metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není proto příliš divu, že se mají fandové brzy dočkat druhé sezóny. Postapokalyptický seroš odehrávající se ve světě, po kterém kráčejí kromě hrstky přeživších taky hlavně zombíci z houbami místo mozků, udělal radost jak herním fanouškům, tak předlohou nepolíbeným divákům. Mezi ty druhé se řadím i já.
Seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us | foto: HBO

Názor je jako díra do zadnice. I proto jej v případě The Last of Us má opravdu úplně každý, kdo na tenhle fenomén v posledních týdnech alespoň okrajově narazil. Kromě kritiky zachmuřenosti některých epizod a homofobních poznámek na adresu nebinární představitelky hlavní hrdinky či některých romantičtějších epizod, je ale většina ohlasů veskrze kladných.

Seriál měl již na počátku všechny předpoklady zazářit. Oceňovanou hru (kterou znali i nepařměni jako jsem třeba já) jako předlohu, tvůrčí tým v čele s autorem Černobylu i tvůrce samotné hry a produkující HBO k tomu. Povedlo se jí tohle všechno zúročit? Za mě rozhodně ano. Seriál The Last of Us se nejen vrátí v druhé sérii, ale nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Seriál The Last of Us

Tatíček Pedro
Tentokrát se budu snažit být poněkud stručnější, než obvykle. The Last of Us už nejspíš každý viděl, a kdo ne, ten to určitě plánuje brzy napravit. Seriál zejména v počátcích sympaticky připomíná filmové Potomky lidí Alfonse Cuaróna (2006) zkřížené s těmi nejlepšími zombie klasikami. Tvůrci nám servírují jak tísnivý post-apokalyptický svět, v němž jsou na první místě dobře napsané postavy: Kde je příběh od počátku nadřazený tupému kosení zombíků ve velkém. I když, i na něj během devíti dílů také ve střízlivé míře dojde.

Seriál The Last of Us

Natočit důstojnou předělávku, po níž nebudou fandové her nakrknutí, není vůbec švanda. Domnívám se, že se to tvůrcům povedlo nejen díky penězům na efekty, ale především díky hereckým výkonům dokonalých představitelů postav Joela a Ellie. Věčný seriálový tatík (v tomto případě zhruba o deset let postaršený) Pedro Pascal předvádí životní výkon. Bella Ramsey ukazuje hejtrům prostředníček hlavně tím, že se její herecké schopnosti od její účasti ve Hře o trůny pořádně posunuly vpřed.

Seriál The Last of Us

Co kapitola, to epizoda
Fandové her upozorňují na nešvar, že nám tvůrci servírují jednotlivé herní kapitoly smrsknuté na titerné epizodky. Jednotlivé díly jsou natočeny na výbornou, z hlediska scénáře je ale mnoho z nich utnuto příliš brzy. Prostě se vám od těch postav a z tohohle vymazleného světa nechce. Zkratkovitě na mě nepůsobily jen první epizody série, včetně té nejkontroverznější - romantické třetí. Drsné či depkoidní vyústění či patřičný emocionální dopad zase divák těžko nepocítí při sledování závěrečných titulků vatového sedmého dílu Napospas. Potenciál tohohle seriálu je pochopitelně vysoko a já upřímně věřím, že se po úspěchu první řady tvůrci z některých drobných chyb poučí a naservírují nám v té příští ještě hutnější, méně uspěchanou podívanou.

Herečka Bella Ramseyová ze seriálu The Last of Us

Osobně mě bavily také flashbacky v prvních epizodách, které ale v koncem série buďto zcela absentovaly, nebo se flashbackem stala celá epizoda jako taková. Ano, mluvím teď o nejkritizovanější sedmičce. Nu nevadí. Tvůrci mají v tuto chvíli v rukou všechny trumfy. A tím největším je divácká náklonnost. U nich jim prochází i to, že se polovině dílů zombíci vlastně vůbec neobjevují. Těmi pravými monstry jsou totiž často sami lidé.

The Last of Us

  • Tvůrci: Neil Druckmann, Craig Mazin
  • Režie: Craig Mazin, Neil Druckmann, Peter Hoar, Jeremy Webb a další.
  • Scénář: Neil Druckmann, Craig Mazin
  • Kamera: Xenija Sereda, Eben Bolter, Christine A. Maier, Nadim Carlsen
  • Hudba: Gustavo Santaolalla, David Fleming
  • Hrají: Bella Ramsey, Pedro Pascal, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, John Hannah a další.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek