Zhuštěné epizodní vyprávění u ambiciózní novinky dosud nepříliš proslulého režiséra Matta Ruskina opravdu nečekejte. Film Bostonský škrtič naopak ukazuje vyprávění poněkud rozvleklé, v němž objevení nového detailu narušuje původní verzi a je otázka, kdy můžeme vyšetřování prohlásit za skončené. Ano, hádáte správně, odpověď je nikdy. Bostonský škrtič ale nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Dvě novinářky šikovnější než policie
Bostonský škrtič je přezdívka patřící pachateli, respektive několika pachatelům, série čtrnácti vražd žen, které se odehrály na začátku šedesátých let dvacátého století v americkém Bostonu. Na jeho (respektive jejich) stopu jako první ovšem nepřišla místní policie, ale snaživá reportérka Loretta McLaughlin (Keira Knightley) z deníku jménem Record American. Právě ona, jak ve skutečnosti, tak ve filmu, jako první spojila podobnost některých vražd žen, které někdo v jejich bytech přepadl a uškrtil jejich vlastními punčochami. A jak už to ve filmech bývá, její šéf i policie nezkušené novinářce zprvu příliš nevěřili, přibývající mordy ale daly hlavní hrdince snímku poměrně rychle za pravdu.
Pak už je vývoj děje jasný. Získání zkušené parťačky Jean Cole (Carrie Coon), která umí díky svým stykům rozkopnout pár dveří, zjištění, že bostonská policie na svou práci docela slušně kašle, rozpadající se soukromý život jisté žurnalistky, další detektivní práce, odhalení jednoho či dvou nesprávných pachatelů, rozkrytí několika přešlapů na všech stranách a nakonec ne tak úplně sebejistý závěr s částečně otevřeným koncem. Stručně řečeno, Bostonský škrtič servíruje atmosférickou retro detektivku ve stylu Zodiaca či zmiňovaného Spotlight, jichž není zrovna mnoho. Příznivci podobných žánrovek budou spokojeni. Skákat do stropu radostí ale taky nebudou.
Nenápadná Keira
Herečku Keiru Knightley, jejíž civilní výkon je pro vyznění Bostonského škrtiče zásadní, už ve velkých hollywoodských trhácích v posledních letech v podstatě nevidíte. Zalíbila se jí totiž ambiciózní, dramata se silnými hrdinkami, jež tlačí dopředu témata jako je například v současnosti tolik oblíbené postavení žen ve společnosti. Někdy je to zábavné, někdy moc ne.
V nynější novince z žurnalistického prostředí Knightley hraje svůj obvyklý standard, což je v tomhle případě kompliment. Její Loretta vystrčí bradu, nakrčí nos a vy hned cítíte jak její zatvrzelost a odvahu postavit se všem těm silnějším chlápkům, tak i nejistotu plynoucí z nezkušenosti. A později i narůstající strach z nátlaku veřejnosti, pomluv i podivných telefonátů. Její parťačka Carrie Coon naproti tomu moc prostoru nedostala, přesto je její výkon klasicky příjemnou záležitostí.
Více retro kriminálek
Bostonský škrtič má na portálu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz něco přes šedesát procent. Reálně ale zasluhuje o malinko víc. Pravda, režírujícímu Mattu Ruskinovi chybí bohužel v některých ohledech jistá sebejistota. Snímek sice jak se patří oslavuje ženskou sílu, v praxi jde ale o procedurálku na způsob známějších a nápaditějších žánrovek. Ať už si pod tím představíte cokoliv. Příručka s názvem Jak se točí krimi drama podle skutečné události byla nicméně dodržena do puntíku. Bohužel ale film, respektive jeho tvůrci, nepřinesl nic moc navíc. Ale i to člověku jako příjemná výplň klidného večera často stačí.
Bostonský škrtič
|