metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Samuel L. Jackson jako Nick Fury | foto: Disney+

Marvel se pustil do špionážních vod. Vtipy o Slovensku však diváka před nudou neochrání

  14:00
Další seriál ze světa Marvelu, v němž se tentokrát dostává do popředí Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona, měl být špionážní a dospělejší peckou, jenž měla dát divákům zapomenout na nudného Moon Knighta a twerkující She-Hulk. Bohužel nám však scénáristé Tajné invaze, jak se seriál vysílaný na platformě Disney+ jmenuje, servírují jen ordinérní nudu bez jiskry či dobrého nápadu. Tvůrci se budou muset ještě sakra snažit, aby ve zbývajících třech dosud neodvysílaných epizodách vytáhli sérii z šedivého průměru. Tajná invaze je totiž, bohužel, ještě o level horší, než si někteří zapálení fanoušci dovedou přiznat.

Ať už to vezmu z kteréhokoliv konce, je pro mě seriál Tajná invaze jako pro diváka a fanouška marvelovek po všech stránkách zklamáním. A to vůbec nemluvím o tom, že si adaptace komiksu o invazi mimozemských měňavců, kteří v barevných sešitech infiltrují řady hlavních hrdinů, vytírá s předlohou zadnici. Úvodní dva díly, které mohli novináři na Disney+ zhlédnout exkluzivně s předstihem, neodstartovaly i přes první výraznější dějové překvapení na konci druhého dílu tak úplně sebejistě. Rádoby šokující třetí díl Tajnou invazi rovněž z průměru nevytahuje.

Emilia Clarke a Ben Mendelsohn hrají dceru a otce.

Proč se seriálu zatím kvalitativně nevede i přes hvězdné obsazení a dohled autora oceňovaného seriálu Mr. Robot Kylea Bradstreeta? Dobrá otázka. Tajná invaze nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Cobie Smulders a Samuel L. Jackson

Vítej zpátky Fury
Veterán Nick Fury s obličejem Samuela L. Jacksona se na začátku dospělejší a poněkud vážnější seriálové marvelovky vrací zpět z vesmírné stanice. To, že zde pobýval, nám oblíbené komiksové studio v čele s kdysi tak neomylným hlavounem Kevinem Feigem dalo najevo několikrát. Například ve snímku Spider-Man: Daleko od domova z roku 2019, v němž se ukázalo, že Fury, který byl ve filmu pavoučímu hrdinovi po většinu děje tak nějak nablízku, ve skutečnosti nebyl Fury, ale zelený měňavec Skrull. Skrully jako takové pak diváci dobře znají hlavně z filmu Captain Marvel (rovněž z roku 2019), jenž se odehrává v devadesátých letech dvacátého století.

Nick Fury (Samuel L. Jackson) se vrácí na scénu poté, co se dozví, že Skrullové, kteří dokáží měnit svou podobu, chystají na Zemi tajnou invazi.

Na zprávy svých kumpánu ze Země v posledních letech náš jednooký hlavní hrdina de facto nereagoval. Jeden vzkaz ovšem nenechal bez povšimnutí. Furyho skrullský kamarád Talos a věrná parťačka ze S.H.I.E.L.D. Maria Hill (Cobie Smulders) totiž zjistili, že zradikalizované buňce Skrullů došla trpělivost a začali zlobit. Fury totiž jejich rase, tak nějak na punkáče sídlící přechodně na Zemi, původně slíbil, že jim najde zbrusu nový domov na nějaké útulné planetě. Slib ale dosud nesplnil, takže se část z početné party naštvaných Skrullů vedená Gravikem (Kingsley Ben-Adir) rozhodla vybudovat si domov na Zemi.

Snímek ze seriálu Tajná invaze

Bum, bum, bum, bum
Jak tomu v podobných příbězích bývá, nemá to zmiňovaná partička v plánu udělat mírumilovně. Právě naopak. Ještě předtím a částečně i během toho chce vyhubit celé lidstvo. Docílit toho chtějí vybudováním mezinárodních konfliktů, konkrétně s pomocí výbuchu špinavé bomby v Rusku a útoku jisté ponorky na jisté letadlo. A taky infiltrací. Skrulllové se totiž mohou přeměnit v kohokoliv, na vlivná místa se tak již dostali raz dva. I proto, že mohou z pomocí své nové technologie tahat svým zajatcům z hlavy informace a tak lépe kopírovat jejich osobnost.

Samuel L. Jackson jako Nick Fury v seriálu Tajná invaze

Promarněná zelená příležitost
Když si pročítám popis děje výše, který je tentokrát pořádně macatý, nemůžu se zbavit dojmu, že z něj seriál vyznívá jako zajímavější, než ve skutečnosti je. Málo je platné, že se kromě standardně solidně hrajícího Jacksona vrací i skvělý Ben Mendelsohn, Cobie Smulders, Don Cheadle či Martin Freeman. Tajná invaze zkrátka v prvních třech dílech nudí. Tvůrci si odklonění děje ke špionážní látce a temnějšímu přístupu bohužel vyložili nejspíš tak, že nemusejí divákům naservírovat vůbec nic převratného. Co bych během sledování dal za jednu pořádnou akční scénu, konflikt či dialog (čest výjimkám v podobě pokeců Talose a Furyho).

V komiksech přišel Fury o oko na konci druhé světové války, a to kvůli granátu. Jak fanoušci filmového Marvelu dobře vědí, v roce 2019 byl odhalen jiný, poněkud méně hrdinský důvod.

Proč proboha tvůrci vyprávějí příběh Tajná invaze o měňavcích, když mají po ruce (či si spíše po ruce nechávají) pouze jedinou pořádnou lidskou postavu, tedy Furyho? Na čem tedy chtějí postavit překvápka na diváka toho typu, že Skrull může být kdokoliv? Opravdu jsou scénáristé takoví lenoši, že bude Skrullem Rhodey v podání Dona Cheadlea? Ten Rhodey, který v druhé epizodě žertuje o tom, že vybombarduje vysmáté Slovensko? To ukáží až následující epizody. Jak už si skalní marveláci dobře všimli, padlo tu legendární jméno Super-Skrull. Také si tu tvůrci vypůjčili z filmového Iron Mana 3 a stejnojmenného komiksu tajemné nebezpečné sérum Extremis. Tak uvidíme, co s tím ještě vymyslí.

Pevně doufám, že se ve zbylých dílech již podaří alespoň trochu lépe zakrýt scenáristické i režijní rezervy. Vždyť je to sakra od Marvelu! A válka o přežití lidstva, v níž nemůžete nikomu věřit, ještě zdaleka nezačala.

Tajná invaze

 • Tvůrci: Kyle Bradstreet
 • Režie: Thomas Bezucha, Ali Selim
 • Scénář: Kyle Bradstreet
 • Kamera: Remi Adefarasin
 • Hudba: Kris Bowers
 • Hrají: Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Emilia Clarke, Cobie Smulders, Olivia Colman, Christopher McDonald, Carmen Ejogo, Kingsley Ben-Adir a další.
 • Produkce: Jonathan Schwartz
 • Střih: Pete Beaudreau
 • Scénografie: Adrian Anscombe, Frank Walsh, Su Whitaker
 • Masky: Cyril Arsac
 • Kostýmy: Claire Anderson

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek