metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Ben Barnes jako generál Kirigan/Darkling | foto: NETFLIX

Světlo a stíny doplácejí na přemíru zápletek. Výlet do Ravky tentokrát vyznívá rozpačitě

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - I když je seriál určen primárně pro mladší dámské publikum, může klidně bavit i chlapa. O pravdivosti tohohle faktu nás v minulosti několikrát přesvědčila také streamovací platforma Netflix. Před dvěma lety například uvedla na své obrazovky fantasy jednohubku a knižní adaptaci v jednom - Světlo a stíny. Kde se tehdy nemohli tvůrci seriálu opřít o gigantický rozpočet, jaký mají k dispozici štáby Zaklínače, Hry o trůny či seriálového Pána prstenů, tam si vystačili se zajímavým světem evokujícím carské Rusko a kupou sympatických postav. Nyní je tu s námi již pár týdnů druhá řada tohohle fantasy seroše. A v ní tvůrci začínají dělat chyby.

Článek níže obsahuje lehké spoilery. Pokud si nechcete nechat vyzradit některé klíčové události, raději se čtením počkejte až po zhlédnutí druhé řady Světla a stíny. Tenhle seriál nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Grišové a Vrása
Aleksander, generál Kirigan, Darkling, Temnyj, Griša číslo jedna, Černý heretik.. Už dlouho jsem neviděl seriál či film, kde by se pro jedinou postavu hlavního záporáka používalo tolik různých jmen. Netflix nám první řadou Světla a stínů ukázal, jak má vypadat správný fantasy kousek pro mladé. A to i díky nemalé zásluze postavy právě tajemného Kirigana v podání hezouna Bena Barnese. Příběh diváka zavedl do Ravky, dříve mocné země, která však byla před staletími následkem použití černé magie rozdělena na dvě půlky. Ty od sebe od těch dob neodděluje hraniční zeď, ani čára na mapě. Ve středu kontinentu se táhne tajemná Vrása, území čiré temnoty plné nebezpečných potvor. Když tedy chcete cestovat skrz, tak přitom většinou umřete. Proto to moc lidí nedělá a mezi zeměmi necestuje.

Jesper Fahey vyfasoval v druhé sérii parťáka ve zbrani i v lásce.

Hlavní hrdinka - kartografka Alina Starkov je se svým kamarádem z dětství Malem při plnění úkolu nucena přejet právě Vrásou. Uvnitř ale dostane jakýsi magický záchvat, což z ní udělá v očích světa nejen čarodějku, takzvanou grišu a členku mocného řádu kouzelníků, ale díky jejím specifickým schopnostem i vyvolenou světici, jenž má podle proroctví temnou oblast zlikvidovat. Pomoct jí v tom naoko chce na královském dvoře šéf Grišů jménem Kirigan. Jak se ale ukazuje, právě Kirigan je nejen tím, kdo Vrásu vytvořil, ale také chce zneužít Alininy důvěry a schopností ve svůj prospěch.

Trochu korzár a občas i princ.

Alina se vrací
Po závěrečném střetu na konci předešlé řady, kdy měl záporák naoko zemřít, se Alina a Mal v aktuální sérii snaží nepozorovaně vyhledat umocňovače, tedy magické bytosti. Ty by hlavní hrdince měly přidat dostatek moci na to, aby vrásu konečně zničila.

Světlo a stíny se však napodruhé (každá řada má osm dílů) rozjíždějí velice pomalu a jakmile se jim to konečně daří, vzápětí děj doplácí na přemíru zápletek. Temnyj pochopitelně neřekl poslední slovo a z Vrásy po bitce s Malem a Alinou vylezl podstatně silnější a s dvojicí bouchačů v podobě temných stínových monster po boku. Charisma Bena Barnese, ani staronové potíže jeho postavy, ale bohužel k jednoznačnému zvedání palců nahoru nestačí. Seriál totiž začíná reálně odsýpat až v jeho druhé polovině. A i zde nám kvalita bohužel kolísá.

Mal a Alina plují vstříc osudu.

Naštěstí výsledek zachraňují sympatické postavy. Čert vem jednoho z nejtrapnějších záporáků vůbec, a tím myslím Pekku Rollinse a vše kolem něho. Je tu oblíbená vraní partička, v níž si tentokrát krade prostor Kaz Freddyho Cartera. Řada hluchých míst či plácání prázdné dialogové slámy se dá rovněž omluvit snáz, když tu máme partičku Grišů kolem korzára Sturmhorda. I herečka Jessie Mei Li je v roli Aliny jistější než minule. Naopak Mal je z mého subjektivního hlediska naopak ještě otravnější. Figur, respektive postav je tu jako na Orloji, ale baví vás to. Když vám někdo nebo něco nesedí, většinou to někdo nebo něco jiného zase vyváží. Bohužel pak ale přichází finále, které výsledný dojem slušně zabíjí.

Rozehrávka na další řadu
Tvůrci se v závěru druhé série rozhodli ukousnout si příliš velké sousto a v posledním díle rozehrát hned několik linií pro pokračování. Což o to, dělají to tak skoro všichni. Bohužel to ale dalo sakra rychle zapomenout na osudové momenty, na které tu ještě před chviličkou došlo a po celou dobu se na ně chystala půda. Tím mám na mysli ukončení vrásy a hlavního padoucha. Seriál má tak další, velice podstatný problém. Sotva se děj v druhé půlce druhé série rozjede, už se zase pospíchá jinam. Takže jediné, co zbývá, jsou zmiňovaní tahouni v podobě oblíbených charakterů. Tvůrci mají zkrátka problém udržet svou, byť oddychovou, kvalitu. Děj se jim tedy pod nánosem zápletek začíná rozpadat pod rukama. A to už vůbec nemluvím o tom, že není odklepnutá třetí řada. Takovýhle konec tvůrcům nepřál snad vůbec nikdo.

Adaptace knižní fantasy ságy Griša z pera Leigh Bardugo není tuctová teen žánrovka pro mladé divačky. Světlo a stíny baví sympatickými postavami i hezky vypadajícím světem, který má za vzor carské Rusko. Případné završení ve třetí řadě není ale otázkou toho, zda si jej diváci či tvůrci zaslouží. Po rozpačitém konci druhé série je absolutní nutností, aby to celé dávalo v závěru smysl. Jestli na něj ale dojde, toť otázka.

Světlo a stíny

 • Tvůrci: Eric Heisserer
 • Režie: Mairzee Almas, Lee Toland Krieger, Dan Liu, Jeremy Webb a další.
 • Předloha: Leigh Bardugo (kniha)
 • Scénář: Eric Heisserer, Vanya Asher, Daegan Fryklind a další.
 • Kamera: Owen McPolin, David Lanzenberg, Aaron Morton, Petra Korner, David Higgs
 • Hudba: Joseph Trapanese
 • Hrají: Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton a další.
 • Produkce: Rand Geiger, Thane Watkins, Eric Heisserer, Craig Forrest
 • Střih: Niven Howie, Tyler Nelson, David Trachtenberg, Paul E. Alderman, Franzis Muller, Chester Howie
 • Zvuk: Chris Carpenter, Brad North, Joe DeAngelis, Albert Romero
 • Scénografie: Megan Bosaw, Matt Gant, Jonathan McKinstry, Kevin Downey, John Mott, Bence Kalmár
 • Masky: Krisztina Fehér, Sarah Love, Debra Denson, Annamária Dunai, Hanna Máté, Orsolya Petrilla
 • Kostýmy: Wendy Partridge

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek