metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

  11:59
Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu s rodiči provozovat zimní klouzání, a navíc přidalo pár plastových bobů. Jednalo se o pozemek města a to může pohyb po trávnících, v parcích a na jiných plochách vymezit vyhláškou a třeba ho i sankcionovat. Co ale dělat v okamžiku, kdy vám něco zakazuje či přikazuje cedule na soukromém domě, na vratech nebo jinde, kde to už nespadá do majetku radnice? Může vám kdokoli nechat odtáhnout vůz, když mu zablokujete vjezd na pozemek nebo do garáže?

Další 1 fotografie v galerii
Špatně parkující vůz před vraty můžete odtáhnout, ale bez nahlášení a bez asistence policie musíte odtah zaplatit ze svého. Až následně můžete náklady na odtah vymáhat od majitele auta. | foto: Metro.cz

„Zákon o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že je zakázáno zastavení a stání před vjezdem na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci,“ připomíná mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Jak si vjezd a případný zákaz stání majitel vyznačí, je na něm, žádná státem uznaná tabulka není. „Jestliže zaparkované vozidlo brání výjezdu nebo vjezdu na místo ležící mimo pozemní komunikaci, je dotčený řidič oprávněn kontaktovat městskou nebo státní policii. Ta dle konkrétní situace posoudí, zda vozidlo tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích, a je oprávněna nařídit odtah takového vozidla, samozřejmě pak i dále řešit přestupek řidiče,“ upřesňuje Seifertová.

Pokud se rozhodne vlastník pozemku vozidlo odstranit, musí si sám sehnat odtahovou službu a náklady, případně jiné odškodnění po majiteli vozu následně vymáhat v občanskoprávním řízení. Vzniká tu ale mimo jiné riziko, že vůz bude při odtahu poškozen a majitel vozu pak může naopak škodu po tom, kdo jeho vozidlo nechal odvézt, vymáhat.

Když zavoláte strážníky, chybu neuděláte
Podrobnosti přidává i právnička zabývající se případy z oblasti dopravy, přestupků a všeho kolem řízení a provozu aut. „Pokud budeme brát v potaz, že jste stál na cizím pozemku, který byl označen i cedulí, ale i kdyby nebyl, tak majitel pozemku nemůže nechat odtáhnout vozidlo, natož jej poškodit,“ zdůrazňuje Nela Mizera z karvinské advokátní kanceláře Práva řidiče.

Správný postup by měl být podle ní takový, že poškozený by měl zavolat policisty a ti by měli danou věc řešit. „Nikoliv že on takto bude nakládat s vaším majetkem, to je protiprávní. Pak by se to mohlo řešit udáním jako poškození cizí věci,“ říká Mizera k situaci, kdy by došlo ke škodě na majetku.

Zákaz může být nezákonný. Pokuta až 300 tisíc korun
Jen tak ale něco někomu zakázat, a ještě na ceduli, nemusí být nevinné. Zvláště když se jedná o dopravní značku a umístí ji ten, kdo na to nemá právo. Například si dá před dům zákaz zastavení, který odněkud přemístí. „Může se jednat o přestupek ze strany osoby, která tuto značku neoprávněně umístila. Za takový přestupek lze uložit pokutu až do výše tři sta tisíc korun,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Co se však týká upozornění na možné pokuty či odtažení, nejspíše se takové označení nebude považovat za neoprávněnou dopravní značku, ale spíše o upozornění na možné následky, které stanoví zákon či jiný právní předpis. „Umístění značky jako zákaz parkování na garáž může sloužit pro odrazení potenciálních parkujících,“ uzavírá Hekšová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek