metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Boj o titul Šóguna, čest a zaživa vařený námořník. Vypiplanější historický seriál tu dlouho nebyl

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - O tom, že se americký placený televizní kanál FX chystá znovu přivést na svět, respektive na malé obrazovky, knižní a seriálovou klasiku jménem Šógun se hovořilo už před šesti lety. Stejnojmenná knižní předloha Jamese Clavella vyšla již v roce 1975. Pamětníci si ale spíše vzpomenou na o pět let mladší pětidílnou minisérii s Richardem Chamberlainem v hlavní roli, která z knihy vycházela. Novinka, z níž jsme na obrazovkách streamovací platformy Disney+ mohli dosud vidět sedm z deseti epizod, neuvěřitelně trenduje. Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz si pak k dnešku drží krásných více než devadesát procent.
Hirojuki Sanada v seriálu Šógun (2024)

Hirojuki Sanada v seriálu Šógun (2024) | foto: Disney+

Že tahle informace nutně nevypovídají o kvalitách výsledného díla? Je to tak. Příběh seriálu, který se odehrává v roce 1600 na prahu japonské občanské války, je vlastně skoro až banální. To, co ze Šóguna na obrazovkách myšákovi platformy dělá unikátní a po všech stránkách vtahující zážitek, jsou herecké výkony, krásné kostýmy, vypiplaný vizuál a specifická hutná atmosféra.

Ta vás dříve či později donutí přemýšlet nad tím, zda jsou čest a smysl pro povinnost opravdu důležitější, než vlastní život. Šógun nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Andžin a Šógun
Už první trailery jasně naznačovaly, že stanice FX na poctivé dobové atmosféře nešetřila. Při přípravě tohoto článku jsem se navíc dočetl, že mají minisérii na starost Rachel Kondo a Justin Marks. Tedy scénáristé druhého Top Gunu či seroše Counterpart. Děj se točí okolo lorda Jošiho Toranagy (největší herecká hvězda seriálu Hirojuki Sanada), proti kterému se sjednotí zbylí čtyři prozatímní spoluvládci Japonska.

Aby přežil, bude potřebovat nejen schopnost vymyslet kupu dostatečně efektních lstí, ale také spoustu štěstí. To mu většinou nechybí. Jeho vazalovi se totiž do cesty připlete britským kormidelník John Blackthorne (Cosmo Jarvis), který Toranaguovi následně slouží nejprve jako strašák a divoká karta v jednom, aby mu posléze začal přinášet opravdový užitek. A také mu párkrát zachránil krk. Andžin, jak Blackthornovi obyvatelé Japonska přezdívají, za to postupně získává tituly, dům, dokonce i léno. A také přízeň krásné tlumočnice Mariko (Anna Sawai). Budou však Toranagovy a Blackthornovy osudy propleteny natolik, že spolu také budou muset položit společně život?

Hra o trůny v Japonsku?
Nový Šógun je velkolepý seriál, na který se po nutném počátečním zabydlení v drsném světě Japonska na přelomu patnáctého a šestnáctého století skvěle kouká. Na každičkém záběru je vidět špičkové řemeslo. Pokud se navíc rozhodnete ponořit se do studování zajímavostí kolem vzniku série, například toho, pod jak pečlivým dohledem vznikaly kostýmy, kolik stovek paruk s „vyholenými“ pleškami bylo třeba vyhotovit, a jak se herci školili nejen v tom, jak správně chodit, ale i zavírat dveře, pít čaj a podobně, bude vám jasné, jak se tohoto efektu podařilo dosáhnout.

Silná stránka Šóguna, navzdory počátečnímu zdání, ani tak netkví v drsných akčních rubačkách a brutálně usekaných hlavách. I když je pravdou, že na scénu z prvního dílu, v níž je jeden z námořníků zaživa uvařen pro domnělé pirátství, asi jen tak nezapomenete. Seriál stojí a padá na konstantním budování napětí, všeobecné nejistotě hrdinů, rozhodnutích a intrikách, ve kterých se divák nesmí příliš snadno zorientovat. Jedno špatné rozhodnutí, jeden pohyb, jedna špatně vyřčená věta „vás“ mohou v téhle kruté době přivést do velkých potíží. Do takových, že obratem snadno dojde i na ono sekání hlavy. Té vaší.

Za vším hledej tlumočnici
Šógun disponuje poměrně velkou škálou postav. I když jste trošku evropsky „ksichtoslepí“, poměrně snadno se vyznáte v tom, kdo je kdo, a proč jedná tak, jak jedná. Pokud však nesjedete všechny díly najednou, můžete mít guláš například ve jménech a postavení některých jednotlivců. Jak už jsme ale zmínil, žádná velká pohroma nehrozí. Jednoduše proto, že není hlavní zápletka nikterak složitá a děj je celkem přímočarý. Jediná věc, kterou tak akcechtiví internetoví diskutéři pravidelně hejtují, je pomalé tempo. Zodpovězte si sami, zda vám u takto komplexních vyprávěnek něco podobného vadí. Mně osobně vůbec.

Šógun

 • Tvůrci: Justin Marks, Rachel Kondo
 • Režie: Frederick E.O. Toye, Jonathan van Tulleken, Charlotte Brändström a další.
 • Předloha: James Clavell (kniha)
 • Scénář: Justin Marks, Rachel Kondo, Shannon Goss, Nigel Williams a další.
 • Kamera: Sam McCurdy, Christopher Ross, Marc Laliberté, Aril Wretblad
 • Hudba: Nick Chuba, Atticus Ross, Leopold Ross
 • Hrají: Cosmo Jarvis, Hirojuki Sanada, Júka Kóri, Tadanobu Asano, Anna Sawai, Yûki Kedôin, Tommy Bastow, Hiroto Kanai, Emi Kamito, Toši Toda, Takehiro Hira a další.
 • Produkce: Tom Winchester, Hirojuki Sanada, Erin Smith, Jamie Vega Wheeler, Eriko Miyagawa
 • Casting: Laura Schiff
 • Střih: Maria Gonzales, Thomas A. Krueger, Aika Miyake
 • Zvuk: Brian Armstrong, Benjamin L. Cook, James Gallivan, Steve Pederson, Greg P. Russell, Michael T. Williamson
 • Scénografie: Lisa Lancaster, Peter Bodnarus, Helen Jarvis, Chris Beach, Andrew Li, Grant Van Der Slagt
 • Masky: Florencia Cepeda, Sarah Buckley, Darci Jackson, Toni Amoroso, Courtney Frey, Samantha Warren Gibb, Mariann Wong
 • Kostýmy: Carlos Rosario
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek