metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
Colin Farrell ve filmu Víly z Inisherinu | foto: Falcon

Když sáhnete vedle, nezachrání vás oskarový ďábel Christoph Waltz, ani opožděný Colin Farrel

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - „Když se daří, tak se daří,“ zní hláška z kultovního českého vtipu o tom, že štěstí, stejně tak jako neštěstí, nechodí obvykle samo. Své o tom vědí všichni, kdo se více či méně dobrovolně podívali na dvě relativní novinky na streamech. A to konkrétně na minisérii Konzultant s Christophem Waltzem v hlavní roli, kterou lze již pár týdnů zkoukávat na platformě Prime video, nebo oceňovaný, zato však neskutečně nudný snímek Víly z Inisherinu. I loňský snímek si odbyl svou streamovou premiéru před pár dny, konkrétně na Disney+. Před sledováním obojího bych vás chtěl tímto článkem důrazně varovat. I když je mi jasné, že pro některé je už nejspíš příliš pozdě.

Po nezvyklé tragédii v herním studiu s názvem CompWare v centru Los Angeles, jejíž šéf si ustřelí hlavu v místnosti plné dětí, přichází do města andělů záhadný konzultant Regus Patoff (Christoph Waltz) a ujímá se vedení firmy. No a pak sledujeme na odlehlém ostrově západně od pobřeží Irska celoživotní přátele Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), kteří se rozkmotří poté, kdy se přemýšlivý a značně vyhořelý Colm nečekaně rozhodne přátelství ukončit. A učiní tak poté, co se jednoduše rozhodne, že je Pádraic hrozně otravné stvoření.

Asi je vám jasné, že jsem smíchal dohromady základní náměty jak Konzultanta a Víl z Inisherinu. Obě díla, ať už dohromady či zvlášť, slibují na papíře minimálně zajímavou podívanou. Tvůrci osmidílné minisérie a filmu je však divákovi nedodají. Někdy je třeba čtenáře varovat i před nepříliš záživnými kousky. Konzultant a Víly z Inisherinu proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Christoph Waltz seriál nezachránil.

Když charisma nestačí
Charismatik Waltz je prakticky všude, kde se jako herec kdy objeví, minimálně solidní. Je však nasnadě, že už měl pár slabších či zaměnitelných filmových projektů. Jak by také ne. Šedesátišestiletý rodák z Rakouska totiž posledních čtrnáct let, tedy po uvedení filmových Hanebných panchartů, točí jako o život. Výslednou podobu filmu, nebo v tomhle konkrétním případě seriálu, ale pochopitelně jen svou přítomností a umem nezachrání ani ten nejtalentovanější herec. A už vůbec ne ten, kterému podkopává nohy mizerný scénář.

Christoph Waltz jako tajemný Patoff

Plivanec do tváře diváka
Právě to je případ minisérie The Consultant od Amazon Prime. Seriál přitom začíná skvěle (první výstřednosti a záhady, scéna s chůzí do schodů, hledání smradlavého kolegy a podobně), rychle vám však dojde, že se děj tiše posouvá na úroveň nic neříkající natahované nudy. Jasně, kromě podivných vztahů v kanceláři se tu řeší také nějaká ta smrt, zmizení či felace od mrtvého šéfa natočená na videu. A ano, pan Patoff získá během krátké doby nesmírné množství moci a stává se větší hrozbou, než kdokoli čekal. To je zkraje zajímavá podívaná. Co je to ale platné, když se v druhé půlce, tedy plné čtyři díly prakticky nic zajímavého už nestane.

Z filmu Víly z Inisherinu

Moment překvapení při nástupu Waltze, ukázky jeho charakterových vad i zneklidňující atmosféra plná otazníků strašně rychle diváka omrzí. Nastupuje pachuť, která kvůli absenci čehokoliv zajímavého postupně převládá. O závěrečném flusnutí divákovi do tváře ve finálové dvojici epizod snad ani psát nebudu.Konzultant se zkrátka nepovedl. Tady se nekoná ani mrazivá koukatelná podívaná na jedno použití. A jak jsem pochopil ze slov diskutujících fanoušků knižní předlohy, snímek je chudým bratříčkem mnohovrstevnaté knihy, kterou se ani nesnaží neadaptovat. Spíše vykrást. Jak víme, i v případě jiných projektů se tak děje poměrně často. Mám ale dojem, že skoro vždycky podstatně zábavněji.

Z filmu Víly z Inisherinu

Jeden prst nestačí
Cestu k diváckým srdcím v mnoha případech nenaleznou ani zmiňované Víly z Inisherinu. Film o dvou irských kamarádech, kteří se rozkmotřili, totiž nezachraňuje ani tradičně skvělá dvojice herců Colin Farrell a Brendan Gleeson. Kromě pár originálních a tedy i zapamatovatelných scén (jako je třeba házení usekaných prstů na dveře domu) tu není nic, o co by se divák mohl opřít a mohl mít třeba rád. Jasně, chápu, všechny ty nevyřčené pocity, nuance, krásná příroda a bla bla bla... Mě to prostě nebavilo, a to nikoliv kvůli ponuré atmosféře. Čekal jsem důstojného pokračovatele snímku V Bruggách, místo toho jsme ale dostal nepříliš záživný výlet do Irska první poloviny dvacátého století. Co se dá dělat. Každý den není streamovací posvícení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek