metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Nimonu v originále namlouvá herečka Chloë Grace Moretz. | foto: NETFLIX

Polibek dvou gayů? A co jako? Nimona od Netflixu ukazuje, jak mají vypadat mile zábavné animáky

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Rytíř Ballister má problém jako vrata. Je totiž neprávem obviněn ze smrti královny, a tak se musí kvůli prokázání své neviny spolčit s rudovlasou dívkou Nimonou, jež dokáže měnit podobu a proměňovat se prakticky v cokoliv. Především však ve zvířata. Animák natočený na motivy stejnojmenného grafického románu z roku 2015 od mladého tvůrce ND Stevensona se, podobně jako jeho komediálně laděná předloha, odehrává ve futuristické verzi středověku. Kromě originálního světa ovšem snímek baví také neutuchajícím tempem a sympatickou dvojicí hlavních hrdinů.

Nimona je svižný animovaný snímek, o kterém jste toho nejspíš mnoho neslyšeli. Pokud ano, možná vám to bylo spíše ku škodě. Buďto se totiž v médiích přetřásal romantický vztah dvou ústředních rytířů Ballistera a Ambrosia (a co jako?), případně jste si v oficiálním textu zveřejněným samotným Netflixem mohli hned ve druhé větě omylem přečíst kapitální spoiler, který se týká zvratu, jenž se odehraje zhruba v polovině dobrodružného snímku.

Nimona je sympatickou jednohubkou pro celou rodinu, která má jen pár snadno odpustitelných nedostatků. Rozhodně je film, který si na největší streamovací platformě odbyl premiéru teprve před pár dny, třeba doporučovat dál. Nesměl proto chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Nimona je sympatickou jednohubkou pro celou rodinu, která má jen pár snadno odpustitelných nedostatků.

Animovaná trefa
Pokud je řeč o samostatném pseudožánru, tedy animovaných snímcích od Netflixu, většinou nebývá tahle debata nijak zvlášť veselá. Na platformě jsou k nalezení desítky neurážejících, nicméně notně rutinních kousků bez ksichtu a duše. Čest výjimkám v podobě Mořské příšery, případně předloňské Rodiny na baterky. Tomuto snímku dodnes svítí na portálu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz červené hodnocení. Již od prvních mimořádně pozitivních zahraničních ohlasů se však dalo tušit, do které skupiny se zařadí Nimona. Podle diváků i kritiků jde totiž po dlouhé době o animovanou trefu do černého.

Předlouhá výroba
Snímek, jehož děj si ve stručnosti rozebereme za chvíli, se rodil dlouhé roky. Původně Nimonu totiž připravovala společnost Blue Sky Studios, a to již od roku 2015. V roce 2021, tedy o šest let později, byl však vznik snímku pozastaven. Studio totiž kvůli jeho údajné neperspektivnosti uzavřela společnost Disney. Protože byl však film již skoro hotový, údajně na zhruba sedmdesát procent, jeho vývoj byl další rok na to obnoven společností Annapurna Pictures. Animaci následně dokončila tuzemským divákům nepříliš známá společnost DNEG Animation.

Romantický vztah rytířů Ballistera a Ambrosia (na snímku) je jedním z ústředních motivů.

Poté byla poctivá dobrodružná zábava pro celou famílii, kterou se podařilo po dlouhých letech dotáhnout do konce, prodána streamovací platformě Netflix. Produkční a animační čachry se na výsledném snímku projevily jednou věcí. V některých scénách,. zejména těch denních, je totiž animace vyloženě nedotažená, až ošklivá. Podobná hravost ale spoustě divákům nevadila a nevadí. Záleží tedy na vás, nakolik jste při koukání na animáče kritičtí či konzervativní.

Lasery, rytíři a příšery
Adaptace komiksů ND Stevensona je ale, jak jsem již popsal výše, skvělá především kvůli ději samotnému. Ten se odehrává ve světě budoucnosti, v němž se míchají sci-fi prvky se středověkem. Ve futuristickém království působí tisíce let řád rytířů, jehož členové mají chránit království před příšerami. Hlavní hrdina z lidu Ballister se má ovšem stát prvním člověkem, jenž má do řádu vstoupit nikoliv na základě dědického práva, ale díky svým kvalitám a osobnímu příběhu. Během jeho pasování však dojde k atentátu, kvůli kterému Ballister přichází nejen o ruku, ale také o svou pověst a čest. Ballisterovým parťákem se poté stává Nimona, se kterou Ballister utvoří sehraný tandem.

Animace Nimony trochu zaspala dobu. Kvůli produkčním průtahům je to však pochopitelné.

Nimona občas doplácí na zmiňovanou animaci a občas i na nedotažený humor, který si ale látka nese už ze své komiksové předlohy. Určitě si ji doma pusťte. A klidně třeba s babičkou, mámou či dcerou.

Nimona

  • Režie: Nick Bruno, Troy Quane
  • Scénář: Robert L. Baird, Lloyd Taylor
  • Hudba: Christophe Beck
  • Hrají: Chloë Grace Moretz, Riz Ahmed, Frances Conroy, Indya Moore, Lorraine Toussaint, RuPaul, Beck Bennett, Sarah Sherman, Julio Torres a další.
  • Produkce: Roy Lee

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek