metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Michael Fassbender ve filmu Zabiják | foto: Netflix

Unudí vás, nebo si jej zamilujete! Fincher natočil film o rádoby zásadovém zabijákovi

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Po akci, která se fatálně zvrtla, se nájemný vrah pustí do boje se svými zadavateli i sám se sebou. Tak zní začátek oficiální synopse nového thrilleru Zabiják, který si před pár dny odbyl premiéru na obrazovkách streamovací platformy Netflix. Perfekcionalistický režisér David Fincher v něm, jak už předchozí text napovídá, opět vypráví příběh člověka, který zbavuje lidi života za peníze. Otřepané, až béčkové téma, však uchopuje patřičně po svém. Divákům tedy servíruje chladné, minimalistické vyprávění, rozdělené do několika čtivých kapitolek, které svým stylem baví především filmaře samotného.

Pokud ale podobné snímky, stejně jako já, naprosto zbožňujete, bude pro vás Zabiják možná i filmem roku. A pokud by vás po zhlédnutí Zabijáka přece jen trochu mrzelo, že ve snímku absentuje větší hloubka postav či nějaká podrobněji vysvětlená motivace hlavního hrdiny, nevěšte hlavu. I mezi předními recenzenty se najdou ti, kteří film horko těžko dokoukávali. Natož, aby zvedli palce vzhůru.

Pokud se ale necháte okouzlit strohým režijním stylem a především výkonem Michaela Fassbendera, který se pro podobné role zkrátka narodil, bude vám odměnou skvělý filmový zážitek. Zabiják rozhodně nemohl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Neobyčejná komiksová adaptace
Není to asi nijak důležité, ale musíme to zmínit. Zabiják je adaptací francouzského komiksu. Jak jsem již zmínil, natočil jej režisér hitů Sedm, Zodiac či Zmizelá David Fincher, který měl o zfilmování předlohy usilovat neuvěřitelných dvacet let. Nejde o žádné PR žvásty. Slavný puntičkář si svůj cíl konečně splnil skutečně až díky čtyřleté smlouvě s Netflixem, pro který již natočil dobový a podle mého názoru poněkud nudný životopisný snímek Mank.

Režisérovi fanoušci si od Zabijáka slibovali mnohé, především však Fincherův symbolický návrat na trůn krále moderního krvavě brutálního mysteriózního thrilleru. A to se také stalo, respektive děje. Byť, jak už to tak bývá, nejsou zdaleka spokojeni všichni.

Co je a není dobrý film?
Zabiják je vizuálně, a to i přes svůj minimalismus, herecky strhující podívanou. Nesouhlasíte? Jak by řekl Jára Cimrman, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Na soustředěného Fassbendera se skvěle kouká, vnitřní monology jeho postavy, respektive nekonečného vypočítávání jeho životních zásad, mott a nejrůznějších statistických údajů, se zase skvěle poslouchá. Tak moc dobře, že by člověk úplně zapomněl na skvělou práci zvukařů.

V první nejminimalističtější patnáctiminutovce se totiž snímek tváří tak, že v něm mistři zvuku mnoho práce mít nebudou. Opak je pravdou. A zdaleka nejen díky podkresu od osvědčené dvojice Trenta Reznora a Atticuse Rose z kapely Nine Inch Nails. Zvuk, respektive jeho tlumenost či absence, jsou zde pomalu další hlavní postavou. Jakýmsi zabijákovým parťákem.

Elegantní povrchnost?
Zda budete ústřednímu (anti)hrdinovi fandit (či ji prozíváte) je pochopitelně na vás. Jeho cestu za pomstou, kterou hlavní hrdina dle svých zásad vůbec nemá mít zapotřebí, však režisér vymyslel dokonale. Fincher nikdy nebyl režisérem, kterého milují všichni diváci. Zabiják je toho opětovným důkazem. Jeho nový komorní thriller je ale přece jen v něčem trochu odlišný. Do balíčku atmosferičnosti tentokrát záměrně balí naprosto banální, až komerčně primitivní příběh. A jak je z diváckých reakcí patrné, působí na ně skoro stejně, jako předchozí fincherovky.

Co se týče nových fandů, respektive konzumentů, které na Netflixu film bezesporu každým dnem nabírá, ti mají nejspíš rádi žánr obecně. I s tím se dá pracovat. Věčná škoda, že se již nedočkáme další řady skvělého seriálu Mindhunter. Tu jedinou bych si dal raději, než Fassbenderova Zabijáka.

Zabiják

  • Režie: David Fincher
  • Předloha: Alexis Nolent (komiks), Luc Jacamon (komiks)
  • Scénář: Andrew Kevin Walker
  • Kamera: Erik Messerschmidt
  • Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
  • Hrají: Michael Fassbender, Tilda Swinton, Charles Parnell, Arliss Howard, Monique Ganderton, Kerry O’Malley, Sala Baker, Monika Gossmann, Kellan Rhude, Endre Hules a další.
  • Produkce: Ceán Chaffin
  • Střih: Kirk Baxter
  • Scénografie: Donald Graham Burt, Brandi Kalish
  • Kostýmy: Cate Adams

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek