metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Ben Affleck ve filmu vede firmu, která vyrábí sportovní obuv Nike. | foto: Profimedia.cz

Nová Affleckovka je online. Jde o příběh z dávných dob, kdy nosit „najky“ nebylo ještě cool

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Máte rádi basketbal a potažmo jednu z největších amerických legend tohoto sportu Michaela Jordana? Nebo jen máte ve zvyku vyhledávat kvalitní filmová sportovní dramata? Či jste sběratelé retro tenisek a rádi si připomínáte vznik těch nejslavnějších a nejikoničtějších? Ne? I tak si s velkou pravděpodobností užijete snímek Air: Zrození legendy, jenž čerstvě dorazil z kinosálů na streamovací platformu Prime video. A nepřekvapivě tu kraluje.

Jeden z nejlepších Affleckových filmů, nadprůměrná konverzačka se sympatickými herci a postavami, snímek s fajn soundtrackem, kostýmy i kamerou. Tak se již měsíc od premiéry v kinech hovoří o místy komediálně laděném dramatu Air: Zrození legendy oceňovaného režiséra Bena Afflecka. Snímek vypráví o vzniku spolupráce mezi tehdejším sportovním nováčkem Michaelem Jordanem a začínající basketbalovou divizí Nike. Ta především díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu a současné obouvací kultuře.

Hlavní role podnikavého manažera společnosti Nike - Sonnyho Vaccaroa se ujal Affleckův nejlepší kámoš Matt Damon. Tenhle dojemný příběh, který sleduje napínavou hazardní hru o osud slavné značky i basketbalu jako takového, nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Matt Damon ve snímku Air: Zrození legendy

Nejsem Američan, ale..
Air: Zrození legendy je super film, který si užijete i bez znalostí košíkové, bot, politického či historického kontextu. Dokonce i tehdy, pokud vám nic neříká jméno či ksicht Michaela Jordana. I když, o tom posledním díky (či kvůli?) existenci poměrně známého snímku Space Jam z roku 1996 s Jordanem v hlavní roli trochu pochybuji. Logo Chicago Bulls a Jordan jsou tradičními symboly nejen amerických devadesátek, což by bylo pro tvůrce snadné využít. Ti se však rozhodli zasadit děj filmu o zhruba dekádu nazpátek, konkrétně do roku 1984.

Tehdy si mladého Michaela čerstvě vyhlídnul zmiňovaný tým s rudým býkem ve znaku a všechny tehdejší velké značky sportovních bot se praly o možnost jej takzvaně podepsat. Nejlepší pozici měla tehdy značka Adidas, druhou pak Converse. Jak ale dnes již víme, nakonec zvítězila firma s vlnovkou ve znaku. Měla totiž eso v rukávu v podobě basketbalového znalce a proslulého poradce značky - pivním pupíkem obdařeného Sonnyho Vaccaroa (Damon). Zbytek je pochopitelně historie.

Není čas ztrácet čas
Na tomhle téměř dvouhodinovém filmu, ve kterém se prakticky neustále jenom kecá, je naprosto fascinující, jak krásně odsýpá. Bylo tomu tak i při projekci v kinech (v kinosále jsme byli s manželkou sami), při streamovaném opáčku doma to ale nebylo a není nijak jiné. Je nasnadě, že nám Affleck a jeho parta servírují navoněný marketingový příběh se vším všudy. Co je však fascinující je to, že má film i přesto daleko do statického a nudícího filmu. Z postav kromě Damona nejvíce baví Affleck, jenž se chopil role (a příšerného účesu) spoluzakladatele Nike Phila H. Knighta, exceluje také až překvapivě skvělá matka s tváří Violy Davis. Její obsazení si mimochodem prosadil sám Jordan. Ti všichni pomáhají utvářet příběh o obyčejných lidech, kteří byli dohromady aktéry a svědky něčeho památného. Příběh, který je nejen o cestě k podepsání jednoho z nejslavnějších kontraktů minulého století, ale především o cestě partičky relativních outsiderů, kteří dopomohli k jeho podepsání.

Ben Affleck a Matt Damon založili filmovou společnost, jejímž prvním zářezem bude snímek Air: Zrození legendy (27. března 2023).

Roztříštěný závěr
Affleck je pan vypravěč, Damon je borec i s pupkem a Jordan byl frajer vždycky. Ať už se o něm natočilo či natočí cokoliv. Už před premiérou tvůrci avizovali, že snímek Michaela, respektive jeho tvář, prakticky neukáže. A dodrželi to. O to lépe pak funguje možná až příliš roztříštěný závěr snímku. Dochází tu totiž na přidávání kontextu v podobě klíčových událostí nejen z Jordanova života, i přiblížení osudů několika představených postav. Budiž. I tak si Air:Zrození legendy na streamovací platformě Prime video určitě nějaký volný večer rozklikněte.

Air: Zrození legendy

  • Režie: Ben Affleck
  • Scénář: Alex Convery
  • Kamera: Robert Richardson
  • Hrají: Matt Damon, Ben Affleck, Jason Bateman, Viola Davis, Chris Messina, Marlon Wayans, Chris Tucker, Matthew Maher, Julius Tennon, Tom Papa a další.
  • Produkce: Ben Affleck, Jason Michael Berman, Matt Damon, David Ellison, Peter Guber a Jeff Robinov
  • Střih: William Goldenberg
  • Scénografie: François Audouy
  • Kostýmy: Charlese Antoinette Jones

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek