Pokud neznáte Nebe s.r.o. (v anglickém originále Miracle Workers), pak vězte, že jde o neskutečně prdlý americký antologický komediální seroš založený na dílech humoristy Simona Riche. Ten u nás nepatří mezi nejprofláklejší tvůrce a většině z tuzemských diváků jeho jméno do dnešních dnů nic moc neříká. Ani já, coby fanoušek série, jsem však až donedávna netušil, že jednotlivé řady, tedy minimálně první dvě, vznikly podle jeho knižních počinů.
Jak už jsem zmínil, čtvrtá řada se odehrává v postapokalyptickém světě. A střílí si s takových skvělých klasik jako je Šílený Max, Matrix, Duna či Terminátor. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Knížka a povídka
První řada Nebe s.r.o., kvůli které má seriál tak krkolomný český název, byla založena na románu What in God’s Name. Druhá řada s názvem Nebe s.r.o.: Doba temna (Miracle Workers: Dark Ages) pak byla natočena podle povídky Revolution. A podle mých měřítek to byla vůbec nejzábavnější série celkově. Předloňskou sezonou s podtitulem Divoký západ (Miracle Workers: Oregon Trail) jsem se bohužel neprokousal a nebavila mě. O to více mi udělala radost současná čtvrtá řada Konec světa (End Times), jejíž poslední díl s trefným názvem Konec streamovací platforma HBO Max odvysílala teprve nedávno. Je proto ideální čas si její děj trochu rozpitvat.
Stará dobrá parta
Seriál Nebe s.r.o. ve své první sérii divákům představil nebe jako obrovský korporát, v jehož čele stojí dětinský a pomstychtivý Bůh Steve Buscemi. Druhá série si sice zachovala osobitý ksicht a humor, se svým předchůdcem nemá vůbec nic společného. Šlo o jakousi britskou verzi středověku ve stylu slavného filmu Monty Python a Svatý grál. Stejně jako v něm je humor často absurdní a prvoplánový. Trojka pak byla parodií na westerny. Nic navíc však podle fandů příliš nepřinesla.
A teď je tu postapo čtyřka, která, stejně jako ty předchozí, stojí po vzory například hororového American Horror Story na skvělých hercích, jenž se vracejí znovu a znovu.
V hlavních rolích se tedy již napočtvrté představují nejen zmiňovaný Radcliffe a Viswanathan, ale také Karan Soni, Jon Bjakos, Sjakoha Compère, Lolly Adefope a v neposlední řadě také Steve Buscemi.
Šílený Harry Potter
Konec světa je podle ohlasů na webu Česko-Slovenské filmové databáze považován spíše za slabší sérii. Mě ale tahle hříčka velebící odkaz nejrůznějších sci-fi snímků a seriálů velice bavila. Za absolutní vrchol považuji hned třetí epizodu s názvem MatriXXX, v níž se Sid a Freya snaží zlepšit svůj sexuální život pomocí párové terapie a velké spousty sexuálních pomůcek. Sidův šéf Morris (Buscemi) se zase účastní srazu absolventů střední školy. Problém je ale v tom, že jsou všichni spolužáci mrtví a dorazili jen jejich kostry. Oboje skončí souloží. Zatímco Sid si to rozdá s obřím kamenem, Buscemi si pro změnu zasouloží s kostrou své bývalé lásky. Zní to ujetě? Také že je, stejně jako celý tenhle seriál.
Pokud se ale správně naladíte, odměnou vám i v případě čtvrté řady bude ani ne tři a půl hodiny dlouhá oddychovka plná nekorektního humoru. Nebe s.r.o. má totiž ještě jednu obrovskou výhodu. Jedna jeho epizoda trvá pouze něco kolem dvaceti minut. Na seriál se tak kouká o to snadněji. A může posloužit i jako milá tečka za náročným dnem. Nebo vy snad znáte nějaký jiný seriál, kde je jednou z hlavních postav člověk, který si myslí, že je pes? A chová se tak?
Nebe s.r.o. - Konec světa
|