Svůj vlastní seriál má dneska kdekdo, tak proč ne nejspíš asi nejznámější herec akčních filmů na této planetě? Asi tak uvažovali nejspíš tvůrci seriálu FUBAR, kteří využili komerční síly nejsilnějšího hráče na poli streamovacích služeb - Netflixu. Vznikl tak na osm epizod rozkouskovaný příběh o přestárlém agentovi CIA se selektivní pamětí, který na své závěrečné misi před odchodem do důchodu zjistí, že tak trochu společně se zdánlivě svatouškovskou dcerou oba tajně pracují pro stejnou organizaci.
Žánr si přirozeně žádá, aby z nich následně byli nerozluční parťáci, a to proti jejich vůli. Taky je od počátku jasné, že si tahle dvojka na globální špionážní misi upevní vztahy a u toho, jen tak mimochodem, zachrání svět. Seriál Fubar je třeba brát jako tupou oddychovku. Jedině tak si jeho sledování užijete. Nesměl však chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
„Fucked up beyond all repair“
Pokud nevíte, co znamená termín FUBAR, vězte, že je to vojenská zkratka pro „Fucked Up Beyond All Repair“. Tedy nenapravitelně poškozeno, prohráno či jinak ztraceno. Fubar lze ovšem interpretovat i jako zkratku termínu „Fucked Up Beyond All Recognition, tedy volně přeloženo: zku*vený k nepoznání, či k neuvěření. Jak jsem již nastínil výše, veterán CIA Luke Brunner v podání Schwarzeneggera se před svou rodinou vydává za obyčejného a nepříliš úspěšného podnikatele s fitness vybavením. Když zjistí, že jeho dcera Emma (Monica Barbaro), stejně jako on, delší dobu pracuje v utajení, nemá právě velkou radost. Stejně tak má Emma solidní problém otci odpustit, že jí léta lhal. Klišé? Rozhodně ano. Tady se ale na žádnou originalitu nehraje.
Pomrkávačka
Co na seriálu funguje? Za mě je to pomrkávání na diváka. Jistě nejsem sám, kdo si při Arnoldově popisu, jak během své kariéry zabil řadu lidí, včetně otce hlavního padoucha, kterého teatrálně strčil ze skály, vzpomněl na legendární Komando. Při scéně s kyanidem či špičkováním ústřední dvojice hrdinů si lze v dobrém vzpomenout na již zmiňovaný a podstatně lépe natočený zdroj inspirace tvůrců Fubaru - Pravdivé lži. Herec Gabriel Luna, který hraje záporáka Bora, je takovým pomrkem sám o sobě. Se Schwarzeneggerem si zahrál v posledním a bohužel nepříliš povedeném Terminátorovi. Ocenil jsem i vtípek s podřezáváním krku svislým řezem.
Komedie, protože proto...
Bohužel je to vše pohřbeno pod hromadou klišé, které tvůrci používají stále dokola. Právě kvůli nim řada diváků zejména o druhé polovině série hovoří spíše jako o mexické telenovele, než o povedené akční komedii. Co funguje naopak poměrně slušně a hlavně zábavně jsou akční a dobrodružné sekvence. Arnold měl vždycky přirozený smysl akci, byť je i poloslepému divákovi jasné, že kdykoliv není vidět jeho tvář, nahrazuje jej mladší a mrštnější kaskadér. Je otázkou, zda vám FUBAR bude jako oddychová rutinní jednohubka stačit, nebo si raději dopřejete místo něj nějaký poctivý hlavní chod. Pokud dojde na druhý případ, doporučuji cokoliv z Arnieho filmografie před rokem 1996.
O kvalitách FUBAR si každopádně můžeme myslet cokoliv, diváků se však podle všeho našlo tolik, že Netflix pravděpodobně brzy oznámí druhou sezónu.
FUBAR
|