metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Strážce streamu
Dalších 10 fotografií v galerii
Benedict Cumberbatch ve filmové povídce Podivuhodný příběh Henryho Sugara | foto: Profimedia.cz

Jogín i chlápek, co ukusuje krysám hlavy. Povídky od Dahla se dočkaly originálního zpracování

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Aktuální čtveřice kraťasů od krále organické omalovánkové scénografie - režiséra Wese Andersona sestává na obrazovkách Netflixu ze tří sedmnáctiminutových filmečků. A také více než dvojnásobně dlouhého filmu Podivuhodný příběh Henryho Sugara s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Zmiňovaný snímek se oprávněně těší největší divácké pozornosti.

Dočkal se autor rovněž v minulosti kvalitně zdramatizovaných knih Karlík a továrna na čokoládu, Fantastický pan Lišák či Čarodějky dalších kvalitního filmového zářezu? Odpovědí je opatrné ano.

Podivuhodný příběh Henryho Sugara a jeho soukmenovci Labuť, Otrava a Krysař nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Benedict Cumberbatch a Ralph Fiennes ve filmové povídce Podivuhodný příběh Henryho Sugara

Andersonovi omalovánky
Pro někoho je Andersonova tvorba něčím né nepodobným onanistická omalovánce, v níž vítězí forma nad obsahem. Pro jiného je režisér Psího ostrova, Grandhotelu Budapešť a Fantastického pana Lišáka nedotknutelný génius. Kým je pro vás osobně si možná ujasníte právě po zhlédnutí jeho nové krátkometrážní tvorby na motivy Dahlových povídek ušité na míru pro Netflix. Než se pustíme do rozboru jednotlivých krátkých příběhů, sluší se zdůraznit, že mi sledování dahlovských kraťasů příjemně uteklo.

Benedict Cumberbatch jako Henry Sugar

Andersonův styl se totiž s Dahlovým stylem a způsobem vyprávění velmi hezky doplňuje. Na celovečerák by to bylo nejspíš málo, na malé obrazovce streamovacího giganta jde však bezesporu skoro o klenot. Pokud byste přece jen chtěli ochutnat kombinaci Andersona a Dahla v celovečerním podání, pusťte si Fantastického pana Lišáka z roku 2015.

Režisér Wes Anderson (vpravo) dohlíží na natáčení filmové povídky Podivuhodný příběh Henryho Sugara

Podivuhodný příběh Henryho Sugara
Trampoty zhýralého boháče Henryho Sugara, který objeví nový smysl života skrze náhodně nalezený sešit v knihovně svého známého, získává, jak jsem již zmínil, největší pozornost. Podivuhodný příběh Henryho Sugara se totiž ještě před streamovací premiérou, jenž proběhla před zhruba dvěma týdny, se totiž dočkal omezeného promítání v amerických kinech. Promítán byl také na festivalu v Benátkách. Díky délce třicet devět minut, nejatraktivnějšímu příběhu a scénografii a obsazení v podstatě všech herců, kteří se pak vyskytují i ve třech kratších snímcích, je právě Henry Sugar hlavním tahounem celé tetralogie. Ony herce si můžeme rychle vyjmenovat, protože jich moc není. Kromě zmiňovaného Benedicta Cumberbatche je to matador Ralph Fiennes, který každý z kraťasů pravidelně uvozuje coby sám spisovatel Dahl, Ben Kingsley, Dev Patel, Rupert Friend a Richard Ayoade.

Povídka Labuť je smutnou vzpomínkou na traumatickou dětskou zkušenost.

Krysař a temná Labuť
Po seberozvojové blbince o Henrym Sugarovi přicházejí na řadu jeho temnější a kratší bratříčci. Hlavní postavou málo známé Dahlovi povídky jménem Krysař je, nepříliš překvapivě, právě profesionální hubitel krys. Děj, když to řeknu hodně v kostce, vypráví o hodně podivném a oslizlém chlapíkovi (Raplh Fiennes), který při likvidaci chlupatých hlodavců neváhá sahat až k velice podivným praktikám. Jak jsem již zmínil v titulku, dojde tu i na pojídání potkana zaživa.

Příběh s názvem Labuť pak popisuje traumatickou dětskou zkušenost chlapce, který přežil nejen svázaný pod koly vlaku, ale také se stal součástí zázraku. Jakousi obžalobou kolonialistické nadutosti pak popisuje za mě rozhodně nejslabší povídka s názvem Otrava. Její sevřený styl zkrátka nedokáže dospět k uspokojivé pointě.

Podivuhodný příběh Henryho Sugara a další povídky

  • Režie: Wes Anderson
  • Předloha: Roald Dahl
  • Scénář: Wes Anderson
  • Hrají: Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Dev Patel, Rupert Friend, Richard Ayoade
  • Scénografie: Richard Hardy a Anna Pinnock.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek