metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Jan Korseska a Alexandra Udženija. Nový starosta absolvoval Střední průmyslovou školu strojní a studoval také management. | foto: Praha 2Metro.cz

Mám trochu jinou politickou školu než kolegyně Udženija, říká nový starosta Prahy 2 Korseska

  15:35
Zastupitelé druhé pražské městské části si na svém včerejším zasedání zvolili nového starostu. Alexandru Udženija, která na svůj post rezignovala, vysřídá v čele Prahy 2 dosavadní místostarosta Jan Korseska. Nejde o žádnou velkou kontroverzi. S Udženijou Korseska dlouhodobě v radě zasedal a spolupracoval. Ve své gesci měl dlouhá léta na starosti oblast financí a tuto bude řídit i nadále.

„Chci pokračovat v práci, kterou zde před 25 lety započal legendární starosta Michal Basch, ostatně právě on se stal mým politickým vzorem. Byl to vzdělaný, vstřícný a optimistický komunální politik, kterého jsem si velice vážil. V politice jsem se proto i já vždy snažil o otevřený dialog se všemi. Rád bych byl právě tím starostou, za kterým budou lidé na radnici docházet s důvěrou,“ říká nově zvolený starosta Korseska. Deníku Metro poskytl rozhovor po svém zvolení jako prvnímu médiu.

Co máme ve vedení dvojky očekávat? Budete pokračovat v nastaveném kurzu?
Posledních deset let byly ve vedení Prahy 2 dvě politicky významné a výrazné ženy. Jana Černochová a poté Alexandra Udženija přinesly do komunální politiky svůj osobitý styl a získaly si velký respekt u občanů i u mne. Já jsem usedl v řadách zastupitelstva Prahy 2 již v roce 2000, mám trochu jinou politickou školu. Mým velkým vzorem byl starosta Michal Basch. Jednou, až budou obyvatelé vzpomínat na dobu mého starostování, byl bych rád, aby ji vnímali stejně pozitivně jako právě dobu starosty Michala Basche.

Byl jste zvolen hlasy nejen koaličních, ale i některými opozičními zastupiteli. Jak proto svůj mandát vnímáte?
Vždy jsem ctil názor všech a nebál se otevřeného dialogu. Předpokládám, že právě to kolegové v zastupitelstvu oceňují. Máme před sebou spoustu témat k diskuzi, ale já z jednání nikoho vylučovat nebudu. Nikdy jsem to ani nedělal, naopak, v mé kanceláři budou vítáni všichni bez rozdílu. Můžeme mít odlišný názor, ale ve finále je důležité umět se dohodnout. Komunální politika má být i o možných kompromisech.

To je tedy váš přístup?
Zodpovědnost za řízení městské části s tak vysokým kreditem, jakou je Praha 2, ovšem přebírám se zdravým sebevědomím. Jako místostarosta jsem měl na starosti finance a investice a skrze městskou kasu prochází veškeré projekty a plány. Někdy musí mít proto člověk ostré lokty. Mně se ale povedlo finance dvojky chránit a rozvíjet a díky tomu tak můžeme i v nejistých dobách nadále investovat a naši krásnou dvojku rozvíjet.

Jaké projekty máte v nejbližší době v plánu?
V průběhu léta pravidelně kontroluji výstavbu nového pavilonu Základní školy u svatého Štěpána. Druhá městská část má jedny z nejlepších základních škol v Praze a od září se budeme moci pyšnit také zcela novým pavilonem pro první třídy. Školství určitě i nadále zůstane jednou z našich priorit. Děti jsou naše budoucnost a na jejich kvalitním vzdělání by nám mělo záležet. Proto budeme i nadále investovat do zlepšování prostředí škol a hřišť.

Kolik máte z rozpočtu vyčlěněno peněz na zeleň?
Naši obyvatelé si cení vysokého životního standardu dvojky a k tomu patří také bezpečnost, čistota a životní prostředí. Kdo navštívil zahraniční velkoměsta, těžko hledal v centru města tolik zeleně, jakou oplývá právě Praha 2. Na krásu našich parků a veřejných prostranství bylo například v letošním roce vyčleněno 85,6 milionu korun.

A co park U Hradeb? I deník Metro informoval před pár dny o tom, že právě zadáváte projekt na revitalizaci.
Vzniknout by zde v budoucnu měla sportovně-relaxační zóna s místem pro táborák, komunitní zahradou či obnovené venkovní sportoviště. Otázkou je také budova historické Kuželny, ta se stala centrem vášnivých diskuzí. Osobně budu rád, když toto místo bude do budoucna sloužit co nejširší skupině obyvatel, a proto je zapotřebí využít sousedský charakter místa spjatého s historií a jedinečnou lokalitou.

NOVÝ STAROSTA

  • Jan Korseska působí v komisích rady Prahy 2 od roku 1998. V roce 2000 se stal zastupitelem, kterým byl do roku 2006. Od roku 2009 je členem ODS a v roce 2014 se vrátil znovu do zastupitelstva městské části.
  • Tentýž rok zasedl Korseska i v radě. Předsedá zastupitelskému klubu Společně pro Prahu 2 tvořenému stranami ODS a TOP 09, je předsedou místního sdružení, členem oblastní rady ODS a rady ODS Praha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek