metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého nízkorozpočtového béčka, jehož podrobnější děj většina tehdejších diváků, včetně mé osoby, už dávno vypustila z hlav, dopadlo podle očekávání. Ač měli tvůrci k dispozici o něco velkorysejší rozpočet, než minule, v mnoha ohledech je dvojka slabší, utahanější a celkově trochu nedotažená. Nic na tom nemění ani sympatičtí bratranci Robbie a Stephen Amellovi, kteří opět ztvárnili dvojici ústředních uličníků.
Garret (vlevo) má slabost pro dýňové koláče, Connor zase pro páchání dobrých...

Garret (vlevo) má slabost pro dýňové koláče, Connor zase pro páchání dobrých skutků. | foto: NETFLIX

První Kód 8 vtrhl na Netflix v roce 2019, a to coby nenápadná malá sci-fi blbůstka, která si ovšem i díky pět let trvajícímu pobytu na populární streamovací platformě získala slušnou, ehm, popularitu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy hlavouni z Netflixu vyčlení z rozpočtu dostatečnou hromádku dolarů na to, aby se natočila dvojka. Opět za levno, opět v Kanadě, a v neposlední řadě opět s bratranci Amellovými v hlavních rolích. S těmi se nyní znovu můžeme koukat filmovým kukátkem do budoucnosti. V ní se část lidí rodí se zvláštními schopnostmi a kvůli zákonům jsou nuceni žít téměř na okraji společnosti. Jediný rozdíl proti jedničce je pak v tom, že je nově nahánějí také robotičtí psi vybavení stříkačkami naplněnými drogami.

Opět je nám většinu stopáže servírovaná klasická naháněčka.

Snímek Kód 8: Část 2 nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Nejdřív kraťas, pak celovečerák
Za jedničkou i dvojkou Kódu 8 stojí režisér a scénárista Jeff Chan. Jde o jeho dítě, které se mu povedlo vydupat ze země hlavně díky fanouškům. Než totiž natočil v roce 2019 celovečerák s názvem Kód 8, posloužil mu o tři roky dříve jako vábnička krátký stejnojmenný desetiminutový snímek, ve kterém už tehdy sehráli své role bratranci Amellovi. V crowdfundingové kampani se následně podařilo vybrat od fanoušků dílka dva a půl milionu dolarů. Díky tomu v roce 2019 vznikl zmiňovaný celovečerní titul. Jen pro srovnání, odhaduje se, že rozpočet nyní uvedeného pokračování vyšel Netflix na patnáct milionů. A jak diváci, kteří viděli oba tituly dobře vědí, nejsou dolary navíc na dvojce prakticky vůbec vidět.

Za kameru se vrací režisér Jeff Chan, před ní Stephen Amell z Arrowa a jeho bratránek Robbie.

O čem to je?
Když vyšel první Kód 8, plesali hlavně fandové Stephena Amella. Herec, který si svého času podmanil srdce mnoha fandů a fanynek v komiksovém seriálu Arrow, totiž neměl do té doby, nepočítáme-li Želvy ninja 2, kloudnou filmovou roli. První film se odehrával ve světě, kde mají čtyři procenta lidí zvláštní schopnosti. Funguje to ale podobně, jako třeba v komiksových X-Menech. Nejsou bráni jako hrdinové, spíše právě naopak. Většina z nich musí žít na hranici chudoby, v lepším případě dělají na stavbách, v horším z nich někdo nedobrovolně odsává mízu, aby z ní vyrobil drogy. Není proto divu, že když jednoho nepříliš krásného dne Connorovi (Robbie Amell) rupnou nervy, má najednou za zadkem robotické zabijácké policajty. Connor také spojuje síly s místním gangsterem Garretem (Stephen Amell). A nejednou toho záhy lituje.

Vracíme se do světa, kde roboty vyzbrojená policie nahání lidi s nadpřirozenými schopnostmi.

Dvojka jede víceméně po stejných kolejí. Opět je nám většinu stopáže servírovaná klasický naháněčka. Connorovi, jenž je po událostech z jedničky propuštěn z vězení a snaží se žít spořádaný život, do jeho pohodičky hodí vidle dospívající holčina, které sejmuli bráchu. Connor musí opět spojit síly se svým dřívějším rivalem Garrettem, a to i přesto, že jej na začátku druhého filmu poslal k šípku.

Béčko jako řemen
Kdo by od dvojky Kódu 8 čekal epické pokračování oblíbené, ovšem nikterak brilantní jedničky, bude zklamán. Přesně nevím, jak se to stalo, ale tvůrci zkrátka divákům napodruhé servírují slabší výplach jedničky. Nejde o vyloženě špatný film, jenom vám, podobně jako pokoutně odsáté vzpomínky mladičké hrdinky s placatým obličejem, vyvane děj brzy z hlavy. O neduzích typu, že se pořádné akce dočkáváme až ve třicáté třetí minutě, nemluvě.

Postavu záporáka Kinga ztvárňuje Alex Mallari Jr.

Nejvíce mě problém snímku shrnuja ona klišovitá fráze, která vypadává z úst zmiňované hlavní ženské postavy zhruba po hodině stopáže zhruba stominutového filmu. Prohlásí, že už nechce utíkat. Ani já nechci utíkat od smutné pravdy, a to že se mi dvojka líbila mnohem méně, než jsem čekal. Nad komentáři fandů, kteří velebí domnělé posunutí tvůrců o několik levelů výše a dál, mě proto nutí pozvedávat obočí.

Kód 8: Část 2

  • Režie: Jeff Chan
  • Scénář: Chris Pare, Jeff Chan, Jesse LaVercombe, Sherren Lee
  • Kamera: Marie Davignon
  • Hudba: Ryan Taubert
  • Hrají: Robbie Amell, Stephen Amell, Jean Yoon, Aaron Abrams, Sirena Gulamgaus, Alex Mallari Jr., Jane Moffat, Sarena Parmar, Mikayla SwamiNathan, Akiel Julien a další.
  • Produkce: Jeff Chan, Chris Pare, Robbie Amell, Stephen Amell, Steven Hoban
  • Střih: Matt Lyon
  • Zvuk: Matthew Chan, Tyler Whitham, Graham Rogers
  • Scénografie: Patricia Cuccia
  • Kostýmy: Marcia Scott
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek