metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo, | foto: NETFLIXMetro.cz

Černé zrcadlo si na Netflixu nastaví i Babiš. Salma Hayek se vykadí v obřadní síni

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Oblíbený sci-fi seriál Black Mirror, jež znají čeští fanoušci také pod nehezky znějícím českým překladem Černé zrcadlo (odkaz na efekt vypnuté obrazovky televizoru nebo počítače), má konečně venku šestou sérii. Čekali jsme na ni dlouho, předlouho. Kraťounká třídílná pátá série měla na obrazovkách Netflixu premiéru již v roce 2019. Mrazivý černohumorný seriál showrunnera Charlieho Brookera o technologicko-paranoidním podobenství dnešního světa měl vždycky u diváků podobnou pozici, jako třeba povídkové seriály Love, Death & Robots či American Horror Stories. Jeho jednotliví tvůrci totiž, více či méně úspěšně, vždy uměli uspokojit diváckou chuť po krátkometrážních jednohubkách, které jsou stejně tak vizuálně podmanivé jako strašidelné a dystopické.

Série Černého zrcadla opatřená číslovkou šest se za mě osobně opět velice povedla. Za mírně slabší považuji pouze čtvrtou z celkových pěti epizod. Její děj vypráví o zoufalé hollywoodská hvězdičce - herečce Mazey Day, který se snaží vyrovnat s následky autonehody, kterou způsobila. A během toho dělá, co může, aby unikla smečkám dotěrných paparazzi. Čtvrtý díl je slabší ze dvou důvodů. Místo sci-fi v něm totiž tvůrci divákovi servírují jakýsi detektivní příběh s typickým hororovým monstrem v hlavní roli.

Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo,

Na druhou stranu se u této epizody český divák pousměje v momentě, kdy se na scéně na krátko objeví postava, o níž ostatní figury hovoří jako o panu Babišovi. Ti, kteří budou sledovat seriál v originále či s dabingem, se nedozvědí, že se jméno doktora, který mladé herečce „pomáhá“, ve skutečnosti píše jako pan Babich.

Šestá série Black Mirror nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo,

Kálející Hayek
Digitální éra pomalu, ale jistě, uchvacuje každého z nás. S každým telefonem, laptopem, chytrou televizí či tabletem ztrácíme svou tradiční lidskou podobu. Brooker proto i v šesté sérii nezapomíná na to představovat podobenství aktuálního světa sociálních médií a upozorňovat na možné důsledky ve světě, kde technologie definuje člověka. Příkladem za všechny budiž první díl šesté série s podtitulem Joan je hrozná. Jeho příběh pojednává o obyčejné ženě s neobyčejným účesem jménem Joan. Ta jednoho dne zjistí, že globální streamovací služba ne nepodobná Netflixu zpracovala její život, včetně jejích mnohých tajemství, do seriálového dramatu. V něm hraje hlavní roli, tedy Joan samotnou, hvězdná herečka Salma Hayek.

Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo,

Joan je hrozná, jak se první díl jmenuje, vyniká smyslem pro humor i vtipnou myšlenkou. Jasně, když se nad tím zamyslíte, nedává jeho děj moc smysl. Úvodní hra na efekt, kterou tvůrci rýpou i do vlastních řad, za mě ale funguje bezvadně. Je samozřejmě na každém z nás, zda by se obešel bez Salmy Hayek kálející uprostřed obřadní síně. Metafora s teplou hrachovkou mi bude ležet ještě chvíli v hlavě.

Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo,

Dokument a kosmonauti
Mezi vrcholy šesté sezony patří Loch Henry a Beyond the Sea. Zatímco první jmenovaný díl (v kontextu řady je to dvojka) vypráví o mysteriózním natáčení true crime dokumentu v ospalém skotském městečku, kde mladý pár narazí na pikantní příběh provázaný se šokujícími událostmi z místní historie, druhý je opravdovou sci-fi lahůdkou. Odehrává se totiž v alternativním roce 1969, v němž dva astronauti na speciální a nebezpečné vesmírné misi, řeší následky nespecifikované hrozby pro lidstvo.

Andrej Babiš má na Netflixu (skoro)jmenovce.

Aby se ústřední dvojice (hrají vynikající herci Aaron Paul a Josh Hartnett) během svého pobytu ve vesmírné stanici nezbláznila, má na zemi své mechanické avatary. Ti za ně „žijí“ dole na Zemi v momentech, kdy si dávají astronauti nahoře řízeného šlofíka. A ano, tenhle skvělý nápad začne dělat očekávanou neplechu, a to zcela neočekávaným způsobem.

Charlie Brooker opět divákům nastavuje černé zrcadlo,

Démoni jsou tanečníci
Závěrečná epizoda s názvem Démon 79 se pro změnu odehrává v roce 1979 v Severní Anglii. Dobrosrdečná indická prodavačka Nida (Anjana Vasan) na jejím začátku objeví talisman, který ji neoddělitelně spojí s temným démonem. Aby následně odvrátila hrozící katastrofu, musí spáchat sérii vražd. A protože mají tvůrci smysl pro humor, má démon, který jí k nim nabádá, podobu tanečníka z Boney M. Co víc si přát. Těším se na příští řadu. Snad na ní nebudeme čekat dalších bůhvíkolik let.

Černé zrcadlo

  • Režie: Ally Pankiw, Sam Miller, John Crowley, Uta Briesewitz, Toby Haynes
  • Scénář: Charlie Brooker, Bisha K. Ali
  • Kamera: Catherine Lutes, David Raedeker, Stuart Bentley a další.
  • Hudba: Aimee Bessada, Volker Bertelmann, Ariel Marx
  • Hrají: Aaron Paul, Zazie Beetz, Salma Hayek, Annie Murphy, Michael Cera, Kate Mara, Paapa Essiedu, Rob Delaney, Rory Culkin, Himesh Patel, John Hannah a další.
  • Produkce: Dan Winch, Richard Webb, Georgina Lowe a další.
  • Střih: Jon Harris, Tim Murrell, Tony Kearns
  • Scénografie: Nuria Muni, Udo Kramer
  • Kostýmy: Matthew Price, Frank Gallacher, Suzanne Cave, Natalie Ward

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek