metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Strážce streamu
Další 4 fotografie v galerii
Monica Barbaro a Arnold Schwarzenegger hrají dceru a otce. | foto: NETFLIX

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj FUBAR. Tedy seriál, který to teď na diváky Netflixu zkouší komediálně a sympaticky, byť devadesátkově přiblble. Ačkoliv se televizní Pravdivé lži bohužel nekonají, slaví tenhle seroš u tuzemského publika úspěch. Jak by také ne. Češi byli vždycky milovníci videopůjčoven a akčních pardálů za zenitem. A co jiného je Netflix a legenda akčního žánru, která má mimo plátna a obrazovky v posledních měsících problém dojet někam autem bez nehody?

Svůj vlastní seriál má dneska kdekdo, tak proč ne nejspíš asi nejznámější herec akčních filmů na této planetě? Asi tak uvažovali nejspíš tvůrci seriálu FUBAR, kteří využili komerční síly nejsilnějšího hráče na poli streamovacích služeb - Netflixu. Vznikl tak na osm epizod rozkouskovaný příběh o přestárlém agentovi CIA se selektivní pamětí, který na své závěrečné misi před odchodem do důchodu zjistí, že tak trochu společně se zdánlivě svatouškovskou dcerou oba tajně pracují pro stejnou organizaci.

Žánr si přirozeně žádá, aby z nich následně byli nerozluční parťáci, a to proti jejich vůli. Taky je od počátku jasné, že si tahle dvojka na globální špionážní misi upevní vztahy a u toho, jen tak mimochodem, zachrání svět. Seriál Fubar je třeba brát jako tupou oddychovku. Jedině tak si jeho sledování užijete. Nesměl však chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Jistě nejsem sám, kdo si při Arnoldově popisu, jak během své kariéry zabil řadu lidí, včetně otce hlavního padoucha, vzpomněl na legendární Komando.

„Fucked up beyond all repair“
Pokud nevíte, co znamená termín FUBAR, vězte, že je to vojenská zkratka pro „Fucked Up Beyond All Repair“. Tedy nenapravitelně poškozeno, prohráno či jinak ztraceno. Fubar lze ovšem interpretovat i jako zkratku termínu „Fucked Up Beyond All Recognition, tedy volně přeloženo: zku*vený k nepoznání, či k neuvěření. Jak jsem již nastínil výše, veterán CIA Luke Brunner v podání Schwarzeneggera se před svou rodinou vydává za obyčejného a nepříliš úspěšného podnikatele s fitness vybavením. Když zjistí, že jeho dcera Emma (Monica Barbaro), stejně jako on, delší dobu pracuje v utajení, nemá právě velkou radost. Stejně tak má Emma solidní problém otci odpustit, že jí léta lhal. Klišé? Rozhodně ano. Tady se ale na žádnou originalitu nehraje.

Arnold Schwarzenegger vládne Netflixu.

Pomrkávačka
Co na seriálu funguje? Za mě je to pomrkávání na diváka. Jistě nejsem sám, kdo si při Arnoldově popisu, jak během své kariéry zabil řadu lidí, včetně otce hlavního padoucha, kterého teatrálně strčil ze skály, vzpomněl na legendární Komando. Při scéně s kyanidem či špičkováním ústřední dvojice hrdinů si lze v dobrém vzpomenout na již zmiňovaný a podstatně lépe natočený zdroj inspirace tvůrců Fubaru - Pravdivé lži. Herec Gabriel Luna, který hraje záporáka Bora, je takovým pomrkem sám o sobě. Se Schwarzeneggerem si zahrál v posledním a bohužel nepříliš povedeném Terminátorovi. Ocenil jsem i vtípek s podřezáváním krku svislým řezem.

Arnold Schwarzenegger ve FUBAR řídí, ale nebourá.

Komedie, protože proto...
Bohužel je to vše pohřbeno pod hromadou klišé, které tvůrci používají stále dokola. Právě kvůli nim řada diváků zejména o druhé polovině série hovoří spíše jako o mexické telenovele, než o povedené akční komedii. Co funguje naopak poměrně slušně a hlavně zábavně jsou akční a dobrodružné sekvence. Arnold měl vždycky přirozený smysl akci, byť je i poloslepému divákovi jasné, že kdykoliv není vidět jeho tvář, nahrazuje jej mladší a mrštnější kaskadér. Je otázkou, zda vám FUBAR bude jako oddychová rutinní jednohubka stačit, nebo si raději dopřejete místo něj nějaký poctivý hlavní chod. Pokud dojde na druhý případ, doporučuji cokoliv z Arnieho filmografie před rokem 1996.

O kvalitách FUBAR si každopádně můžeme myslet cokoliv, diváků se však podle všeho našlo tolik, že Netflix pravděpodobně brzy oznámí druhou sezónu.

FUBAR

 • Tvůrci: Nick Santora
 • Režie: Phil Abraham, Holly Dale, Steven A. Adelson, Stephen Surjik
 • Scénář: Nick Santora, Scott Sullivan, Adam Higgs, Penny Cox, Cait Duffy
 • Kamera: Craig Wrobleski, Colin Hoult, Michael McMurray
 • Hudba: Tony Morales
 • Hrají: Arnold Schwarzenegger, Monica Barbaro, Adam Pally, Fabiana Udenio, Fortune Feimster, Jay Baruchel, Scott Thompson, Gabriel Luna a další.
 • Produkce: Agatha Warren
 • Střih: J.J. Geiger, Sang Han, Anthony Miller, Eric Seaburn
 • Zvuk: Marijn Thijs, Eric Apps, John Douglas Smith
 • Scénografie: Andrew M. Stearn
 • Masky: Barbara Broucke
 • Kostýmy: Trysha Bakker

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek