metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Colin Farrell ve filmu Víly z Inisherinu | foto: Falcon

Když sáhnete vedle, nezachrání vás oskarový ďábel Christoph Waltz, ani opožděný Colin Farrel

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - „Když se daří, tak se daří,“ zní hláška z kultovního českého vtipu o tom, že štěstí, stejně tak jako neštěstí, nechodí obvykle samo. Své o tom vědí všichni, kdo se více či méně dobrovolně podívali na dvě relativní novinky na streamech. A to konkrétně na minisérii Konzultant s Christophem Waltzem v hlavní roli, kterou lze již pár týdnů zkoukávat na platformě Prime video, nebo oceňovaný, zato však neskutečně nudný snímek Víly z Inisherinu. I loňský snímek si odbyl svou streamovou premiéru před pár dny, konkrétně na Disney+. Před sledováním obojího bych vás chtěl tímto článkem důrazně varovat. I když je mi jasné, že pro některé je už nejspíš příliš pozdě.

Po nezvyklé tragédii v herním studiu s názvem CompWare v centru Los Angeles, jejíž šéf si ustřelí hlavu v místnosti plné dětí, přichází do města andělů záhadný konzultant Regus Patoff (Christoph Waltz) a ujímá se vedení firmy. No a pak sledujeme na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se rozkmotří poté, kdy se přemýšlivý a značně vyhořelý Colm nečekaně rozhodne přátelství ukončit. A učiní tak poté, co se jednoduše rozhodne, že je Pádraic hrozně otravné stvoření.

Asi je vám jasné, že jsem smíchal dohromady základní náměty jak Konzultanta a Víl z Inisherinu. Obě díla, ať už dohromady či zvlášť, slibují na papíře minimálně zajímavou podívanou. Tvůrci osmidílné minisérie a filmu je však divákovi nedodají. Někdy je třeba čtenáře varovat i před nepříliš záživnými kousky. Konzultant a Víly z Inisherinu proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Christoph Waltz seriál nezachránil.

Když charisma nestačí
Charismatik Waltz je prakticky všude, kde se jako herec kdy objeví, minimálně solidní. Je však nasnadě, že už měl pár slabších či zaměnitelných filmových projektů. Jak by také ne. Šedesátišestiletý rodák z Rakouska totiž posledních čtrnáct let, tedy po uvedení filmových Hanebných panchartů, točí jako o život. Výslednou podobu filmu, nebo v tomhle konkrétním případě seriálu, ale pochopitelně jen svou přítomností a umem nezachrání ani ten nejtalentovanější herec. A už vůbec ne ten, kterému podkopává nohy mizerný scénář.

Christoph Waltz jako tajemný Patoff

Plivanec do tváře diváka
Právě to je případ minisérie The Consultant od Amazon Prime. Seriál přitom začíná skvěle (první výstřednosti a záhady, scéna s chůzí do schodů, hledání smradlavého kolegy a podobně), rychle vám však dojde, že se děj tiše posouvá na úroveň nic neříkající natahované nudy. Jasně, kromě podivných vztahů v kanceláři se tu řeší také nějaká ta smrt, zmizení či felace od mrtvého šéfa natočená na videu. A ano, pan Patoff získá během krátké doby nesmírné množství moci a stává se větší hrozbou, než kdokoli čekal. To je zkraje zajímavá podívaná. Co je to ale platné, když se v druhé půlce, tedy plné čtyři díly prakticky nic zajímavého už nestane.

Z filmu Víly z Inisherinu

Moment překvapení při nástupu Waltze, ukázky jeho charakterových vad i zneklidňující atmosféra plná otazníků strašně rychle diváka omrzí. Nastupuje pachuť, která kvůli absenci čehokoliv zajímavého postupně převládá. O závěrečném flusnutí divákovi do tváře ve finálové dvojici epizod snad ani psát nebudu.Konzultant se zkrátka nepovedl. Tady se nekoná ani mrazivá koukatelná podívaná na jedno použití. A jak jsem pochopil ze slov diskutujících fanoušků knižní předlohy, snímek je chudým bratříčkem mnohovrstevnaté knihy, kterou se ani nesnaží neadaptovat. Spíše vykrást. Jak víme, i v případě jiných projektů se tak děje poměrně často. Mám ale dojem, že skoro vždycky podstatně zábavněji.

Z filmu Víly z Inisherinu

Jeden prst nestačí
Cestu k diváckým srdcím v mnoha případech nenaleznou ani zmiňované Víly z Inisherinu. Film o dvou irských kamarádech, kteří se rozkmotřili, totiž nezachraňuje ani tradičně skvělá dvojice herců Colin Farrell a Brendan Gleeson. Kromě pár originálních a tedy i zapamatovatelných scén (jako je třeba házení usekaných prstů na dveře domu) tu není nic, o co by se divák mohl opřít a mohl mít třeba rád. Jasně, chápu, všechny ty nevyřčené pocity, nuance, krásná příroda a bla bla bla... Mě to prostě nebavilo, a to nikoliv kvůli ponuré atmosféře. Čekal jsem důstojného pokračovatele snímku V Bruggách, místo toho jsme ale dostal nepříliš záživný výlet do Irska první poloviny dvacátého století. Co se dá dělat. Každý den není streamovací posvícení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek