metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Strážce streamu
Dalších 11 fotografií v galerii
Kathryn Newton a Paul Rudd ve filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania | foto: Falcon

Otravný Ant-Man 3 je konečně online. Disney+ ale ukazuje fandům prostředníček

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Loňský rok přinesl fandům filmového Marvelu nejedno zklamání. Doctora Strange 2 plného digitálního bordelu a logických lapsů, infantilního Thora 4, ve kterém sehrál roli hlavního záporáka nikoliv herec Christian Bale, ale režisér Taika Waititia, a v neposlední řadě také příslovečného Hamleta bez Hamleta (znáte nejspíš z Cimrmanů) Black Panthera 2. Letos, konkrétně v únoru, pak vlítnul do kin další marvelovský hrdina - Ant-Man. V jeho třetím filmovém dobrodružství (pokud tedy počítáme pouze jeho samostatné snímky) se měl výrazněji předvést nový velký padouch pro další, v pořadí již pátou fázi marvelovského filmového vesmíru - Kang Dobyvatel.

Snímek se tvůrcům moc nepovedl, tržebně spíše prodělal, a proto se řada českých fandů rozhodla počkat, až se film klasicky za pár týdnů objeví na platformě Disney+. Do kin se navíc blíží očekávaná nová marvelovka Strážci Galaxie: Volume 3, takže je nyní pro streamovací premiéru Ant-Mana ideální chvíle. Studio Marvel se však rozhodlo nepřihřát si polívčičku. Naopak. A předplatitelé Disney Plus jsou pěkně nakrknutí.

Třetí Ant-Man je sice online, ne však na Disneyho platformě. A pokud ho chcete vidět u konkurence, musíte si za obsah připlatit. Třetí Ant-Man i současné dění okolo něj nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Paul Rudd a Jonathan Majors filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Digiblbina
Ant-Man, jeho dcera, Wasp, původní Ant-Man a původní Wasp se v dosud poslední marvelovské novince ocitají v digitálním světě jménem Quantumania. Zde posléze naražejí na již zmiňovaného Kanga, jednoho z nejmocnějších padouchů celého mnohovesmíru, který bude marvelovským hrdinům zatápět i v následujících filmech. Je třetí Ant-MAn dobrý film? Bohužel ne. Jde spíš o přeplácanou, byť pro někoho možná vizuálně zajímavou blbinu, po které jsme s přáteli odcházeli z kina podobně rozpačití, jako po zhlédnutí loňského Strange či Thora. Možná i víc.

Michelle Pfeiffer ve filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Specifický humor i tón vyprávění je totiž ten tam, zbyly jen nelogičnosti a digibordel. Marvelovka, kterou fandové nebudou přijímat rozporuplně, už je sakra dlouho potřeba. A Ant-Man se jí i přes modlitby mnoha fandů jednoduše nestal. Studio Marvel, respektive jeho majitel Disney, se však před časem nešťasně rozhodl, že se spíše než cestou vylepšování karmy u fandů vydá cestou šetření.

Snímek z filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Utahování opasků i kohoutků
Hollywoodský Koloděj Disney nedávno oznámil, že mění svou strategii distribuce filmů na streamovací službu Disney+ a razantně utahuje dříve notně povolené kohoutky. Po druhém Avatarovi totiž i Ant-Man a Wasp: Quantumania zamířily online nikoliv na myšákovu domácí platformu, ale nejprve na služby typu iTunes, Google Play a Rakuten.

Jonathan Majors ve filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Teprve posléze, v následujících týdnech, bude mravenčí hrdina dostupný na Disney Plus, kde dosud není datum premiéry stanoveno či alespoň oznámeno. Jde o totální odklon od dosavadní popandemické praxe, která pracovala s mnohem rychlejším uvedením právě na Disneyho vlastní platformě. A jeho obětí se stal právě Ant-Man a potažmo lenoši, co na něj nešli kvůli špatným ohlasům do kina. I já jsem se těšil, že třeba na druhé zkouknutí nebude snímek takové fiasko, jak si pamatuji z kina.

Evangeline Lilly ve filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Konec exkluzivity
Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Thor: Láska jako hrom byly uvedeny na Disney Plus už po 45 a 60 dnech, film Black Panther: Wakanda nechť žije se dočkal uvedení později, přesně po 81 dnech. Z toho je jasně vidět, že Disney postupně odkládá premiéry na své platformě podle toho, jak se zlepšuje pocovidová situace v USA i ve světě.

Michelle Pfeiffer a Michael Douglas ve filmu Ant-Man a Wasp: Quantumania

Nyní se de facto vrací k tradičnímu modelu distribuce. Je otázkou, zda mu tahle strategie nepřinese odliv předplatitelů. Bez exkluzivního uvádění filmů od Marvelu Disneymu postupně mizí patrně jedno z největších lákadel, jaké ve svém repertoáru měl. Aby toho nebylo málo, Disney Plus má prý dokonce do budoucna brzdit i množství vytvářeného nového obsahu. Jestli se navíc studio rozhodne prodat svou důležitou součást – kabelovku Hulu, bude mít jeho platforma ještě jeden nemalý problém. Z Hulu totiž proudí na Disney+ množství obsahu pro dospěláky. Je tedy otázkou, zda tu potom nebude přepohádkováno.

Ant-Man a Wasp: Quantumania

 • Režie: Peyton Reed
 • Předloha: Jack Kirby (komiks)
 • Scénář: Jeff Loveness
 • Kamera: Bill Pope
 • Hudba: Christophe Beck
 • Hrají: Paul Rudd, Evangeline Lilly, Jonathan Majors, Kathryn Newton, Michael Douglas, Michelle Pfeiffer, Bill Murray, William Jackson Harper a další.
 • Produkce: Kevin Feige, Stephen Broussard
 • Střih: Adam Gerstel, Laura Jennings
 • Scénografie: Will Htay, Richard Roberts
 • Masky: Tonee Roberio
 • Kostýmy: Sammy Sheldon

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek