy se směrem ven přesouvá zájem nejen o vlastní, ale i nájemní bydlení. Ceny ve Středočeském kraji, ačkoli rostou, jsou stále výrazně nižší než pražské. Jinými slovy – co by v Praze stál pronájem garsonky, to například v Berouně, Kladně, Kolíně nebo jiném z měst v rozšiřujícím se metropolitním prstenci zaplatí rodinný nájemní byt. Navíc s akceptovatelnou dojezdovou dobou do hlavního města v porovnání s okrajovými částmi Prahy.

„Středočeská migrace je navíc trend, který se bude prohlubovat. Při současném demografickém vývoji a tempu urbanizace by Praha potřebovala přibližně 1000 nájemních bytů každý měsíc, aby byla dlouhodobě šance uspokojit poptávku. A přestože je v Praze okolo 94 tisíc prázdných bytů, nelze předpokládat, že by se všechny v dohledné době objevily na trhu, odpovědí jsou právě byty v okolních městech,“ vysvětluje tým Bezrealitky.cz.

„Pro investory, kteří chtějí nájemní bydlení naopak nabízet, bude sázkou na jistotu především menší byt – garsonka, 2+kk nebo 1+1, 2+1,“ vyjmenovává možné varianty Meyer.

Růst nájemného se zastavil?
Mírně odlišně interpretuje aktuální čísla realitní znalec, odhadce a analytik společnosti RE/MAX Iztok Toplak. Výsledky analýzy realizovaného nájemného podle něj naopak ukazují, že se růst nájemného u bytů zastavil, a nájemné dokonce mírně klesá.

„To je dobré pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen,“ míní Toplak. Poptávka po pronájmech je podle něj v současnosti nižší než v loňském roce. V loňském roce byla poptávka vysoká především kvůli vyšším úrokovým sazbám při nákupu bydlení a vyšší imigraci. Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku.

„V současné době se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je o osm procent více než před rokem a o dvě procenta méně než v minulém čtvrtletí. Průměrné nájemné za byt v Praze činí 19 300 korun. Ve zbytku České republiky, tedy mimo Prahu, Brno a okolí, se nájemné pohybuje kolem 222 korun za metr čtvereční obytné plochy. To je o čtyři procenta více než před rokem a o dvě více než v minulém čtvrtletí,“ konstatuje Toplak s tím, že průměrné nájemné za byt mimo Prahu je 11 400 korun.

Trvá to déle
S rostoucími cenami nájmů se zkracuje i průměrná doba od nabídky k uzavření smlouvy. Naopak v době pandemie v Praze ceny prudce klesly a doba potřebná k zajištění nájmu se prodloužila na 57 dní z předchozích 25 dní. V současnosti je průměrná doba od nabídky k pronájmu v Praze 34 dní. Pro ty majitele nemovitostí, kteří jsou ochotni přizpůsobit ceny tržním podmínkám, se tato doba může zkrátit o více než polovinu. V Praze to může znamenat 20 a více dní, což může představovat dodatečný zisk 13 tisíc korun a více.

Komentáře

Hlavní zprávy

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek