metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Strážce streamu
Dalších 5 fotografií v galerii
Daniel Radcliffe a Steve Buscemi | foto: HBO Max

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnosti. V ní čelí pouštní válečník Sid (Daniel Radcliffe) a nelítostná bojovnice Freya (Geraldine Viswanathan) nejstrašnější noční můře ze všech - musejí se usadit a společně projít existenciálními hrůzami manželského života. Seroš lze nakoukat na HBO Max.

Pokud neznáte Nebe s.r.o. (v anglickém originále Miracle Workers), pak vězte, že jde o neskutečně prdlý americký antologický komediální seroš založený na dílech humoristy Simona Riche. Ten u nás nepatří mezi nejprofláklejší tvůrce a většině z tuzemských diváků jeho jméno do dnešních dnů nic moc neříká. Ani já, coby fanoušek série, jsem však až donedávna netušil, že jednotlivé řady, tedy minimálně první dvě, vznikly podle jeho knižních počinů.

Jak už jsem zmínil, čtvrtá řada se odehrává v postapokalyptickém světě. A střílí si s takových skvělých klasik jako je Šílený Max, Matrix, Duna či Terminátor. Nesměla proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Robor, válečnice a člověk, který je vlastně pes. Ideální partička na páteční večer.

Knížka a povídka
První řada Nebe s.r.o., kvůli které má seriál tak krkolomný český název, byla založena na románu What in God’s Name. Druhá řada s názvem Nebe s.r.o.: Doba temna (Miracle Workers: Dark Ages) pak byla natočena podle povídky Revolution. A podle mých měřítek to byla vůbec nejzábavnější série celkově. Předloňskou sezonou s podtitulem Divoký západ (Miracle Workers: Oregon Trail) jsem se bohužel neprokousal a nebavila mě. O to více mi udělala radost současná čtvrtá řada Konec světa (End Times), jejíž poslední díl s trefným názvem Konec streamovací platforma HBO Max odvysílala teprve nedávno. Je proto ideální čas si její děj trochu rozpitvat.

Člověk, který si myslí, že je pes? Ale proč vlastně ne..

Stará dobrá parta
Seriál Nebe s.r.o. ve své první sérii divákům představil nebe jako obrovský korporát, v jehož čele stojí dětinský a pomstychtivý Bůh Steve Buscemi. Druhá série si sice zachovala osobitý ksicht a humor, se svým předchůdcem nemá vůbec nic společného. Šlo o jakousi britskou verzi středověku ve stylu slavného filmu Monty Python a Svatý grál. Stejně jako v něm je humor často absurdní a prvoplánový. Trojka pak byla parodií na westerny. Nic navíc však podle fandů příliš nepřinesla.

A teď je tu postapo čtyřka, která, stejně jako ty předchozí, stojí po vzory například hororového American Horror Story na skvělých hercích, jenž se vracejí znovu a znovu.

V postapokalyptické budoucnosti čelí pouštní válečník a nelítostná bojovnice nejstrašnější noční můře ze všech - musejí se usadit na předměstí.

V hlavních rolích se tedy již napočtvrté představují nejen zmiňovaný Radcliffe a Viswanathan, ale také Karan Soni, Jon Bjakos, Sjakoha Compère, Lolly Adefope a v neposlední řadě také Steve Buscemi.

Šílený Harry Potter
Konec světa je podle ohlasů na webu Česko-Slovenské filmové databáze považován spíše za slabší sérii. Mě ale tahle hříčka velebící odkaz nejrůznějších sci-fi snímků a seriálů velice bavila. Za absolutní vrchol považuji hned třetí epizodu s názvem MatriXXX, v níž se Sid a Freya snaží zlepšit svůj sexuální život pomocí párové terapie a velké spousty sexuálních pomůcek. Sidův šéf Morris (Buscemi) se zase účastní srazu absolventů střední školy. Problém je ale v tom, že jsou všichni spolužáci mrtví a dorazili jen jejich kostry. Oboje skončí souloží. Zatímco Sid si to rozdá s obřím kamenem, Buscemi si pro změnu zasouloží s kostrou své bývalé lásky. Zní to ujetě? Také že je, stejně jako celý tenhle seriál.

Parodie na Terminátora je zřejmá.

Pokud se ale správně naladíte, odměnou vám i v případě čtvrté řady bude ani ne tři a půl hodiny dlouhá oddychovka plná nekorektního humoru. Nebe s.r.o. má totiž ještě jednu obrovskou výhodu. Jedna jeho epizoda trvá pouze něco kolem dvaceti minut. Na seriál se tak kouká o to snadněji. A může posloužit i jako milá tečka za náročným dnem. Nebo vy snad znáte nějaký jiný seriál, kde je jednou z hlavních postav člověk, který si myslí, že je pes? A chová se tak?

Nebe s.r.o. - Konec světa

 • Tvůrci: Simon Rich
 • Režie: David Wain, Heather Jack, Bill Benz
 • Předloha: Simon Rich (kniha)
 • Scénář: Dan Mirk, Robert Padnick, Rob Klein, Ashley Wigfield, Nora Winslow a další.
 • Kamera: Blake McClure
 • Hudba: Matt Novack
 • Hrají: Daniel Radcliffe, Steve Buscemi, Geraldine Viswanathan, Karan Soni, Jon Bass, Erin Darke, David Dastmalchian, Annie Mumolo, Ithamar Enriquez, Sarah Dumont další.
 • Střih: Nathaniel Atcheson
 • Zvuk: John Chamberlin
 • Scénografie: Gary Kordan, Tricia Robertson, Kelsey Fowler
 • Masky: Rheanne Garcia
 • Kostýmy: Kathryn Langston Orindgreff

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek