metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Strážce streamu
Dalších 5 fotografií v galerii
Čtvrtá řada černohumorného dramatického seriálu Barry začíná pro hlavního hrdinu v kriminálu. | foto: HBO Max

Barry má depku a divák společně s ním. Závěrečná čtvrtá řada marně čeká na rozjezd

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Černá komedie Barry, pojednávající o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu, je od jejího prvního uvedení na obrazovkách streamovací platformy kabelovky HBO v roce 2018 vnímaná jako po všech stránkách poctivá a hlavně zábavná seriálová lahůdka. Protože ale štáb v čele s představitelem hlavní role, režisérem i klíčovým tvůrcem celé show v jedné osobě - Billem Haderem ví, kdy přestat, přispěchali nyní se čtvrtou a zároveň závěrečnou řadou. Ta se ale bohužel prozatím drží zpátky a fandové spolu se mnou moc nevědí, co si o tom myslet.

Buď nás nyní, po prvních odvysílaných dílech, čeká parádní závěr, nebo se spolu s hlavními hrdiny utopíme v lítosti a sebemrskačství. Tak či onak si tenhle mix drsné komedie a dramatu naši trpělivost bezpochyby zaslouží. A to nejen proto, že se v minulosti dočkal mnoha nominací na cenu Emmy a získal i řadu dalších seriálových sošek. Barry nesměl zkrátka chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Běž, Barry, běž!
Ano, vím. Hláška z výše uvedeného mezititulku pochází z jiného seroše, a to komiksového Flashe. Na jiného seriálového Barryho jsem si ale bohužel nevzpomněl. Nu nic. Než si povíme něco o tom, jaké má čtvrtá série doposud rezervy, zopakujme si, proč byl Barry v předchozích řadách doposud tak super.

Děj seriálu, respektive jeho námět, se dá shrnout docela snadno. Pojednává o deprimovaném bývalém mariňákovi, který je tak trochu packal a lůzr v jednom. Během své vražedné mise v Los Angeles však dílem náhody propadne herectví a začne díky těmto okolnostem vést dvojí život. Konkrétně amatérského herce v divadle plném kuriózních postaviček a zabijáka pro mafiány, se kterými je sranda jedině v případě, že jste divák tohoto seriálu. Nikoliv jeho protagonista.

Barry má trable. Kde jsou časy, kdy při jedné prácičce omylem zavítal do hereckého kroužku a našel tu svou vášeň.

Jak už jsem navíc nastínil v textu výše, kdyby nebylo talentu Hadera, na jehož hereckých schopnostech a charismatu seriál stojí a padá, tenhle svěží kousek atmosférou trochu připomínající Perníkového tátu nebo první sezony Dextera by nikdy nemohl fungovat.

Prkna, která znamenají svět
Ve třech dosud odvysílaných sériích se hlavní antihrdina opakovaně dostává do situací, kdy v jedné chvíli bojuje o kejhák, aby následně řešil naprosto banální situace plné sebeparodie a humoru. Mafiánská dějová linka nám hned v první řadě také přináší parádní figurku NoHo Hanka, který s každou řadou dostává více prostoru. Ve třetí zase dostáváme daleko větší porci Barryho učitele a mentora Genea v podaní Henryho Winklera, i Barryho holky Sally, jejíž postava si díky chytrým charakterovým obloukům následně zkouší opravdu hodně hereckých poloh. O to více působí dosud odvysílané epizody čtvrté řady poněkud neakčně a tak nějak depkoidně a mdle. Hader a spol. tu sice opět makají jako o život, děj je však logicky zcela zásadně zatížený okolnostmi, se kterými se jejich postavy musejí popasovat. A to hlavně Barry, který se po twistu na konce trojky dostal za mříže.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Vyvázne, nebo epicky umře?
Závěrečná řada může podle mého názoru dopadnout hned několika způsoby. Za nejhorší variantu bych samozřejmě považoval otevřený konec, kterému by předcházel unylý zbytek děje. Myslím ale a doufám, že se Hader a jeho parta rozhodnou pro epické zakončení plné mrtvol. Jak totiž píše na portálu Česko-Slovenské databáze uživatel s přezdívkou Geklon, ještě jednu fňukací a rozvleklou epizodu klidně dám. Ale nejpozději od čtyřky už to musí lítat, praskat, cákat a smrdět. Ještě za sebe dodám, že má mít čtvrtá série Barryho, stejně jako ty předchozí, pouze osm epizod.

Barry

  • Tvůrci: Alec Berg, Bill Hader
  • Režie: Bill Hader, Maggie Carey, Alec Berg, Hiro Murai, Minkie Spiro, Liza Johnson
  • Scénář: Alec Berg, Bill Hader, Sarah Solemani, Elizabeth Sarnoff a další.
  • Kamera: Brandon Trost, Paula Huidobro
  • Hudba: David Wingo
  • Hrají: Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek