metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Shaun Murphy je mladý chirurg s autismem se syndromem učence. | foto: ABC TV Network/NETFLIX

Kam se hrabe Stefanie, doktor Mázl, Clooney i Meredith z Chirurgů. Dobrý doktor ovládl Netflix

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Jen si pískej autisto, spojenci jdou na jisto! Ok, uznávám, takhle to ve filmu Obecná škola před zhruba třiceti lety neříkali. Ale uznejte sami. Proto, abych pro vás mohl objektivně popsat a zhodnotit seriál Dobrý doktor, musel jsem na všechny jeho dosud dostupné epizody v součtu koukat neuvěřitelných devadesát sedm hodin. A to už jednomu začne, jak se říkává, kapat na maják.

Ale teď vážně. Proč byste měli Dobrému doktorovi věnovat pozornost? Nemocniční trampoty Shauna Murphyho - chirurga s autismem, který má takzvaný syndrom učence a tím pádem disponuje superschopností umět najít řešení na skoro každý medicínský problém - vás totiž docela snadno vtáhnou. Seriál si navíc bere to nejlepší, a často i to nejklišovitější, z jiných úspěšných doktorských sérií. V kombinaci s originálním hlavním protagonistou vzniká koktejl, který se docela dobře, ehm, pije.

Dobrý doktor tedy nesmí chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Dobrý doktor je na portálu csfd.cz v červených číslech. Má přes osmdesát procent.

Murphyho zákon
Dobrý doktor (The Good Doctor) patří k nejúspěšnějším americkým lékařským seriálům vůbec. Jeho první řada měla na kabelovce ABC TV Network premiéru 25. září 2017. Na streamovací platformu Netflix, díky které se spolu s několika dalšími legálně dostala i k českým divákům, pak doputoval o nějaký ten rok později. Kdo tehdy první čtveřici „netflixovských“ sérií, podobně jako tehdy já, slupnul během pár dní jako malinu, měl na dlouho smůlu. Nejnovější díly totiž dorazily na streamovací platformy s velkým červeným N ve znaku později. Poslední řada pak teprve před pár týdny. Je proto ideální čas trochu si shrnout, o čem to vlastně celé je. Do uvedení nové, již sedmé řady, na zmiňované ABC navíc zbývají zhruba dva týdny. Dobrý doktor bude mít posedmé premiéru 20. února. Kdy dorazí na Netflix zatím nebylo oznámeno.

Youtuber známý jako Doctor Mike, který působí v americkém New Yorku, v jednom ze svých videí o seriálu zkonstatoval, že ukazuje práci lékařů, ale také prostředí amerického zdravotnictví poměrně pravdivě.

Inspirováno v Koreji
Hlavním tvůrcem Dobrého doktora, který vznikl k překvapení některých fanoušků na motivy původně jihokorejského seriálu, je kanadský režisér a scenárista David Shore. Ten je podepsaný i pod jiným doktorským a jak se patří kultovním počinem, seriálem Dr. House. Svérázné, hubaté, komplikované a do společnosti mnohdy problematicky zapadající figurky, pohybující se navíc v lékařském prostředí, vystudovaného právníka Shorea evidentně fascinují. Mezi Gregorym Housem v podání Hugha Laurieho a Shaunem Murphym (Freddie Highmore) je přitom možné snadno najít nejednu paralelu. Oba jsou nadprůměrně inteligentní, oba štvou lidi kolem sebe a oba mají kouzelné mozky i ručičky. A také jsou oba celoživotními bojovníky s vlastním zdravotním stavem.

Z amerického seriálu z lékařského prostředí Dobrý doktor

Čokoládový doktor
Highmore je tuzemskému publiku znám především jako představitel dětských rolí. Nejvíce herce proslavila titulní úloha Karlíka Bucketa v kultovním filmu Karlík a továrna na čokoládu (2005). Nepočítáme-li seriál Batesův motel (2013), ve kterém si britský herec zahrál slavného vrahouna Normana Batese, zachránila Highmorovi dospělou kariéru de facto až role televizního mladého lékaře.

Shaun Murphy je začínající chirurg trpící autismem. Prostředí klidného venkova se ale rozhodne v první sezoně vyměnit za práci na prestižní chirurgické jednotce ve slunném kalifornském městě San José. Kromě pomoci pacientům v Nemocnici svatého Bonaventury ale řeší také fakt, že do běžného světa vždycky úplně nezapadá. Jako autista zkrátka vnímá věci jinak a začlenit se s touto diagnózou do jakéhokoliv kolektivu není snadné. A ještě náročnější je skloubit ji s profesí chirurga.

Z amerického seriálu z lékařského prostředí Dobrý doktor

Naštěstí je tu jeho mentor a „skorootec“ Aaron Glassman (Richard Schiff), přísný, ale spravedlivý lékař (a později také ředitel nemocnice) Marcus Andrews (Hill Harper), sympatická kariéristka Morgan Reznick (Fiona Gubelmann), a také novodobá světice v bílém Claire Browne (Antonia Thomas). Výčet relevantních postav by po tolika sériích mohl být ještě dlouhý. Já mám v oblibě hlavně bojovými uměními nadaného Willa Yuna Lee, který hraje superdoktora Alexe Parka. Nelze vynechat taky roztomilou Shaunovu lásku Leu Dillallo (Paige Spara).

Kdepak doktor, ale právnička
Seriál Dobrý doktor je pro mě klasickou ukázkou ambivalentního díla. Na jednu stranu zde skvěle fungují postavy a dramatické momenty, které občas kvůli subžánru poplatnému scénáři šustí papírem. Zároveň se ale najdou epizody, u kterých jsem se hlouposti a klišovitosti některých tvůrčích nápadů od srdce zasmál či mě i díky skvělým hereckým výkonům jednoduše dojaly. Dobrý doktor opravdu občas při koukání připomene v titulku nakousnutou Stefanii, Ordinaci v růžové zahradě či oblíbený seriál Chirurgové, jehož hlavní dějou náplní byly, stejně jako zde, hlavně vztahy mezi ústředními mediky.

Dobrý doktor je bezpochyby úspěšnou záležitostí, o čemž svěží nejen další a další vznikající řady, ale i nedávno potvrzený spin-off. Jak jsem již zmínil výše, režisér a scenárista David Shore je vystudovaný právník. Do šesté řady proto propašoval epizodu, ve které se Shaun ocitá u soudu a vyboxuje si čerstvě vystudovanou obhájkyni Joni DeGroot. Ta se podobně jako Shaun musí poprat se zatěžující poruchou, v jejím případě vnucujícími se obsesemi a kompulzemi. Právě ona má být hlavní hrdinkou již vznikajícího seroše s dosud nepřeloženým názvem The Good Lawyer. Do budoucna se tak budeme moci potkávat nejen s dobrým doktorem, ale i dobrou právničkou.

Dobrý doktor

 • Tvůrci: David Shore
 • Režie: Seth Gordon, John Dahl, Steven DePaul, Larry Teng, Michael Patrick Jann a další.
 • Scénář: Johanna Lee, David Hoselton, Simran Baidwan, Thomas L. Moran a další.
 • Kamera: John S. Bartley, Eric Steelberg, Christopher Faloona, Mark Chow
 • Hudba: Dan Romer
 • Hrají: Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere, Dylan Kingwell a další.
 • Produkce: Freddie Highmore, Shawn Williamson, Ron French, Konshik Yu, Min Soo Kee, David Renaud, Rebecca Moline
 • Střih: Aaron Rottinghaus, Paul Fontaine, Joe D’Augustine, Sandra Montiel, Farrel Levy, Philip Carr Neel, Michael Hathaway, Jennifer Van Goethem, Craig Bench, Kirstie Mattheis
 • Zvuk: Nick Offord, Craig A. Dellinger, Robert Edmondson, Tara A. Paul, Mark Linden, Richard E. Yawn
 • Scénografie: Charles M. Lagola, John Marcynuk, Tedd Kuchera, Michael Joy, Kate Marshall
 • Masky: Karoline Mlynarczyk, Jim Dreichel, Angela Nair, Mariah Crawley, Nichole Sanduliak, Natalie Cosco, James Dreichel, Tanya Hudson, Karly Paranich
 • Kostýmy: Kimberly A. Tillman, Jenni Gullett, Lorraine Carson

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek