metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Manuel Garcia-Rulfo jako Mickey | foto: NETFLIX

Vousatá Ally McBealová je napodruhé nudnější. Advokát z Netflixu trenduje, má ale na víc

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - První řada seriálu Advokát pro mě byla na obrazovce internetové televize Netflix loni v létě po všech stránkách příjemným překvapením. Šlo o sympatickou oddychovku, na kterou se v klidu kouknete s dabingem. Třeba proto, že u toho potřebujete vařit, vybrat myčku, nebo vám leze po hlavě dcera. Nových serošů, které jsou sice oddechové, ne však úplně pitomé, v současnosti na streamovacích platformách mnoho nenajdete. O to smutnější je skutečnost, že je druhá sezona Advokáta po intelektuální stránce o level níže, než ta předchozí.

Z druhé řady seriálu, jenž se v originále nazývá The Lincoln Lawyer, jsme měli zatím možnost vidět celkem pětici epizod. Druhé půle se mají diváci dočkat začátkem srpna. Je tedy ideální čas na to rozebrat si, co se tvůrcům Advokáta z Lincolnu dosud daří, a v čem se naopak od loňska zhoršili. Seriál Advokát nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Mexičan z Lincolnu
Mickey Heller, kterého v seriálu ztvárňuje americko-mexický herec Manuel Garcia-Rulfo, už v tom zase lítá. Je z něj celebrita, kterou po událostech konce předchozí série nahánějí senzacechtiví reportéři. Zároveň ale musí na začátku druhé sezony napravit nadrobené resty v podobě dříve neprávem odsouzeného klienta Jesúse Menendeze. Tomu totiž hrozí potenciální návrat do kriminálu. Taky se musí hlavní hrdina pokusit dostat do lochu tajemného muže s hadem vytetovaným na předloktí, který se postaral o závěrečné pomrknutí předchozí řady. V úvodu to tedy vypadá, že bude mít napilno.

Mickey se musí vypořádat se střetem zájmů. S klientkou Lisou (Lana Parrilla) se tak trochu vyspal.

Co ale zprvu působí jako poměrně zásadní zápletka pro nejnovější sérii, to tvůrci během prvních dvou epizod hodně rychle smetávají ze stolu. Mickey se totiž musí ujmout náročného případu obvinění z vraždy, za který hrozí šéfkuchařce Lise Trammell (hraje ji Lana Parrilla - zlá královna z pohádkového seriálu Bylo, nebylo) bezpodmínečný doživotní trest. Mickey se navíc musí vypořádat se střetem zájmů, protože se s Lisou tak trochu předtím vyspal. A jak jsem již napsal výše, seriál je oddychový. Příliš mnoho zápletek se proto tvůrci ani nepokoušejí kočírovat.

Rodinný byznys
Z předchozí série víme, že charismatický obhájce posunul rodinný byznys na zcela novou úroveň. Příležitostně totiž spolupracuje se svou exmanželkou a bývalou prokurátorkou Maggie (Neve Campbell) a druhou bývalou ženou a zároveň asistentkou Lornou (Becki Newton). Ta se tentokrát dočkala plnohodnotné samostatné dějové linky, ve které je div ne Hellerovým společníkem. Jednak se téhle vyčůrané blondýně kvapem blíží svatba s motorkářským právním vyšetřovatelem Ciscem (Angus Sampson), dvak si čekání na skok pod čepec krátí prohlubováním právnických znalostí. Docela jí od minula narostl hřebínek.

Ani pan Dennis Wojciechowski, tedy Cisco (taky jsem nevěděl, že se tak jmenuje) to nemá nyní jednoduché. Nahání ho totiž jeho bývalý motorkářský gang. Aby se navždy vykoupil z jeho služeb, musí udělat pár nepříjemných věcí a učinit několik těžkých rozhodnutí. A je otázkou, zda si tuhle docela nudnou linku můžeme po prvních pěti dílech druhé řady odškrtnout. Těžko říct.

Mickey dotlačí Andreu, aby před soudem odhalila trumfy, nakonec toho ale bude litovat.

Těžké/lehké začátky
Advokát je inspirovaný románovými bestsellery úspěšného spisovatele Michaela Connellyho, jenž má na kontě ještě jednoho slavného seriálového borce – detektiva Bosche. Druhá řada Advokáta vznikla podle čtvrté knihy ze série o případech Mickeyho Hallera nazvané Pátý svědek. Nejde o první adaptaci úspěšné látky. V roce 2011 jsme se dočkali filmové verze s Matthewem McConaugheym v hlavní roli. Toho si tehdy do role vyhlídl samotný autor, a to díky jeho vedlejší úloze ve filmové komedii Tropická bouře.

Haller se v první sezoně snažil tvářit, že není jen dalším žralokem v drahém obleku. Na jejím začátku se kvůli závislosti na lécích a s tím související nehodě se už přes rok vyhýbal jak všem návykovým látkám, tak právničině. Osud ale obhájci přihrál do klína kupu nových klientů a kancelář, ve které tráví velkou spoustu času i v nejnovějších epizodách. Ani nyní proto na reálnou práci prováděnou ze zadního sedadla Lincolnu de facto skoro nedochází. Propagačním povídačkám navzdory.

Kodex profesního chování
Střety zájmů, Kodex profesního chování, Důkazy, Podezření... Kdyby člověk hodnotil seriál Advokát jen podle cool názvů jednotlivých epizod, nejspíš by tohle dílko figurovalo jak v žebříčcích Netflixu, tak by svítilo v červených číslech na portálu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz. Dělám si samozřejmě legraci. Vím, že se obojí děje a je v podstatě jen otázkou času, kdy nám tvůrci oznámí odklepnutí třetí sezony. Pokud tedy seženou v současnosti tolik potřebné a zároveň nedostatkové scénáristy. Nic to ale nemění na faktu, že nám zkušený seriálový tvůrce David E. Kelley, tedy muž, který stál za takovými právnickými hity jako Ally McBealová a Kauzy z Bostonu, napodruhé servíruje podstatně méně zábavného Advokáta. Slibnému „závěrečnému“ cliffhangeru navzdory.

Seriálový Mickey Haller má v prvních epizodách první série výrazně tvrdší start, než jeho filmový předchůdce. V druhé sérii už je mu podobnější.

Příkladem za všechny budiž dosud nejslabší druhá epizoda. Tvůrci se v ní snaží působit rafinovaně, ve skutečnosti však výsledek vyznívá komicky, dětinsky jednoduše. Není nad staré známé vlákání vrahouna do pasti. Tenhle trik svého času zkoušela třeba Jessica Fletcherová. Myslel jsem, že jsme už trochu dál.

Advokát

 • Tvůrci: David E. Kelley, Ted Humphrey
 • Režie: Rob Seidenglanz, Kate Woods, Antonio Negret
 • Předloha: Michael Connelly (kniha)
 • Scénář: Ted Humphrey, Gladys Rodriguez, Dailyn Rodriguez a další.
 • Kamera: Pedro Gómez Millán
 • Hudba: David Buckley
 • Hrají: Manuel Garcia-Rulfo, Neve Campbell, Becki Newton, Jazz Raycole, Saul Huezo, Lana Parrilla, Angus Sampson, Chris Browning a další.
 • Produkce: Leanne Moore
 • Střih: Warren Bowman, Rachel Katz-Overstreet, Robert Ivison, David Grecu, Amy Colla
 • Zvuk: Andrew Garrett Lange
 • Scénografie: Andrew Leitch, Shauna Aronson
 • Kostýmy: Lindy McMichael

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek