metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím tajemstvím. Co ještě se o staronové internetové televizi ví?
Z nabídky streamovací služby HBO MAX

Z nabídky streamovací služby HBO MAX | foto: HBO

Streamovací platformy před několika lety zásadně změnily způsob, jakým lidé vnímají televizi. Od těch dob, bavíme se o necelé minulé dekádě, výčet těch dostupných na tuzemském trhu pořádně nabobtnal. Nejlépe se u nás podle pravidelných průzkumů daří Netflixu, Disney+, Voyu či třeba SkyShowtime. Jedním z hlavních velikánů je také služba HBO Max. Ta však, jak ji známe, už za pár týdnů navždy zanikne.

Streamovací služba HBO MAX

Čachrům v tuzemském streamovacím rybníčku jsem se rozhodl pověnovat v naší internetové rubrice Strážce streamu.

V květnu na Max
Na místě platformy HBO Max, která se dříve, abychom to ještě trochu zamotali, jmenovala HBO GO, vznikne nová služba s názvem Max. Některým uživatelům se bohužel s 21. květnem, kdy k přejmenování dojde, zhorší i kvalita služby. HBO Max totiž dosud fungovala, poměrně nezvykle, na jednom tarifu předplatného. V rámci něj bylo možné si většinu titulů dopřát v HD rozlišení. Pouze velké seriály a filmy z produkce studia Warner Bros. byly dostupné ve 4K rozlišení s formáty Dolby Vision a Dolby Atmos. S koncem HBO Max, respektive transformací služby, budou k dispozici již dvě možnosti předplatného. A jak je patrné z textu výše, pro stávající předplatitele to bohužel znamená, že nedostanou tarif Premium, který má jet ve stejných kolejích jako doposud. A tarif Standard, do kterého HBO matadoři spadají, budou mít minimálně o něco horší technickou kvalitu než dříve.

10 filmových novinek na HBO MAX

Cena je zatím tajná
České zastoupení mezinárodního giganta HBO doposud nezveřejnilo nový oficiální ceník. V podobných případech ale obvykle dochází na zdražování. U tarifu Premium tedy určitě. HBO Max stojí v současnosti 199 korun za měsíc. Roční předplatné bylo ještě výhodnější.

Co ještě se o staronové internetové televizi ví? Standard tarif má umožnit streamování na dvou zařízeních zároveň, přičemž obsah bude dostupný jen v již zmiňovaném HD rozlišení. Premium tarif nabídne čtyři streamy současně, a jak již bylo uvedeno výše, také 4K rozlišení a Dolby Atmos. Tedy tam, kde to technicky půjde.

Sport a hádky
Možná se poměrně logicky ptáte, proč bude služba Max dražší než HBO? Odpověď je nasnadě. Kromě toho, že má být Max technicky mnohem vyspělejší platformou, přibude na něm obsah společnosti Discovery, kterou Warner Bros. před časem pohltil. Nemá jít přitom jen o dokumenty, ale také o pěknou hromadu nejrůznějších reality show. Tak velkou hromadu, že by měl být Max následně schopen konkurovat v tomto směru v Česku daleko úspěšnějšímu Netflixu.

Nový The Batman je k dispozici na HBO MAX

Platforma Max rovněž nabídne sportovní balíček Sport, který bude dostupný za příplatek k již zvolenému tarifu. Ten mimo jiné umožní živé vysílání kanálů Eurosport 1 a Eurosport 2. V ideálním případě by mělo být při jeho využívání možné překlikávat si v rámci přenosů, kdy běží několik sportovních disciplín současně, jen na ty, jež diváka zajímají.

Reklamy nevadí
Pokud jde o cenotvorbu, vody ve velkém loni rozvířil také konkurenční Netflix. Jasně totiž ukázal, že reklamy ve filmech a seriálech lidem mnohdy nevadí, mohou-li ušetřit na předplatném. Přestože nejúspěšnější internetová televize světa dlouho fungovala jako platforma bez reklamy, v listopadu předloňského roku se vedení společnosti rozhodlo zavést na omezeném počtu zahraničních trhů levnější variantu předplatného s reklamami. Firma se tak snažila oslovit více zákazníků a získat nový zdroj příjmů v době, kdy konkurence na trhu nabírala na síle. A povedlo se jí to.

Tohle mechanické oko diváci seriálu Hra na oliheň z produkce Netflixu velice dobře znají.

Tuzemští zákazníci ještě tuto formu předplatného, tedy s reklamami, nemají k dispozici. Spekuluje se o tom, že by se to mělo změnit příští rok. U nás si můžete nyní nejlevnější předplatné pořídit za 199 korun měsíčně. V sousedním Německu Netflix předplatné s reklamami nabízí, a to za cenu 4,99 eura. V přepočtu to je přibližně 122 korun. Dá se předpokládat, že jakmile bude možné si tuto formu pořídit i u nás, řada uživatelů na tuto levnější variantu přejde. O nových uživatelích nemluvě.

Disney, Apple, O2 a ti další
Jak již bylo zmíněno, Netflix, HBO Max, Disney+ nebo Voyo patří mezi nejzvučnější jména na českém trhu. Avšak jsou tu i další, které se snaží získat si diváckou pozornost. Amazon Prime Video, Apple TV+, loňské novinky SkyShowtime a prima+ nebo ostatní menší projekty se pokouší zaujmout vlastní tvorbou i sháněním licencí snímků, jež nejsou jinde dostupné. Do výčtu streamovacích platforem lze teoreticky počítat také O2 TV. Největším lákadlem je v případě této služby sportovní obsah. Ve sledovanosti zde kraluje český sport, který zákazníci nemají možnost sledovat jinde než na O2 TV. Tedy třeba Fortuna ligu nebo Tipsport extraligu ledního hokeje. Divácky velice oblíbená je i Liga mistrů UEFA, anglická Premier League, MMA, ATP či tenisové Grand Slamy.

KOLIK ZA STREAMY

  • Chcete si předplatit nejlepší streamovací platformu? Výběr je na vás. Můžeme vám alespoň říct, kolik některé stojí.
  • Na Voyo se to hemží českými filmy a seriály. Přezdívá se mu český Netflix a pořídíte jej za 159 korun za měsíc.
  • Předplatné Disney+, kde najdete hodně animované tvorby či marvelovky, stojí 239 korun měsíčně.
  • Pokud jste dobří angličtináři, je pro vás ideální Amazon Prime. Měsíční předplatné činí jen 79 korun.
  • Základní cena za měsíční předplatné platformy SkyShowtime je 179 korun měsíčně.
  • Streamovací služba prima+ patří rozhodně k těm nejlevnějším. Je k mání bez reklam za 99 korun měsíčně.
  • Zavedená artovější platforma Aerovod se předloni přesunula pod hlavičku KVIFF.TV. Stojí 160 korun měsíčně.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek