metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Bílé sako není do rvačky nejpraktičtější oděv. | foto: Disney+Metro.cz

Hluchota, Marvel a svítící ruce. Seriál Echo táhne Kingpin i odkazy na práci konkurenčního Netflixu

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Nová marvelovská minisérie Echo, která právě trenduje na platformě Disney+, je v mnoha ohledech unikátní. Kromě toho, že jde o prvního zástupce nové odnože příběhů označených jako Marvel Spotlight, které lze podle studia sledovat bez znalosti propojeného marvelovského vesmíru, takzvaného Marvel Cinematic Universe (MCU), jde také o jakýsi „jednovrz“. V Česku a na Slovensku totiž všech pět epizod seriálu netradičně vyšlo najednou, a to v noci z 9. na 10. ledna. Nutno podotknout, že dát si tuhle v součtu asi tři a půl hodinky dlouhou marvelovskou oddechovku takříkajíc jedním vrzem, tedy na jeden zátah, není vůbec špatný nápad. Dost vám to totiž celkový dojem vylepší.

Echo je totiž, bohužel, v některých momentech docela velká nuda. Příběh Mayy Lopez (Alaqua Cox) - mladé hluché dívky, která se umí dobře rvát, přitom začíná relativně svižně. Když si tedy odmyslíme pár fantasy výlevů a nezbytného vyobrazení autonehody, při níž Maya přichází nejen o nohu, ale také o mámu. Z pár flashbacků, respektive scén z jiného seriálu MCU - Hawkeye, si pak i méně zasvěcený divák snadno poskládá hrdinčin origin, který zahrnuje otočení se zády k záludnému poručníkovi – mafiánovi Kingpinovi.

Nastavit druhou tvář není Kingpinův styl.

Pak už jen stačí rozjet zajímavý příběh, který se točí kolem Mayina návratu do rodné Oklahomy. A tady nám to začíná drhnout. Seriál Echo nicméně nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Návrat ztracené dcery
Jak jsem již nadnesl výše, dívka pocházející z indiánského národa Čokty se po letech života v opatrovnictví drsného Kingpina (Vincent D’Onofrio), který měl, jak se již v seriálu Hawkeye ukázalo, na svědomí smrt Mayina otce, vrací do svého rodiště v Oklahomě. Zde spolu s hrdinkou zjišťujeme, že někteří členové rodiny musejí pro plešatého kápa New Yorského podstvětí stále pracovat, a to i přesto, že má být již nějaký čas po smrti. Maya totiž Kingpina v Hawkeyeovi střelila do obličeje. Netušila nejspíš, že na tohohle hromotluka podobné kousky moc nefungují.

Maya je hlavní postavou seriálu. Divák má ale trochu problém najít si k ní cestu či sympatie k její osobě.

Něco jako Hawkeye
Echo má se seriálem Hawkeye, kde se poprvé v hrané podobě divákům představila, hodně společného. Tvůrci si povětšinou vystačí s realistickými motivy, rovněž jde o lehce akční gangsterku, akorát se to neodehrává o Vánocích. Bez nadpřirozena se ale přece neobejdeme. Mytologie kolem hlavní hrdinky a její rodiny totiž stojí a padá na mystice upředené kolem legendy původních obyvatel, podle níž indiánský lid vzešel z jakési matriarchální osvoboditelky a po staletí čerpal sílu čelit příkoří z duchovní energie. Ta se navíc přenáší z generace na generaci, a kromě různých vizí přináší dotčeným potomkům nadpřirozené schopnosti. Jedna z nich jsou poněkud bizarní svítící ruce, ale nerad bych spoileroval. Řekněme, že někomu tohle mambodžambo sedne, jiného otráví. Já patřím spíše do té druhé skupiny.

Maya Lopez a Kingpin na nedělní véče.

Slabé postavy
Kde ale podle mého názoru tvůrci, respektive tvůrkyně seriálu selhávají nejvíce, je práce s postavami. K hluchoněmé Maye si kvůli její ambivalenci těžko hledáme cestu. Fakt, že se za celý seriál usměje zhruba dvakrát, celé věci dvakrát nepřidá. Jak se dalo očekávat, vše zachraňuje Vincent D’Onofrio a jeho Kingpin. Zasvěčení dobře vědí, že rozložitý herec již tuto postavu skvěle ztvárnil nejen v Hawkeyeovi, ale také v netflixovském seriálu Daredevil, ze kterého tvůrci otevřeně čerpají. Drsňák v bílém obleku je pro mnohé ten důvod s velkým D, proč se na Echo vůbec rozhodli koukat.

V seriálu Echo to Kingpin nemá na konci jednoduché.

A já se ani nedivím. Jeho dějová linka, která odkrývá začátky jeho upřímnou lásky k Maye, kterou by raději zabil, než by ji nechal přeběhnout k „jejím“ lidem, je tím nejlepším, co Echo nabízí. Je samozřejmě otázkou, zda to má být důvod, proč se na tenhle lehce nadprůměrný seroš vůbec koukat. Můj návod je jasný. Zkoukněte to na jeden zátah. A pak se začněte těšit na připravovaný seriál Daredevil: Born Again, kde se Kingpin s velkou pravděpodobností bude chtít stát starostou New Yorku. Nebo už jím bude?

Echo

 • Tvůrci: Emily Cohen, Etan Cohen
 • Režie: Sydney Freeland, Catriona McKenzie
 • Scénář: Marion Dayre, Steven Judd, Ken Kristensen, Josh Feldman, Ellen Morton a další.
 • Kamera: Kira Kelly, Magdalena Górka
 • Hudba: Mato Standing Soldier, Dave Porter
 • Hrají: Alaqua Cox, Devery Jacobs, Zahn McClarnon, Graham Greene, Tantoo Cardinal, Chaske Spencer, Cody Lightning, Charlie Cox, Vincent D’Onofrio, Andrew Howard a další.
 • Produkce: Christina D. King, Ken Kristensen, Eleena Khamedoost
 • Střih: Amelia Allwarden, Shelby Hall, Joel T. Pashby, Chris McCaleb
 • Zvuk: Karol Urban
 • Scénografie: Chris Trujillo, Chris Yoo, Melisa Jusufi
 • Masky: Ellen Arden, Arlene Martin, Amber Michael, Adam Walls
 • Kostýmy: Stephanie Maslansky, Stacy Caballero, Ambre Wrigley

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek