metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Nimonu v originále namlouvá herečka Chloë Grace Moretz. | foto: NETFLIX

Polibek dvou gayů? A co jako? Nimona od Netflixu ukazuje, jak mají vypadat mile zábavné animáky

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Rytíř Ballister má problém jako vrata. Je totiž neprávem obviněn ze smrti královny, a tak se musí kvůli prokázání své neviny spolčit s rudovlasou dívkou Nimonou, jež dokáže měnit podobu a proměňovat se prakticky v cokoliv. Především však ve zvířata. Animák natočený na motivy stejnojmenného grafického románu z roku 2015 od mladého tvůrce ND Stevensona se, podobně jako jeho komediálně laděná předloha, odehrává ve futuristické verzi středověku. Kromě originálního světa ovšem snímek baví také neutuchajícím tempem a sympatickou dvojicí hlavních hrdinů.

Nimona je svižný animovaný snímek, o kterém jste toho nejspíš mnoho neslyšeli. Pokud ano, možná vám to bylo spíše ku škodě. Buďto se totiž v médiích přetřásal romantický vztah dvou ústředních rytířů Ballistera a Ambrosia (a co jako?), případně jste si v oficiálním textu zveřejněným samotným Netflixem mohli hned ve druhé větě omylem přečíst kapitální spoiler, který se týká zvratu, jenž se odehraje zhruba v polovině dobrodružného snímku.

Nimona je sympatickou jednohubkou pro celou rodinu, která má jen pár snadno odpustitelných nedostatků. Rozhodně je film, který si na největší streamovací platformě odbyl premiéru teprve před pár dny, třeba doporučovat dál. Nesměl proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Nimona je sympatickou jednohubkou pro celou rodinu, která má jen pár snadno odpustitelných nedostatků.

Animovaná trefa
Pokud je řeč o samostatném pseudožánru, tedy animovaných snímcích od Netflixu, většinou nebývá tahle debata nijak zvlášť veselá. Na platformě jsou k nalezení desítky neurážejících, nicméně notně rutinních kousků bez ksichtu a duše. Čest výjimkám v podobě Mořské příšery, případně předloňské Rodiny na baterky. Tomuto snímku dodnes svítí na portálu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz červené hodnocení. Již od prvních mimořádně pozitivních zahraničních ohlasů se však dalo tušit, do které skupiny se zařadí Nimona. Podle diváků i kritiků jde totiž po dlouhé době o animovanou trefu do černého.

Předlouhá výroba
Snímek, jehož děj si ve stručnosti rozebereme za chvíli, se rodil dlouhé roky. Původně Nimonu totiž připravovala společnost Blue Sky Studios, a to již od roku 2015. V roce 2021, tedy o šest let později, byl však vznik snímku pozastaven. Studio totiž kvůli jeho údajné neperspektivnosti uzavřela společnost Disney. Protože byl však film již skoro hotový, údajně na zhruba sedmdesát procent, jeho vývoj byl další rok na to obnoven společností Annapurna Pictures. Animaci následně dokončila tuzemským divákům nepříliš známá společnost DNEG Animation.

Romantický vztah rytířů Ballistera a Ambrosia (na snímku) je jedním z ústředních motivů.

Poté byla poctivá dobrodružná zábava pro celou famílii, kterou se podařilo po dlouhých letech dotáhnout do konce, prodána streamovací platformě Netflix. Produkční a animační čachry se na výsledném snímku projevily jednou věcí. V některých scénách,. zejména těch denních, je totiž animace vyloženě nedotažená, až ošklivá. Podobná hravost ale spoustě divákům nevadila a nevadí. Záleží tedy na vás, nakolik jste při koukání na animáče kritičtí či konzervativní.

Lasery, rytíři a příšery
Adaptace komiksů ND Stevensona je ale, jak jsem již popsal výše, skvělá především kvůli ději samotnému. Ten se odehrává ve světě budoucnosti, v němž se míchají sci-fi prvky se středověkem. Ve futuristickém království působí tisíce let řád rytířů, jehož členové mají chránit království před příšerami. Hlavní hrdina z lidu Ballister se má ovšem stát prvním člověkem, jenž má do řádu vstoupit nikoliv na základě dědického práva, ale díky svým kvalitám a osobnímu příběhu. Během jeho pasování však dojde k atentátu, kvůli kterému Ballister přichází nejen o ruku, ale také o svou pověst a čest. Ballisterovým parťákem se poté stává Nimona, se kterou Ballister utvoří sehraný tandem.

Animace Nimony trochu zaspala dobu. Kvůli produkčním průtahům je to však pochopitelné.

Nimona občas doplácí na zmiňovanou animaci a občas i na nedotažený humor, který si ale látka nese už ze své komiksové předlohy. Určitě si ji doma pusťte. A klidně třeba s babičkou, mámou či dcerou.

Nimona

  • Režie: Nick Bruno, Troy Quane
  • Scénář: Robert L. Baird, Lloyd Taylor
  • Hudba: Christophe Beck
  • Hrají: Chloë Grace Moretz, Riz Ahmed, Frances Conroy, Indya Moore, Lorraine Toussaint, RuPaul, Beck Bennett, Sarah Sherman, Julio Torres a další.
  • Produkce: Roy Lee

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek