metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 10 fotografií v galerii
Z plakátu filmu Babylon | foto: CinemArt

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě SkyShowtime. Mezi novinkami jsem totiž objevil nesourodou dvojici, které jsme v minulosti dávali prostor i na stránkách papírového Metra. Mám na mysli komediální, avšak bohužel nudný thriller Medvěd na koksu, a opulentní tříhodinové historické drama Babylon. Oba snímky jsem nakoukal během jednoho teplého podzimního večera. A jeden z nich bych nejraději, alespoň částečně, vymazal z hlavy. A vy už nejspíš tušíte, který z dvojice zmiňovaných snímků to je.

Režisér Babylonu Damien Chazelle vnímá takzvaný zlatý věk Hollywoodu jako „zlaté časy“, kdy se nejen mohlo stát, ale i bylo z velké části přípustné skoro cokoliv. Tuhle svou představu vetknul do jeho hvězdně obsazené mozaiky historek ze zákulisí plných lásky, nenávisti, ale i drog, facek, zvracení a exkrementů. Ta šla do kin a nyní i na SkyShowtime pod názvem Babylon. Společnost jí dělá brutální komedie Medvěd na koksu, které je patrně kvůli lenosti či nedostatku talentu jejích tvůrců jedním z nejnudnějších filmů, co jsem letos viděl. Úplně vám stačí, když si film na platformě pouze proklikáte a kouknete jen na více či méně efektní krvavé killy.

Oba snímky jsem se nicméně rozhodl bok po bok zařadit do naší internetové rubriky Strážce streamu.

Drogy, sex a zvuk
Film Babylon je zajímavou podívanou hned z několika důvodů. Především vás okamžitě vtáhne, a to i přesto, že si tu po dějové stránce tvůrci dávají poměrně na čas. Film začíná bezmála třicetiminutovou opulentní pařbou, která do jisté míry naplno ukazuje tvůrčí uchopení a celkový styl, jak bude nakonec vypadat celý snímek. Příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století. Snímek vypráví o neznámé chudé dívce Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední peníze koupila hezké červené šaty a vetřela se na bujarý večírek plný filmařů. Svědkem její následné strmé kariéry je „kluk pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který zprvu plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny. Třeba vám na večírek přivede živého slona, který cestou nezapomene pokadit jeho chovatele.

Z filmu Babylon

V rámci svých povinností Manny následně pečuje i o nejlepší postavu snímku Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak je těžké se na vrcholu udržet. A který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Ten si Torrese následně bere pod svá křídla. Na obzoru se však rýsuje již naznačovaná revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy.

Brad Pitt (vlevo) hraje ve snímku Babylon herce.

Hollywoodská freska
Distributoři snímku o něm v počátcích hovořili jako o multižánrové fresce, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. A já s nimi mohu i přes tříhodinovou stopáž souhlasit. S postavami navštěvujeme dekadentní párty, pracujeme s nimi, sníme a snažíme se to celé přežít. Osobitý přístup, který režisér při zpracovávání v současnosti již poněkud zašlé éry Hollywoodu používá, do této chvíle rozděluje publikum. Vrchní kritik prestižního webu Collider Steve Weintraub například přirovnal Babylon k jídlu o čtyřech chodech, do něhož se vmísilo hodně kokainu. Kritičtější postoj naopak zaujal Scott Menzel z filmového webu We Live Entertainment, podle kterého je Babylon příliš dlouhý filmový chaos.

Margot Robbie ve filmu Babylon

Snímek si na webu Česko-slovenské filmové databáze CSFD.cz nicméně drží úctyhodné hodnocení osmdesát procent procent. Tedy si vede ještě lépe, než v době své kinopremiéry v lednu letošního roku. Režisér Chazelle natočil audiovizuálně komplexní a dech beroucí poctu ne ani tak Hollywoodu, jako spíš lidem, kteří ho pomáhali utvářet. Jako scenáristické prostředky k cíli mu slouží úspěch a pády hlavních hrdinů až na totální dno. Zejména v závěru snímku to některé postavy pořádně odnesou.

Mozaika příběhů postav, které spojuje touha stát se slavnými a uspět, aby se následně potloukali nejen po placech, ale i po zmiňovaných večírcích plných sexu, drog a hudebních čísel, je pompézní poctou filmovému světu. A také těm, kteří mu obětovali vše. V poněkud doslovném závěru se navíc režisér utrhne ze řetězu a z pomocí několika prostředků, které bych nerad prozrazoval, zasáhne i toho diváka, kterému dosavadní náznaky dosud unikaly. Takhle se točí výpravné komeční velkofilmy.

Zatímco skutečný předobraz medvědího antihrdiny se v roce 1985 předávkoval a pošel, ve filmové verzi je mnohem odolnější, vynalézavější a o něco málo zábavnější.

Kokain nedělá chlupáčům moc dobře
Jakýmsi kvalitativním protipólem Babylonu je pak zmiňovaný Medvěd na koksu, který měl premiéru letos v únoru. Na SkyShowtime však dorazil takřka zároveň s Babylonem. Děj snímku, v jehož středu se nachází běsnící chlupáč, který v lese šňupe ztracené pytle kokainu vypadlé z letadla pašeráků, konkrétně rozebírat nechci. Jen napíšu, že režisérka Elizabeth Banks stvořila nenápaditou a nudnou kravinku, která až na pár příjemných lekaček a sympatického medvídka trhajícího na kousky nesympatické a nudné postavy nemá moc co dalšího nabídnout. Zábavné téma, ale podprůměrná podívaná. Upoutávky na Medvěda na koksu přitom slibovaly krvavou černohumornou legraci. A ta nedorazila.

Medvěd na koksu

 • Režie: Elizabeth Banks
 • Scénář: Jimmy Warden
 • Kamera: John Guleserian
 • Hudba: Mark Mothersbaugh
 • Hrají: Keri Russell, Ray Liotta, Alden Ehrenreich, Brooklynn Prince, O’Shea Jackson Jr., Kristofer Hivju, Matthew Rhys, Margo Martindale, Jesse Tyler Ferguson a další.
 • Produkce: Elizabeth Banks, Brian Duffield, Max Handelman, Phil Lord, Christopher Miller, Aditya Sood, Matt Reilly, Christine Sun
 • Střih: Joel Negron
 • Zvuk: Tony Lamberti, Kevin O’Connell, Dave Whitehead, Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn
 • Scénografie: Aaron Haye, Jil Turner
 • Kostýmy: Tiziana Corvisieri

Poslední dokončená filmová role Raye Liotty (vpravo) před jeho tragickým úmrtím 26. května 2022.

Babylon

 • Režie: Damien Chazelle
 • Scénář: Damien Chazelle
 • Kamera: Linus Sandgren
 • Hudba: Justin Hurwitz
 • Hrají: Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel a další.
 • Produkce: Marc Platt, Matthew Plouffe, Olivia Hamilton
 • Střih: Tom Cross
 • Zvuk: Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou, Andy Nelson
 • Scénografie: Florencia Martin, Anthony Carlino
 • Kostýmy: Mary Zophres

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek