metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Strážce streamu
Dalších 6 fotografií v galerii
My Friend Peppa Pig | foto: Bandai Namco

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004, začne týkat pravděpodobně až v momentě, kdy si pořídíte prvního potomka. Řeč je o seriálu Prasátko Peppa, který lze nakoukávat kdekoliv, třeba na mobilu z YouTube. Dostupný je také například v online archivu České televize či na Voyu, na Netflixu, Disney Plus, HBO Max nebo O2 TV. A když jste zrovna offline, najdete tuhle prasečí slečnu v červených šatech (nebo je to sukně?) na nejrůznějším merchy v obchodech s dětským oblečením i mimo ně. Peppa je prostě všude. Smiřme se s tím. A teď si pojďme rozebrat, proč je to někdy dobře.

„Já jsem prasátko Peppa. Tohle je můj malý bratříček Tom a moje maminka. A tohle je můj tatínek.“ Tuhle hlášku, konkrétně ve třech různých dabingových provedeních, už z hlavy kvůli své skoro dvouleté dceři a její oblibě v příhodách čtyřletého prasátka Peppy, její rodinky a zvířecích přátel nejspíš nikdy nedostanu. Ani to, že existuje nějaké slůně Emily, ovečka Zuzka, zebra Zoja, na mrkve ujetý králík, respektive králičice Rebeka, pejsek Danny a poník Péťa. A zhruba s půlkou zeměkoule nejsem nejspíš sám. Tenhle fenomén nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Čochty, chrochty
Na jednotlivé epizody seriálu Prasátko Peppa lze nahlížet dvěma způsoby. Pokud ryze kriticky, můžeme se začít bavit o kompilátu krátkých a veskrze banálních mikropříběhů prasečí famílie, které se každým dílem doslova prosměje a prochrochtá. Obvykle někdy v půlce (či na konci) pětiminutových epizod přichází nějaké to poučení, většinou morální, během šťastného závěru pak obvykle zúčastnění padají společně na záda a spokojeně se smějí. A u toho chrochtají.

Jak jste ale jistě už vytušili, nejsem tu od toho, abych tenhle televizní fenomén hanil. A to i přesto, že je tu tatínek pravidelně vyobrazován jako tlustý chvástal a popleta. Právě naopak. Příběhy jednotlivých dílů jsou sice pitomoučké, zároveň ale docela dobře ukazují dětem každodenní aktivity, čímž je příjemnou formou vzdělávají a chystají na budoucí život. Řeší se tu běžné věci jako chození do školky, ježdění na výlety, do zábavního parku či muzea, navštěvují se tu prarodiče a kamarádi, postavičky se učí jezdit na kole, jezdit autobusem či nakupovat. A taky se mít rádi a vycházet spolu.

Jednotlivé postavy jsou sice zvířata, kterým vetkli kreslíři do vínku poměrně specifický vzhled s dvěma očima na boku jejich zvláštně tvarovaných hlav, jinak se ale od běžných lidských seriálových postaviček moc neliší. Nosí oblečení, žijí v domech, řídí auta, ale stále si zachovávají některé charakteristické vlastnosti zvířat, jež představují. Seriál má v sobě totiž pěkný kus jednoho z nejstarších literárních žánrů, tedy bajky. Jak už jsem rovněž zmínil, Peppa a její rodina během rozhovoru občas chrochtá, ostatní zvířata pískají a kvičí, liší se i jejich obydlí. Králice Rebecca s bráchou Ríšou například bydlí v obrovském kopci, který je prošpikovaný chodbami. Malé slůně zase s oblibou troubí, až se třese obraz.

Nepohádková kritika
Pořad, který vytvořili britští animátoři Mark Baker a Neville Astley, se vysílá od roku 2004. Za tu dobu má pochopitelně za sebou i řadu kontroverzí. Podle kritiků z řad lékařů například vzbuzuje u svých cílových diváků v batolecím věku nerealistická očekávání. Skuteční doktoři totiž ke svému pacientovi oddaně nechodí několikrát denně. Existují i kritizované epizody, ve kterých cestáři opraví za jediný den velkou díru v silnici, nebo v níž stavaři vedeni panem Býkem postaví za den a noc velký cihlový dům. Připadá vám podobná kritika z pohádky, která má zcela pochopitelně nastavená pravidla trochu nerealisticky, mírně řečeno přehnaná? Pak vězte, že může být hůř.

Maminky a autismus
Před časem, konkrétně v roce 2018, obletěla internet fáma, že je Peppa návyková a způsobuje u ratolestí autismus. Zprávy se chytila celá řada alternativních médií. Volba prasátka Peppy byla pro šíření jasně rozeznatelného hoaxu logická, neboť tento animovaný fenomén je celosvětově dostatečně známý, aby následná kauza dosáhla globálních rozměrů. Seriál byl v té době terčem kritiky za to, že je Peppa občas ke svému okolí hrubá, sobecká, netolerantní, arogantní či příliš soutěživá. I tyto argumenty proto byly použity v souvislosti s domnělým autismem.

Rozruch vzbudila také epizoda, v níž autoři představili první pár stejného pohlaví. Během dílu s názvem Rodiny, který v loňském roce poprvé odvysílala stanice Channel 5, se prasátko seznámilo s lední medvědicí Penny. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Penny neměla dvě maminky. Na Twitteru se tehdy podle BBC strhla vášnivá debata. Epizoda byla přitom odvysílána celé dva roky poté, co na jedné americké webové stránce vznikla petice ve prospěch stejnopohlavní rodiny v seriálu, která nasbírala téměř dvacet čtyři tisíc podpisů.

Prasátko Peppa

  • Tvůrci: Neville Astley, Mark Baker
  • Režie: Mark Baker, Neville Astley, Joris van Hulzen, Phil Hall
  • Scénář: Sam Morrison, Neville Astley, Mark Baker, Sarah Ann Kennedy a další.
  • Hudba: Julian Nott
  • Hrají: John Sparkes (vypravěč), Lily Snowden-Fine, Cecily Bloom, Harley Bird, Morwenna Banks, Richard Ridings, Brian Blessed, David Rintoul, Andy Hamilton a další.
  • Produkce: Phil Davies
  • Střih: Taig McNab, Tomas Gisby
  • Zvuk: Julien Paschal

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek