Klasické dvojky Hry na oliheň se máme dočkat až někdy koncem příštího roku, a to ještě tehdy, pokud budeme mít ultra kliku. I kvůli tomuto faktu má současné reality show celou řadu odpůrců, kteří se nebojí projevit třeba na portálu Česko-Slovenské filmové databáze. Právě kvůli nim má povedený a napínavý pořad na tomto oblíbeném webu pouze kolem padesáti procent. Mnoho nespokojených diváků je frustrovaných nejen kvůli nekonečné čekačce, ale také proto, že z nepozornosti v některých případech vůbec nezaznamenali, že Netflix celou dobu propaguje soutěžní pořad natočený na motivy seriálu se skutečnými soutěžícími. Nikoliv klasickou. ideálně patřičně krvavou, druhou řadu.
Nám se ale dosud vydané epizody Hry na oliheň: Výzva zatím velice líbily. Show proto nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Cukr, káva, limonáda? Ne! Červená, zelená..
456 skutečných hráčů vyráží do světa Hry na oliheň, aby v náročné zkoušce schopností i charakteru zabojovali o výhru 4,56 milionu dolarů. Tak zní část oficiální synopse Hry na oliheň: Výzva, která od svého prvopočátku staví na hlavu pravidla současných televizních soutěží. A není to jen tím, že tu vyřazení hráči předstírají, že jsou chladnokrevně stříleni do hrudníků.
Základní esencí celého pořadu je, stejně jako u jeho dva roky starého inspiračního zdroje, fakt, že všichni účastníci zcela očividně nemají šanci vyhrát. Nebo třeba jen zvládnout první disciplínu okopírovanou takřka jedna k jedné právě z původního seriálu. Hra červená, zelená, nebo-li jihokorejský ekvivalent hry Cukr, káva, limonáda, končil v seriálové verzi pro mnohé účastníky rychlou smrtí. V případě reality show s podtitulem Výzva lidem pouze pod tričky vybuchují filmové bombičky s barvou. I tak jde však o opulentní skorovyvražďovačku, po jejímž absolvování se některým hráčům obarvily nejen trička, ale i spodky.
Ikonické sušenky
Nemám v tomhle článku v úmyslu tupě vyjmenovávat jednotlivé disciplíny. Kromě perfektních lodí, pikniku s kameny či otevírání tajemných hracích skříněk, však musím vyzdvihnout ikonické vyřezávání sušenek. Jak již účastníci dobře znali z původní Olihně, a diváci u obrazovek jakbysmet, některé tvary jsou na vyřezávání do křehkého sladkého pečiva o dost složitější, než jiné. Kruh a čtverec jsou s trochou trpělivosti a slin pohodička, hvězda a především pak deštník takřka jistá sebevražda. Ať už olizujete, jak jen chcete.
V samotné reality show to udělali fikaně. Dobře věděli, že do deštníku nikdo dobrovolně nepůjde. Ze čtyř skupinek se proto scházeli po jednom náhodně vybraní hráči a měli dvě minuty na to, aby se spolu dohodli, který tvar komu připadne. Jejich rozhodnutí mělo mít následně vliv i na ostatní členy jejich týmu. To ale nebylo jisté. Když se však dotyční neshodli, celá čtveřice vypadávala a na její místo nastoupili další.
Právě na téhle modelové situaci se naplno ukázalo a ukazuje, jak celá soutěž cíleně stojí na manipulaci a neférovosti. Lhát a podvádět se tu nejen má, ale dokonce musí. A když své úkoly neodvedete precizně, nebo dokonce na chvíli přestanete být ostražití, rychle se přiblíží váš konec.
Vaše hra ukazuje, kým jste
Mottem reality show, které na jejím začátku vyslovuje jeden ze záporáků v kápích, zní: „Vaše hra ukazuje, kým jste.“ Pokud jste ale zkušeným divákem zástupců tohoto žánru, zejména z produkce Netflixu, už dávno dobře víte, jak velká blbost tohle tvrzení je. V případě Hry na Hry na oliheň: Výzva je ale výsledný produkt, podobně jako původní seriál, skvěle a nadstandardně napínavě zpracován. Fikční a skutečná hra jsou v některých momentech od sebe takřka k nerozeznání. Hráči mají, stejně jako kdyby šlo o postavy v seriálu, každý svou roli. A tu také díky střihačům hrají. O nic víc ale nejde. Je navíc jasné, že si i klasický tuzemský tradičně „ksichtoslepý“ našinec po pár záběrech okamžitě uvědomí, že tohle není banda jihokorejců. A tedy ani nemůže jít o vymodlenou druhou řadu. Maximálně může méně přemýšlivý divák výsledek na chvíli mylně zaměnit za jakýsi americko-anglický remake.
Další čekání
Zbývá už jen několik otázek, které je si třeba zodpovědět. Mám problém s tím koukat se na reality show, která je nefér a nemá jasně daná pravidla? Pořad, který do jisté míry vykrádá dva roky starý seriál? Soutěž, jejíž někteří účastníci následně podali na Netflix žaloby týkající se nepříznivých existenčních podmínek, které zde museli soutěžící snášet? Přesto, že nic podobného v sestříhaném závěrečném produktu vidět není? Já jsem si na všechny tyto otázky odpověděl hlasitým ano. Na finálové díly si nicméně musíme všichni počkat do 6. prosince. Už teď ale vím skoro jistě, že mě bude tohle finále hodně bavit.